Panorāma

Panorāma

Panorāma

Tautas Panorāma: Maskavas Forštate

Baltkrievijā aiztur protestētājus

Trešā protestu nakts Baltkrievijā: Uzbrukumi autovadītājiem un žurnālistiem

Baltkrievijā trešo nakti pēc kārtas notikušas protestētāju un drošības spēku sadursmes. Vietējie mediji ziņo, ka nesankcionēti protesti notika vairākos Minskas rajonos, kā arī citās Baltkrievijas pilsētās. Daudzviet atkal tikuši piekauti un aizturēti cilvēki. No policijas vardarbības cietuši arī autovadītāji un žurnālisti. 

ĪSUMĀ:

 • Otrdienas vakarā un naktī protesti daudzviet Baltkrievijā turpinājušies.
 • Minskā policija pret protestētājiem izmantojusi asaru gāzi, gumijas lodes un trokšņa granātas.
 • Protestētāji spridzināja petardes.
 • Vairākās vietās Minskā cilvēki aizturēti un piekauti.
 • Drošības spēki vakar sākuši apzināti sist autovadītājus un žurnālistus.
 • Baltkrievijas spēka struktūru pārstāvji protestu laikā Minskā uzbrukuši britu raidsabiedrības BBC filmēšanas grupai.
 • Brestā policija pašaizsardzības nolūkos esot šāvusi ar īstajām lodēm.
 • Naktī uz trešdienu aizturēti aptuveni 1000 cilvēku, ievainots 51 protestētājs un 14 tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, ierosinātas 17 krimināllietas.

Protestos Baltkrievijā no policijas vardarbības cietuši arī autovadītāji un žurnālistiRihards Plūme

  Pēc protestiem 9.un 10.augustā arī otrdienas vakarā un naktī protesti daudzviet Baltkrievijā, tostarp Minskā, Grodņā, Brestā un Gomeļā, turpinājušies.

  Baltkrievijā otrdien joprojām bija traucēta interneta darbība, kas kavēja informācijas izplatīšanos par protestiem. Tomēr cilvēki centās organizēties, izmantojot “Telegram” vietni.

  Savukārt trešdienas rītā ziņots, ka Baltkrievijā atjaunota normāla interneta darbība. 

  Tiek lēsts, ka naktī uz trešdienu ielās izgājuši mazāk cilvēku nekā iepriekšējās naktīs.

  Minskā drošības spēki centās nepieļaut cilvēku pulcēšanos pilsētas centrālajos laukumos un netālu no administratīvajām ēkām.

  Tādēļ cilvēki centās pulcēties tālāk no pilsētas centra. Protestētāji mēģinājuši pulcēties mazākās grupās daudzviet, lai sadalītu drošības spēkus, un mēģinājuši celt barikādes un bloķēt ceļus. Tiesa, atkal sākušās sadursmes, cenšoties protestētājus ātri izklīdināt.

  Vietējie mediji ziņo, ka šonakt drošībnieku rīcība bijusi vēl nežēlīgāka. Minskā policija atkal izmantojusi pret protestētājiem asaru gāzi, gumijas lodes un trokšņa granātas. Protestētāji atbildējuši, piemēram, ar petardēm. Un tieši tādēļ no šodienas valstī aizliegta pirotehnikas tirdzniecība.

  Brestā policija pašaizsardzības nolūkos, kad protestētāji ir uzbrukuši ar metāla stieņiem, esot šāvusi ar īstajām lodēm.

  Video, kas tika straumēti no Baltkrievijas galvaspilsētas un ieraksti sociālajos medijos liecina, ka vairākās vietās Minskā cilvēki aizturēti un piekauti. Vairāki protestētāji tika aizturēti Puškina metro stacijā, kur cilvēki nolika ziedus un aizdedzināja sveces, pieminot vīrieti, kas tur gāja bojā protestos 10.augustā.

  Ņemot vērā, ka cilvēki pulcējušies tālāk no pilsētas centra, protestētāji dzenāti pa daudzdzīvokļu māju pagalmiem, kur piekauti un aizturēti.

  Kāds aculiecinieks LTV sacīja, ka cilvēki tiek aizturēti bieži pat bez redzama iemesla. Mediji fiksējuši kadrus, kā aizturētie gaišā dienas laikā tiek vesti uz policijas automašīnām, pārmeklēti un iesēdināti un aizvesti.

  “Mēs taču visi esam baltkrievi. Kā tas ir iespējams? Kā var cīnīties paši pret saviem cilvēkiem? Tas nav godīgi!” pauda Minskas iedzīvotāja Tavana.

  Aculiecinieki stāsta, ka policija šķiet arvien organizētāka un brutālāka. 

  Mediji arī ziņo, ka drošības spēki vakar sākuši apzināti sist autovadītājus un žurnālistus. Policija apturējuši automašīnas, kuru autovadītāji taurējuši, atbalstot protestētājus. Vairāki autovadītāji aizturēti.

  Sadursmēs cietuši arī žurnālisti. Baltkrievijas spēka struktūru pārstāvji vakar Minskā notikušo protestu laikā ir uzbrukuši britu raidsabiedrības BBC filmēšanas grupai. Vīriešu grupa melnās uniformās bez pazīšanās zīmēm pienākusi pie žurnālistiem. Viens no šiem vīriešiem pieprasīja uzrādīt akreditāciju, bet pēc tam norāva akreditācijas kartīti no žurnālista kakla, izrāva viņam no rokām kameru un mēģināja to salauzt. Konfliktā cietis operators, bet neviens no BBC žurnālistiem netika aizturēts. Baltkrievijas ziņu vietne "www.tut.by" pirms tam ziņoja par savu korespondentu un videooperatoru aizturēšanām Brestā un Minskā. Arī viņu filmēšanas tehnika tika salauzta.

  Baltkrievijas Iekšlietu ministrija pavēstījusi, ka kopumā otrdien aizturēti vairāk nekā 1000 cilvēku. Vienlaikus ministrija pavēstījusi, ka nakts protestu laikā ievainots 51 protestētājs un 14 tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, ierosinātas 17 krimināllietas. Savukārt iepriekšējās divās dienās kopumā aizturēti aptuveni 5000 cilvēku.

  Opozīcijas prezidenta vēlēšanu kandidāte Svetlana Tihanovska atrodas Lietuvā, tādēļ tiek minēts, ka protestētājiem šķietami nav viena līdera, kas kustību ar vienotu mērķi organizētu. Tomēr, kā norāda žurnālists un politikas analītiķis Ihars Iļjašs, Tihanovska ir pildījusi un pildīs savu funkciju kā ideāls pārmaiņu simbols. Tādēļ neesot svarīgi, ko viņa dara šajā konkrētajā brīdī, ja cilvēkiem Lukašenko jau ir līdz kaklam.

  Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") trešdien sociālajā tīklā "Twitter" informēja, ka telefonsarunā ar Baltkrievijas ārlietu ministru Vladimiru Makeju apspriedis iekšpolitisko stāvokli Baltkrievijā. Rinkēvičs aicinājis deeskalēt situāciju, sākt politisku dialogu ar opozīciju un atbrīvot mierīgos protestētājus un žurnālistus.

  KONTEKSTS:

  Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti, ko paziņoja Centrālā vēlēšanu komisija, liecina, ka ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,23% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 9,9%. Sākot ar svētdienas vakaru, daudzās Baltkrievijas pilsētās notiek masu protesti. Opozīcijas ieskatā vēlēšanu rezultāti ir viltoti.

  Tihanovska Centrālajā vēlēšanu komisijā ir apstrīdējusi vēlēšanu rezultātus un aicinājusi veikt atkārtotu balsu pārskaitīšanu. Viņas komanda arī norādījusi, ka protesti būtu jāturpina, taču tiem ir jānotiek mierīgi, savukārt ar varas iestādēm būtu jāuzsāk dialogs par eskalācijas mazināšanu. Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. 

  Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. “Maidana nebūs, lai arī kā to kādam negribētos,” teicis Lukašenko, atsaucoties uz neseno revolūciju Ukrainā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti