Vienlaikus ceturtdien, 29.decembrī, sākās tiesas prāva pret pazīstamu Turcijas publicisti Asli Erdoganu, kura atradusies cietumā vairāk nekā četrus mēnešus, izraisot starptautisku nosodījumu par vārda brīvību Turcijā. Tur aiz restēm nonākuši jau desmitiem žurnālistu.
Erdogans pielīdzināts fašistiem
Turcijas varasiestādēm turpinot vērsties pret personām, kuras tās apsūdz par saistību ar vasarā notikušo apvērsuma mēģinājumu un atbalstu kurdu kaujiniekiem, ceturtdien no rīta arestēts viens no pazīstamākajiem Turcijas izmeklējošajiem žurnālistiem Ahmets Siks.
Stambulā aizturētais žurnālists asi kritizējis gan prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu un valdošo Taisnīguma un attīstības partiju, gan trimdā ASV dzīvojošo islāmistu garīdznieku Fetullu Gilenu, ko valdība apsūdz par jūlijā notikušā apvērsuma mēģinājuma rīkošanu. Ahemts Siks Erdoganu un valdošo partiju bieži pielīdzinājis "fašistiem".
Turku mediji vēsta, ka žurnālists aizturēts saistībā ar ierakstiem sociālajā vietnē "Twitter" un rakstiem opozīcijas laikrakstam "Cumhuriyet", kuros kritizēti Turcijas slepenie dienesti.
Ziņu aģentūra "Anadolu" vēsta, ka Siks esot apsūdzēts par "teroristu propagandas" izplatīšanu, kā arī Turcijas valsts, tiesu sistēmas un policijas nomelnošanu.
Ahmets Siks stājies tiesas priekšā arī iepriekš – 2011.gadā viņu notiesāja uz gadu cietumā saistībā ar viņa uzrakstītu grāmatu par trimdā dzīvojošā islāmistu garīdznieku Gilena kustību. Eiropas Cilvēktiesību tiesa vēlāk lēma, ka ir pārkāptas viņa tiesības uz runas brīvību un taisnīgu tiesu. Turcijas Augstākā tiesa galu galā atcēla notiesājošo spriedumu.
Atbrīvo no ieslodzījuma
Ceturtdien arī sākās starptautisku nosodījumu izpelnījusies prāva, kurā par dalību teroristiskā grupējumā apsūdzēta pazīstama Turcijas rakstniece Asli Erdogana, jo viņa strādājusi kurdu laikrakstā "Ozgur Gundem". Kopš apcietināšanas viņa cietumā bija pavadījusi 132 dienas. Turcijas varasiestādes augustā laikrakstu slēdza, apsūdzot to sakaros ar bruņoto kurdu separātistu grupējumu ''Kurdistānas strādnieku partija''.
Prokuratūra Erdoganai, kas ir pazīstama cilvēktiesību aktīviste, publiciste un vairāku romānu autore, kā arī vēl astoņiem ar laikrakstu saistītiem apsūdzētajiem bija pieprasījusi mūža ieslodzījumu. Līdz ar viņu apsūdzēta arī valodniece Nedžmija Alpaja.
Ceturtdien, 29.decembrī, tiesa Stambulā tomēr lēma, ka abas var atbrīvot no ieslodzījuma, tomēr prāva turpināsies.
Kopš apvērsuma mēģinājuma vasarā, kā arī atsākoties sadursmēm ar kurdu separātistiem, Turcijas varasiestādes aizturējušas aptuveni 40 tūkstošus cilvēku.
Cietumā atrodas arī vismaz 81 žurnālists, liecina organizācijas ''Žurnālistu aizstāvības komiteja'' dati. Turcijas žurnālistu asociācija lēš, ka skaitlis ir vēl lielāks – gandrīz 150.