Tramps: Visi zina – tirdzniecības noteikumi ar ASV ir mainījušies

Tirdzniecības noteikumi ar ASV „ir mainījušies, un tagad to zina visas valstis”, tā otrdien, 14. novembrī, noslēdzot savu vizīti pa vairākām Āzijas valstīm, paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps. Viņš uzskata, ka Savienotajām Valstīm ir jāsamazina tirdzniecības deficīts, kuru līdz šim pieļāvušas visas iepriekšējās ASV administrācijas. Tikmēr kritiķi atzīst, ka ASV līderis ārzemēs atkal bijis veiksmīgāks nekā pašu mājās.

Nenoliedzami, tirdzniecības jautājumi bija starp svarīgākajiem ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas darba kārtībā izskatāmajiem punktiem šo 12 dienu vizītē pa Āzijas valstīm. To laikā Tramps apmeklēja Japānu, Dienvidkoreju, Ķīnu, Vjetnamu un Filipīnas, tiekoties ar šo valstu līderiem, kā arī piedalījās dažādās konferencēs.

Teju vai visās valstīs, kurās viņš viesojās, Tramps vairākkārt uzsvēris ASV vajadzību turpmāk nākotnē samazināt daudzmiljardu dolāru deficītu, kas Vašingtonai ir izveidojies ar tās tirdzniecības partneriem.

Uzstājoties forumā Vjetnamā, Baltā nama saimnieks paziņoja, ka valstīm jābūt pastāvīgākām, bet noteikumiem vienlīdzīgākiem, ja tās vēlas, lai atvērtais tirgus darbotos.

„Valstis tiek ietvertas Pasaules Tirdzniecības organizācijā, pat ja tās neievēro šos noteikumus. Vienkāršiem vārdiem sakot, Pasaules Tirdzniecības organizācija neizturas pret mums vienlīdzīgi. Turklāt šādas organizācijas var pienācīgi darboties tikai tad, ja visi tās dalībnieki ievēro nosacījumus un ciena katras valsts suverenitātes tiesības. Ja netiks nodrošināta taisnīga pieeja tirgum, mēs nesasniegsim atvērtu tirgu, un tas ietekmēs mūs visus,” norādīja Tramps.

Kā otrs pietiekami nozīmīgais jautājums Trampa darba kārtībā bija Ziemeļkorejas kodolkrīze.

Phenjana un tās līderis Kims Čenuns ir vairākkārt ignorējuši ANO Drošības padomes rezolūcijas, starptautiskās kopienas un pasaules valstu aicinājumus pārtraukt kodolprogrammas attīstīšanu un ballistisko raķešu izmēģinājumus.

Tramps aktīvi runāja par šo jautājumu Āzijas vizītes sākumā, kad viesojās Japānā un Dienvidkorejā, kur pauda gatavību sēsties pie sarunu galda ar Ziemeļkorejas līderi, bet tikai tad, kad tam būs īstais laiks. Tomēr brīžiem ASV līderis pauda visai agresīvus un tiešus paziņojumus. Tā piemēram, viņš norādīja, ka līdzšinējie centieni atrisināt kodolkrīzi Korejas pussalā diplomātiskā veidā nav bijuši efektīvi, tādējādi pieļaujot, ka, iespējams, to nepieciešams risināt militārā veidā. Tiesa gan, neminot, kā tas konkrēti izpaudīsies.

Jāņem vērā, ka pirms Trampa atgriešanās Vašingtonā Korejas pussalā notiek vērienīgas militārās mācības, kurās piedalās trīs ASV gaisa karakuģi. Šīs mācības parasti izpelnās Ziemeļkorejas nosodījumu, tās līderim pat paziņojot, ka tas ir kara pieteikums. Arī Ķīna un Krievija aicinājusi Savienotās Valstis izbeigt nevajadzīgi provocēt Phenjanu, rīkojot šajā reģionā militārās mācības.

Šī nav pirmā reize, kad savas tūres pa Āziju laikā, Tramps pievēršas tirdzniecības tematikai. Vēl 10. novembrī Tramps Vjetnamā pavēstīja, ka ASV nepacietīs negodīgu tirdzniecību, kāda, viņaprāt, ir attiecībā pret ASV, un viņš liks savas valsts intereses pirmajā vietā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti