Turcija brīdina Eiropu par terorisma draudiem Tripoles valdības krišanas gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans brīdinājis Eiropu par jauniem terorisma draudiem, ja kritīs Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) atzītā Lībijas valdība Tripolē. Berlīnē svētdien būs starptautiska konference par Lībijas miera procesu, bet pirms tās ANO īpašais sūtnis uzsvēra, ka ārvalstu iesaistei konfliktā ir jāpieliek punkts. Savukārt Eiropas Savienība pamiera gadījumā Lībijā varētu sākt militāru misiju.

Izdevumā „Politico” sestdien publicēts raksts, kurā Turcijas prezidents Erdogans izsaka viedokli par situāciju Lībijā. Komentārā viņš brīdina Eiropu par jauniem terorisma draudiem, ja kritīs ANO atzītā Lībijas valdība Tripolē. Pēc prezidenta domām, tādas teroristu organizācijas kā „Islāma valsts” un „Al Qaeda”, kas cieta militāru sakāvi Sīrijā un Irākā, atradīs bagātīgu augsni, lai atkal nostātos uz kājām.

Turcija aktīvi iesaistās Lībijas stabilitātes nodrošināšanā
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Svētdien Berlīnē konferencē par Lībijas miera procesu piedalīsies Eiropas, Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstis, kā arī ANO, Eiropas Savienība, Āfrikas Savienība un Arābu valstu līga. Vācijas kancleres Angelas Merkeles organizēto konferenci apmeklēs Erdogans, Francijas prezidents Emanuels Makrons, ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo un Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Ziņo, ka konferences priekšvakarā militārā komandiera feldmaršala Halifas Haftara spēki bloķējuši naftas eksportu no svarīgākajām Lībijas ostām.

Pēc Erdogana domām, Eiropas Savienībai ir jāparāda pasaulei, ka tā ir būtiska dalībniece starptautiskajā arēnā.

Gaidāmā miera konference Berlīnē, viņaprāt, ir ļoti nozīmīgs solis ceļā uz šādu mērķi. Erdogans uzskata, ka Eiropas līderiem vajadzētu mazāk runāt un koncentrēties konkrētu darbību veikšanai. Viņaprāt, Eiropas Savienības nespēja pienācīgi atbalstīt Nacionālā izlīguma valdību būtu bloka pamata vērtību, ieskaitot demokrātijas un cilvēktiesību, nodošana.

ANO ģenerālsekretāra īpašais pārstāvis Lībijā Gasans Salame intervijā aģentūrai AFP norādījis, ka starptautiskajiem spēlētājiem jāizbeidz iejaukšanās Lībijā un visi ārvalstu kaujinieki jāatvelk no valsts. Viņaprāt, ārvalstu iejaukšanās īstermiņā var radīt zināmu aspirīna efektu, tomēr situācijas atrisināšanai šāda iejaukšanās ir jāizbeidz. Pēc viņa teiktā, konferences dienas kārtībā būs arī jautājums par ieroču kontrabandas pārtraukšanu uz Lībiju.

Pamatojoties uz Turcijas un Lībijas noslēgto drošības un militārās sadarbības līgumu uz Lībiju nosūtīti 35 Turcijas karavīri.

Erdogans skaidro, ka militāristi apmācīs Lībijas drošības spēkus un palīdzēs viņiem apkarot terorismu, cilvēku tirdzniecību un citus nopietnus draudus starptautiskajai drošībai. Tāpat pastāv aizdomas, ka spēcīgu lomu konfliktā spēlē arī Krievija, kura noliedz „Vagner” algotņu klātesamību Lībijā.

Tikmēr Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels intervijā žurnālam „Spiegel” atzinis – ja Lībijā iestāsies pamiers, blokam jābūt gatavam palīdzēt šo pamieru ieviest un uzraudzīt. Pēc viņa domām, to varbūt būtu jādara ar karavīru palīdzību, piemēram, kādas Eiropas Savienības misijas ietvaros.

Šonedēļ sarunās Maskavā starp konkurējošajām pusēm atrisinājumu neizdevās panākt, jo Haftars pameta Krievijas galvaspilsētu neparakstot vienošanos par pamieru. Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss vēlāk gan paziņoja, ka Haftars ir principā piekritis ievērot pamieru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti