Turcijā pēc apvērsuma mēģinājuma 6000 aizturēto

Turcijas varas iestādes aizturējušas aptuveni sešus tūkstošus cilvēkus armijā un valsts pārvaldē saistībā ar apvērsuma mēģinājumu, kas Turcijā tika sarīkots naktī uz 16.jūliju. Svētdien Turcijā notiek arī atvadīšanas no militārā apvērsuma mēģinājuma sadursmju laikā bojāgājušajiem. 

“Tīrīšanu” laikā, kā to nodēvēja tieslietu ministrs Bekirs Bozda, aizturēto vidū ir arī armijas augstas amatpersonas un tiesneši.

Ministrs pieļāva, ka aizturēto skaits varētu vēl pieaugt. Jau esot izrakstīti jauni apcietinājumu orderi attiecībā uz tiesnešiem un prokuroriem, kas varētu būt saistīti ar valsts apvērsuma mēģinājumu.

Savukārt astoņas Turcijas militārpersonas, kuras ar helikopteri bija devušās uz Grieķiju un tur pieprasīja patvērumu, ir stājušies tiesas priekšā par robežas nelikumīgu šķērsošanu. Advokāts gan paziņoja, ka viņi nepiedalījās apvērsuma rīkošanā, bet bēga uz Grieķiju pēc tam, kad uz viņiem šāva Turcijas policija. Tagad Turcija cenšas panākt viņu izdošanu.

Plašās aizturēšanas pastiprina runas, ka Turcija prezidents Redzēps Tajips Erdogans un viņa atbalstītāji tagad izmanto iespēju izrēķinātie ar visiem pretiniekiem un nostiprināt autoritāru režīmu. Par sazvērnieku  vadoni nosaukts trimdā ASV dzīvojošais musulmaņu sludinātājs Fetula Gilens. Viņš gan jebkādu vainu noliedz.

Erdogans pārmet ASV, ka tā nevēloties Gilenu izdot: "Es Savienoto Valstu prezidentam teicu, ka šie cilvēki gatavo apvērsumu. Bet nevarēju viņu piespiest noticēt. Tagad pēc apvērsuma es aicinu atdodiet šo personu, kas dzīvo Pensilvānijā!  Mēs esam jums izdevuši visus teroristus, kuru vien lūdzāt. Tagad mēs vēlamies šo vienu personu, kas ir mūs teroristu saraksta augšgalā.” 

Pūlis, atbildot prezidentam, skandēja “mēs vēlamies nāvessodu”. Valdība grib rosināt šis augstākā soda mēra atjaunošanu, jo pučistiem esot jāmaksā augsta cena.  "Mēs nosodām šo apvērsuma. Turcijas iedzīvotāji necietīs šāda veida darbības. Mēs dzimuši demokrātija, mēs dzīvojam demokrātijā. Es jūtu līdzi visiem Turcijas iedzīvotājiem,” pauž kāda apvērsuma upura tuvinieks Ahmets Ozkens.

Pienāk ziņas par spīdzināšanām, kam pakļauti par puču aizturētie. Ierindas karavīri, kas  ar tankiem ieradās Stambulā un Ankarā, pratināšanās stāsta, ka viņiem teikts – tās ir mācības. Viņi tūdaļ padevušies, kad ieraudzījuši uzbrūkošos cilvēku pūļus.  

Kopumā apvērsums, kas tik strauji izira un milzu represijas, kas tagad tiek izvērstas, dod papildu argumentiem tiem, kas norāda uz iespējamo valdošā režīma lomu šādu notikumu iedvesmošanā, lai varētu dot asimetrisku atbildi ar valdību neapmierinātajiem. Arī rietumvalstu līderi, kas sākumā pauda atbalstu Turcijas valdībai, tagad norāda, ka cer – pēc apvērsuma  demokrātijas vara valstī nevis mazināsies bet pieaugs. 

Tāpat svētdien Turcijā notiek plaši apmeklēti piemiņas pasākumi tiem vairāk nekā 160 cilvēkiem, kas gāja bojā sadursmēs ar militārā apvērsuma dalībniekiem. Savukārt tie vairāk nekā simts puča dalībnieku, kas tika nogalināti, ir vai nu apglabāti steigā masu kapos vai arī vēl nav atdoti radiniekiem. 

Jau iepriekš tika vēstīts par 2800 militārpersonu aizturēšanu, kā arī 2745 tiesnešu atcelšanu no amatiem. Kopumā apvērsuma mēģinājumā, kas Turcijā tika sarīkots naktī uz 16.jūliju, dzīvību zaudēja vairāk nekā 265 cilvēki, tostarp 104 militārpersonas.

Centieni sarīkot apvērsumu Turcijā sākās 15.jūlija vakarā, taču valsts lielākajās pilsētās naktī ielās izgāja iedzīvotāji, atbalstot pastāvošo varu, un apvērsuma mēģinājums izsīka.

Sestdien pašreizējā vadība ar Turcijas prezidentu Redžipu Tajipu Erdoganu priekšgalā paziņoja, ka atgūst kontroli pār valstī notiekošo. Sestdienas vakarā arī Latvijas vēstniecība Ankarā apstiprināja, ka situācija Turcijā šķietami normalizējas.

Turcijas armijas pārstāvji paziņojuši, ka pučistus esot vadījis bijušais Gaisa spēku komandieris ģenerālis Akins Ozturks. Tas izskaidro, kāpēc starp vienībām, kas piedalījām apvērsumā, plaši bija pārstāvēta militārā aviācija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt