Trīs dienas kopš zemestrīces Turcijā un Sīrijā: dienestu palīdzības aizvien nepietiek; izdzīvojušie neziņā par nākotni

Vairāk nekā 16 tūkstoši cilvēku ir gājuši bojā postošajās zemestrīcēs Turcijā un Sīrijā. Lai gan kopš zemestrīcēm ir aizritējušas trīs dienas, daudzviet nemaz nav sākusies sagruvušo ēku drupu atbrīvošana un cilvēku meklēšana. Tikmēr daudzi izdzīvojušie vēl nav sagaidījuši palīdzību un ir neziņā par savu nākotni.

Trīs dienas kopš zemestrīces Turcijā un Sīrijā
00:00 / 02:43
Lejuplādēt

Aizritējušas jau vairāk nekā 72 stundas kopš pirmās no divām postošajām zemestrīcēm. Eksperti uzsver, ka tieši pirmās 72 stundas pēc zemestrīcēm ir vissvarīgākās, jo pieredze rāda, ka šajā laikā parasti atrod aptuveni 90% izdzīvojušo. Tas varētu nozīmēt, ka tuvākajās dienās arvien retāk saņemsim ziņas par kārtējiem brīnumainajiem izglābšanas gadījumiem.

Šonakt glābēji Antakjas pilsētā Turcijas dienvidos no ēkas gruvešiem izcēla izdzīvojušu meitenīti, kura zem krāsmatām bija atradusies gandrīz 68 stundas. Glābēji sacīja, ka mazuļa dzīvībai briesmas nedraud un viņa ir nogādāta slimnīcā.

Antakja ir zemestrīcēs viena no vissmagāk cietušajām Turcijas pilsētām. Izdzīvojušie saviem spēkiem cenšas novākt sabrukušo ēku drupas un apgalvo, ka viņi tā arī nav sagaidījuši palīdzību no atbildīgajiem dienestiem.

"Mums nav elektrības. Mums nav papildu tehnikas, kas varētu palīdzēt. Mums nav atbalsta no valdības. Ir pagājušas vairākas dienas, un neviens te nav ieradies mums palīdzēt novākt drupas. Saprotat? Es te gaidu jau vairāk nekā četrdesmit stundas. Nevienam mēs nerūpam. Mēs šeit vienkārši mirstam," sacīja kāds vīrietis.

Antakjas iedzīvotāji sūdzas, ka viņiem nav pieejams tīrs dzeramais ūdens un pārtika. Izmisušie cilvēki ielauzās slēgtā lielveikalā, lai mēģinātu atrast kaut ko ēdamu. Taču bija arī tādi, kuri izmantoja situāciju, lai no veikala iznestu televizorus.

Pēc zemestrīcēm smaga situācija ir arī Sīrijas ziemeļrietumos, kur jau gandrīz 12 gadu turpinās karš.

Netālu no Alepo pilsētas ir izveidoti masu apbedījumi, kuros apglabā zemestrīcēs bojāgājušos.

Palīdzības piegādes katastrofas skartajiem rajoniem Sīrijā ir apgrūtinātas, jo līdz šim bija tikai viens sauszemes koridors, pa kuru no Turcijas varēja piegādāt visu nepieciešamo, lai palīdzētu izdzīvojušajiem, kuri ir palikuši bez pajumtes.

 

"Kolēģi no ANO Bēgļu aģentūras pastāstīja, ka viņiem ir izdevies atrast vēl divus paralēlus ceļus, pa kuriem piegādāt palīdzību. Tāpēc mēs sagaidām, ka tuvākajās stundās vai dienās varēs piegādāt vairāk palīdzības. Taču joprojām ir nepieciešami vēl vairāki humānie koridori, lai piegādātu palīdzību cietušajiem," organizācijas "Ārsti bez robežām" pārstāvis Šervans Kasems sacīja intervijā telekanālam "CBS News".

Kasems piebilda, ka nopietnas problēmas ar palīdzības piegādi ir arī reģionos, kurus kontrolē Sīrijas autoritārā prezidenta Bašara el Asada režīms.

 

KONTEKSTS:

Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.

Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku. Zem sagruvušo ēku drupām joprojām atrodas tūkstošiem cilvēku, kuru glābšanas un meklēšanas darbos ir iesaistījušies vietējie un ārvalstu speciālisti.

Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti