Turcija aktīvi izmanto «masku diplomātiju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma vīrusa smagi skartā Turcija vairākiem desmitiem valstu ir nosūtījusi apjomīgas kravas ar medicīnisko ekipējumu. Valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans izmanto tā saucamo “masku diplomātiju”, lai nogludinātu attiecības ar NATO sabiedrotajiem un Eiropas Savienību.

Turcija aktīvi izmanto «masku diplomātiju»
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Turcijā ir viena no augstākajām saslimstībām ar Covid-19. Valstī ir reģistrēti gandrīz 139 tūkstoši vīrusa inficēto, bet mirušo skaits ir tuvu 4000. Pandēmija ir padziļinājusi arī Turcijas ekonomiskās problēmas.

Turcijas valdība ir kritizēta par to, ka tā nav pietiekami laicīgi reaģējusi uz vīrusa izraisītās slimības uzliesmojumu, tāpēc valsts veselības aprūpes sistēmai esot uzkrauts milzīgs slogs. Neraugoties uz to, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ir licis piegādāt citām valstīm medicīnisko ekipējumu, kura trūkumu izjūt visā pasaulē. Saskaņā ar Turcijas valdības aplēsēm vairāk nekā 60 valstīm, tostarp Itālijai, Spānijai un Lielbritānijai, ir nosūtītas sejas maskas, aizsargtērpi, respiratori, testēšanas piederumi un dezinfekcijas līdzekļi.

Eksperti norāda, ka šādai rīcībai ir divi galvenie mērķi. Pirmkārt, Turcijas valdība savas valsts iedzīvotājiem vēlas apliecināt, ka tā ir spējusi tikt galā ar krīzi, kamēr attīstītākām valstīm tas nav izdevies. Otrkārt, Ankara vēlas uzlabot Turcijas tēlu pasaulē un nogludināt domstarpības ar rietumvalstīm.

Turcija ir nosūtījusi vairākas kravas ar individuālās aizsardzības līdzekļiem arī uz ASV, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā valsts. Abu NATO dalībvalstu attiecības pēdējos gados ir ļoti saspīlētas. Tas ir saistīts ar Turcijas lēmumu uzbrukt Sīrijas kurdu spēkiem, kuri bija amerikāņu sabiedrotie, kā arī Ankaras lēmumu iegādāties Krievijas pretraķešu aizsardzības sistēmu “S-400”. ASV ir piedraudējušas Turcijai ar sankcijām, ja tā aktivizēs aizsardzības sistēmu.

Prezidents Erdogans vēstulē ASV kolēģim Donaldam Trampam pauda cerību, ka palīdzības sūtījumi ļaus amerikāņu politiķiem labāk izprast abu valstu attiecību stratēģisko nozīmi. Tāpat uzskata arī Turcijas vētnieks ASV Serdars Kiličs.

“Mēs esam seni sabiedrotie. Protams, ka mūsu attiecībās ir problēmas, taču mēs esam apņēmības pilni risināt šīs problēmas. Tāpēc es ceru, ka šī palīdzība apliecinās, kuri ir Savienoto Valstu patiesie draugi. Es arī ceru, ka tā iedarbosies kā modinātājzvans uz atsevišķiem cilvēkiem ASV. Bet es varu apliecināt, ka mēs spēsim pārvarēt pastāvošās domstarpības tieši tāpat, kā mēs to esam darījuši iepriekš. Turcijas un ASV alianse nekad nav bijusi tik svarīga kā tagad,” Kiličs sacīja raidsabiedrībai TRT.

Aizvadītajā nedēļā Erdogans vērsās arī pie Eiropas Savienības ar aicinājumu paplašināt sadarbību ar Turciju, norādot uz Ankaras sniegto palīdzību pandēmijs visvairāk skartajām bloka dalībvalstīm. Turcija joprojām ir Eiropas Savienības kandidātvalsts, taču integrācijas process ir iestrēdzis, jo Brisele nav apmierināta ar cilvēktiesību stāvokli Turcijā, kā arī to, ka Turcija izmanto bēgļus, lai šantažētu Eiropas Savienību.

Izdevums “Financial Times” raksta, ka pandēmijas radītie draudi Turcijas trauslajai ekonomikai ir piespieduši Ankaru meklēt draugus, kuri var sniegt finansiālu palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti