Tūkstošiem iedzīvotāju iesprostoti Irākas spēku un «Daīš» cīņu plosītajā Fallūdžā

Simtiem cilvēku aizbēguši no Irākas pilsētas Fallūdžas, bet vēl vairāki desmiti tūkstoši palikuši iesprostoti, Irākas spēkiem turpinot vērienīgu ofensīvu pilsētas atgūšanai no džihādistu grupējuma "Islāma valsts" jeb "Daīš".

Vienlaikus otrpus robežai Sīrijā ASV atbalstītā kurdu un arābu spēku alianse devusies ofensīvā grupējuma "de facto" galvaspilsētas Rakas apkaimē. Pilsētā atrodas desmitiem tūkstoši cilvēku, kas, baidoties no plašā uzbrukuma, cenšas aizbēgt. 

Fallūdža atrodas tikai 50 kilometrus uz rietumiem no Irākas galvaspilsētas Bagdādes un ir ārpus valdības kontroles jau gandrīz 2,5 gadus. Fallūdža ir viens no nozīmīgākajiem radikālā grupējuma "Daīš" bastioniem. Džihādisti pilsētu ieņēma 2014.gada sākumā, un tas bija svarīgs brīdis grupējumam sākot strauji ieņemt vairāk teritorijas un dažus mēnešu vēlāk pasludinot "kalifātu".

Šīs nedēļas sākumā Irākas valdība sāka plašu ofensīvu, lai atgūtu Fallūdžu. Uzbrukumā piedalās tūkstošiem Irākas armijas karavīru, kurus atbalsta sunnītu cilšu kaujinieki un citi paramilitāri spēki. Ofensīvu ar gaisa uzlidojumiem atbalsta ASV.

Tiek uzskatīts, ka Fallūdžā atrodas aptuveni 1000 grupējuma "Daīš" kaujinieku. Tomēr, kaut ofensīvas spēki arvien ciešāk ielenc pilsētu, tiem pagaidām nav izdevies tajā ieiet.

Vienlaikus pieaug bažas par pilsētā esošo civiliedzīvotāju likteni. Kaut pirms operācijas sākuma bija izstrādāti plāni drošības koridoriem, cilvēkiem ir grūtības izbēgt. Piektdien izdevās evakuēt līdz šīm lielāko grupu – 460 cilvēkus, no kuriem vairums bija sievietes un bērni, paziņoja Irākas drošības spēki.

Tajā pašā laikā aptuveni 50 000 cilvēku joprojām ir iesprostoti Fallūdžā.

Otrpus robežas Sīrijā džihādistu grupējums "Daīš" izjūt arvien lielāku spiedienu arī pret savu pašpasludināto, "de facto" galvaspilsētu Raku. ASV atbalstītā kurdu un arābu spēku alianse izvērusi ofensīvu stratēģiski nozīmīgās, Eifratas upes krastos esošās pilsētas apkaimē.

Ofensīvas atbalstam ASV vadītās koalīcijas karalidmašīnas īstenojušās vismaz 150 uzlidojumus grupējuma pozīcijām, piektdien paziņoja Londonā bāzēta sīriešu aktīvistu organizācija "Sīrijas cilvēktiesību observatorija". Kurdu un arābu spēku aliansi uz sauszemes atbalsta arī ierobežots skaits ASV īpašo uzdevumu vienību karavīru.

Aktīvisti norāda, ka Rakā joprojām atrodas aptuveni 300 000 cilvēki, kas, baidoties no brutālas ofensīvas, cenšas aizbēgt, bet tas kļūst arvien grūtāk.

Džihādistu kaujinieki vēl vairāk ierobežojuši kustības brīvību. ASV vadītās koalīcijas lidmašīnas šonedēļ vismaz divas reizes nometa skrejlapas, mudinot iedzīvotājus pamest Raku.

Vienlaikus pienāk ziņas, ka otrpus Sīrijai, Alepo provincē, grupējums "Daīš" savukārt devies ofensīvā, cenšoties ieņemt opozīcijas grupējumu kontrolēto Māri pilsētu Turcijas pierobežā. Apvienotās Nācijas brīdina, ka starp kauju rajonu un slēgto Turcijas robežu tagad ir iesprostoti aptuveni 165 000 sīriešu, kas ieradušies pie robežas, lai rastu patvērumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt