Dienas notikumu apskats

Krievijas prezidents Vladimirs Putins informē par izmaiņām iecerētajā pensiju reformā

Dienas notikumu apskats

Eiropas Parlamenta deputāti mudina tiesāt finanšu noziegumus

Ķīnas spiediens uz Ziemeļkoreju apgrūtina sarunas par kodolatbruņošanos

Tramps: Ziemeļkorejas atbrīvošanos no kodolieročiem traucē Ķīna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ķīnas izdarītais spiediens uz Ziemeļkoreju un tai sniegtais ekonomiskais atbalsts apgrūtina sarunas par Korejas pussalas atbrīvošanu no kodolieročiem. Ar šādu paziņojumu klajā nācis ASV prezidents Donalds Tramps. Viņš arī izteicies, ka pagaidām neredz jēgu atjaunot militārās mācības ar Dienvidkoreju. Ķīnas oficiālās amatpersonas Trampa apsūdzības nosaukušas par neloģiskām un absurdām.

Laikā, kad ASV un Ķīnas attiecībās galvenais dominējošais jautājums ir abpusējā muitas nodevu ieviešana, nedaudz otrajā plānā ir aizvirzījies jautājums par situāciju Ziemeļkorejā. Vēl pirms diviem mēnešiem ASV prezidents Donalds Tramps, tiekoties ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, panāca Phenjanas solījumu par virzīšanos pretī Korejas pussalai, kas būtu brīva no kodolieročiem. Taču šie solījumi neparedzēja nekādas konkrētas darbības.

Tagad Donalds Tramps paziņojis, ka attiecības ar Ziemeļkoreju apgrūtinot tieši Ķīna. Baltā nama paziņojumā uzsvērts, ka tirdzniecības domstarpību ar ASV dēļ Ķīna uz Ziemeļkoreju izdara milzīgu spiedienu. Vienlaicīgi ir zināms, ka Ķīna turpināt piegādāt Phenjanai palīdzību, ieskaitot naudu, degvielu, minerālmēslus un virkni citu izejmateriālu. Tas katrā gadījumā attiecību uzlabošanos neveicinot.

Vienlaicīgi prezidents atkārtoti uzsvēris, ka viņa attiecības ar Kimu Čenunu esot ļoti labas un siltas. Tieši tāpēc Tramps nesaskata nepieciešamību šajā laikā organizēts kopīgas militāras mācības ar Dienvidkoreju un izdot par to milzīgu naudu. Tas gan nenozīmējot, ka šādas mācības nav iespējams uzsākt jebkurā brīdī, solot, ka šādā gadījumā mācības būšot vēsturē lielākās.

Šie paziņojumi izskanējuši neilgi pēc ASV aizsardzības ministra Džima Metisa paziņojuma par to, ka pagaidām plānu apturēt militārās mācības neesot. Nedaudz vēlāk šis paziņojums gan tika precizēts, norādot, ka mācības pašlaik ir apturētas un nekāds gala lēmums par turpmākajiem manevriem pagaidām nav pieņemts.

Šādi Trampa komentāri izpelnījušies asu Ķīnas nosodījumu. Ķīnas ārlietu ministrijas preses pārstāve Hua Čunjiņa paziņojusi, ka Trampa bezatbildīgā un absurdā loģika daudziem neesot saprotama. Tā vietā, lai par neveiksmīgām sarunām ar Ziemeļkoreju vainotu Kimu Čenunu, Savienotās valstis vainu cenšas novelt uz citiem, turklāt nepievēršot uzmanību arī savai lomai šajos procesos.

Šajā nedēļā bija paredzēta arī ASV Valsts sekretāra Maika Pompeo vizīte Ziemeļkorejā, taču tā tika atcelta. Izdevums "The Washington Post" ziņoja, ka Pompeo savu vizīti esot atcēlis pēc tam, kad saņēmis naidīgu Ziemeļkorejas vadības vēstuli, kuras saturs gan nav zināms.

Iepriekš Ziemeļkoreja ASV īstenoto politiku bija nosaukusi par noziedznieku īstenotu šantāžu. ASV amatpersonas aģentūrai "Reuters" izteikušās, ka arī minētajā vēstulē Ziemeļkoreja ir brīdinājusi, ka turpmākās sarunas ar Vašingtonu var izgāzties. ASV puse ir satraukusies, ka Phenjana varētu mēģināt noslēgt atsevišķu vienošanos ar Dienvidkoreju, tādējādi iedzenot ķīli ASV un Dienvidkorejas aliansē.

Pats Pompeo šajās dienās ir paziņojis, ka ciešāka sadarbība ar Ziemeļkoreju varētu sākties, ja tā izpildīs dotos solījumus sākt kodolatbruņošanos – tikai pēc tam var būt runa par cita veida piekāpšanos no ASV puses. Taču politikas analītiķi abu valstu attiecības pašlaik atkal vērtē kā strupceļu, kurā abas iesaistītās puses gaida viena otras doto solījumu izpildi, turklāt gaida, kura puse piekāpsies pirmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti