Turcija nosoda Grieķijas reakciju uz Stambulas Sofijas katedrāles pārveidošanu par mošeju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Grieķija un Turcija apmainījušās pārmetumiem pēc tam, kad vakar Stambulas ikoniskajā Sofijas katedrālē pirmo reizi 86 gadu laikā notika musulmaņu lūgšana. Pareizticīgā Grieķija ir saniknota par kaimiņvalsts Turcijas lēmumu pārveidot pasaulslaveno katedrāli par mošeju. Grieķi uzskata Sofijas katedrāli par savas reliģijas šūpuli.

Turcija nosoda Grieķijas reakciju uz Stambulas Sofijas katedrāles pārveidošanu par mošeju
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans un vēl tūkstošiem islāmticīgo vakar apmeklēja Stambulas Sofijas katedrāli, lai vienotos kopīgā lūgšanā. Dievkalpojums šajā namā nebija noticis kopš 1934. gada, kad modernās Turcijas izveidotājs Mustafa Kemals Ataturs izdeva rīkojumu par Sofijas katedrāles pārveidošanu no mošejas par muzeju.

Konservatīvais un dievbijīgais Erdogans gadiem loloja ideju par mošejas statusa atjaunošanu katedrālei, kas ir populārākais tūristu apskates objekts Stambulā. Turcijas augstākā administratīvā tiesa šomēnes anulēja Ataturka lēmumu, bet Erdogans nekavējoties pasludināja Sofijas katedrāli par mošeju.

Lēmums izsauca visas pasaules kristiešu sašutumu. Gan valstu vadītāji, gan starptautiskās organizācijas bažījas, ka UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto celtni slēgs plašākai publikai. ANO baidās, ka katedrāle var zaudēt tur aplūkojamās unikālās mozaīkas, kas tapušas laikā, kad katedrāle bija kristiešu valdījumā.

Viena no skaļākajām Erdogana lēmuma kritiķēm ir Grieķija.

Grieķijas konservatīvais premjerministrs Kirjaks Micotakis vakar vakarā paziņoja, ka Turcijas lēmums pārveidot Sofijas katedrāli par mošeju neapliecinot kaimiņvalsts spēku, bet gan vājumu. Viņš sacīja, ka visas pasaules pareizticīgajiem kristiešiem Sofijas katedrāle ir vieta, kur sitas viņu sirds.

Grieķijas Ārlietu ministrija savā paziņojumā apgalvoja, ka starptautiskā sabiedrība esot šokēta par reliģisko fanātismu un nacionālismu, kas esot pārņēmis mūsdienu Turciju, vēsta ziņu aģentūra “Reuters”.

Protestējot pret Sofijas katedrāles pārveidošanu par mošeju, vakar pusdienlaikā visas kristiešu baznīcas Grieķijā skandināja zvanus, bet valsts karogi pie tām bija nolaisti pusmastā.

Radikālas reliģiskās grupas un nacionālisti valsts lielākajās pilsētās Atēnās un Salonikos sarīkoja demonstrācijas, kuru laikā dedzināja Turcijas karogus.

Turcija šodien nosodīja Grieķijas reakciju uz Sofijas katedrāles atvēršanu musulmaņu lūgšanām. Turcijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka tas “vēlreiz apliecina Grieķijas naidīgumu pret islāmu un Turciju”. Ministrija arī nodēvēja Grieķiju par “Eiropas izlutināto bērnu” un norādīja, ka Grieķija ir vienīgā Eiropas valsts, kuras galvaspilsētā nav neviena mošejas.

NATO dalībvalstu Turcijas un Grieķijas attiecības pēdējos mēnešos ir pasliktinājušās saistībā ar dabasgāzes atradņu ierīkošanu Vidusjūrā netālu no Kipras krastiem.

Sofijas katedrāli mūsu ēras 537. gadā uzcēla Bizantijas impērijas valdnieks Justiniāns I. Sākotnēji tā kalpoja kā Austrumu Pareizticīgās baznīcas dievnams. 1453. gadā Stambulu, ko tolaik sauca par Konstantinopoli, iekaroja osmaņu sultāns Mehmeds II. Viņš pavēlēja pārveidot Sofijas katedrāli par mošeju, lai tur piektdienās varētu notikt lūgšanas. Tāpēc ēkai piebūvēja četrus minaretus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti