Turcijā plaši protesti pēc izstāšanās no Stambulas konvencijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Turcijas lielpilsētā Stambulā simtiem sieviešu piedalījās protesta gājienā, tādējādi kritizējot valsts izstāšanos no Stambulas konvencijas, kuras mērķis ir pasargāt sievietes no vardarbības.

Protestētāju rokās bija redzami krāsaini karogi, kas simbolizē vienlīdzību un dažādību, demonstranti spēlēja mūziku, svilpa un izkliedza dažādus saukļus. Policija gājiena dalībniekus ierobežoja ar barikādēm.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans apgalvo, ka izstāšanās no starptautiskās vienošanās, kas pazīstama kā Stambulas konvencija, nebūs solis atpakaļ sieviešu tiesību jomā.

Erdogans šonedēļ paziņoja par alternatīvu rīcības plānu vardarbības pret sievietēm apkarošanai, kas paredz tiesas procesu pārskatīšanu, aizsardzības pasākumu uzlabošanu un datu vākšanu par vardarbību.

Plašās demonstrācijas dalībnieki gan nepiekrīt prezidenta rīcībai un uzstāj, ka Turcijai jāpievienojas Stambulas konvencijai. Līdzīgi protesti notika arī citās Turcijas pilsētās.

Vardarbība pret sievietēm Turcijā joprojām ir nopietna problēma. 2020. gadā vien tika nogalinātas vismaz 300 sievietes.

Pasaules Veselības organizācijas dati rāda, ka 38% sieviešu Turcijā dzīves laikā saskaras ar vardarbību no partnera puses, salīdzinot ar 25% Eiropā.

Turcijas konservatīvie politiķi uzskata, ka Stambulas konvencija kaitē ģimenes vienotībai, mudina uz šķiršanos un ka lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) kopiena izmanto dažādas atsauces konvencijā, lai panāktu kopienas plašāku atzīšanu sabiedrībā.

Eiropas Padomes konvencija par vardarbības pret sievietēm un ģimenē novēršanu un apkarošanu tika parakstīta 2011. gadā Stambulā. No Turcijas puses toreiz to personīgi parakstīja Erdogans, tolaik vēl būdams premjera amatā. Vēlāk Turcija konvenciju ratificēja.

KONTEKSTS:

Stambulas konvencijas mērķi ir aizsargāt sievietes no jebkādas vardarbības; sekmēt sieviešu un vīriešu faktisku līdztiesību, nodrošinot sieviešu tiesību un iespēju paplašināšanu. Tā paredz izstrādāt visaptverošu sistēmu, lai aizsargātu no vardarbības ģimenē cietušos upurus un viņiem palīdzētu, kā arī veicināt starptautisku sadarbību šādas vardarbības izskaušanai, atbalstīt nevalstiskās organizācijas un tiesībaizsardzības institūcijas šo vardarbības veidu apkarošanai.

Latvija ir viena no sešām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas vēl nav ratificējušas Stambulas konvenciju (pārējās piecas ir Lietuva, Ungārija, Bulgārija, Čehija un Slovākija). Satversmes tiesa jūnija sākumā secināja, ka Stambulas konvencijas norma par īpašu pasākumu īstenošanu sieviešu aizsardzībai no vardarbības atbilst Satversmei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti