Pusdiena

Pusdiena 02.02.2017

Pusdiena

Latvijā par 1000 bērniem pašvaldībām nav nekādu ziņu

Tramps: Visa Tilersona dzīve ir sagatavojusi viņu kļūt par Valsts sekretāru

Tramps: Visa Tilersona dzīve ir sagatavojusi viņu kļūt par Valsts sekretāru

Bijušais naftas kompānijas "Exxon Mobil" vadītājs un jaunais ASV Valsts sekretārs Rekss Tilersons prezidenta Donalda Trampa valdībā tagad ieņems vienu no svarīgākajiem amatiem un būs atbildīgs par ārlietām. Tramps atzinis, ka visa Tilersona dzīve ir sagatavojusi viņu šim brīdim.

Jaunais ASV Valsts sekretārs Rekss Tilersons amata zvērestu nodeva Baltā nama Ovālajā kabinetā, klātesot prezidentam Trampam un viceprezidentam Maikam Pensam.

Pirms tam trešdien Tilersonu amatā bija apstiprinājis ASV Senāts – ar 56 balsīm par un 43 pret. Par balsoja visi 52 republikāņu senatori, kā arī četri demokrāti.

Zvēresta nodošanas ceremonijā Ovālajā kabinetā Tramps teica Tilersonam, ka „visa [viņa] dzīve” ir viņu „sagatavojusi šim brīdim.”

Savukārt Tilersons, pateicoties atbalstītājiem un Savienoto Valstu tautai, solīja strādāt visu amerikāņu interesēs:

„Kalpojot šim prezidentam, es kalpoju amerikāņiem. Es vienmēr pārstāvēšu visu amerikāņu intereses. Prezidenta kungs, es Jums pateicos par šo iespēju.”

64 gadus vecais Tilersons kā Valsts sekretārs tagad būs galvenais ASV diplomāts, šo pienākumu pārņemot no priekšteča Džona Kerija. Tilersons manto garu sarakstu ar globālām problēmām un izaicinājumiem. Starp tiem ir karš Sīrijā, konflikts Ukrainas austrumos, attiecības ar Krieviju un Ķīnu.

Tāpat kā Donalds Tramps, arī Rekss Tilersons iepriekš nav strādājis politiskā valdības amatā. Pirms Tramps viņu nominēja Valsts sekretāra amatam, Tilersons 10 gadus bija vadījis naftas uzņēmumu "Exxon Mobil", bet kopumā uzņēmumā nostrādājis 40 gadus.

Atrašanās naftas uzņēmuma vadībā arī nozīmē daudz biznesa saišu ar Krieviju. Kad Tramps paziņoja par Tilersona izvirzīšanu, mediji vēstīja, ka 2013.gadā Krievijas prezidents Vladimirs Putins Tilersonam pasniedza Draudzības ordeni.

Šo iemeslu dēļ demokrāti, bet arī politiķi republikāņu vidū pauduši bažas par viņa saitēm ar Maskavu. Senāta noklausīšanās laikā Tilersonam par to daudz tika jautāts. Atšķirībā no Trampa viņš ieņēma stingrāku nostāju pret Kremli, kā arī solīja, ka Savienotās Valstis pildīs savas saistības pret NATO sabiedrotajiem.

„Pašlaik Krievija rada draudus, tomēr tā nav neprognozējama savu interešu virzīšanā. Mūsu NATO sabiedrotajiem ir pamats būt satrauktiem par Krieviju,” pauda Tilersons.

Tilersonam būs jāpārņem ASV Valsts departamenta vadība, kurā divu nedēļu laikā kopš Trampa stāšanās amatā jau vērojama opozīcija jaunā prezidenta politikai. Šonedēļ aptuveni viens tūkstotis diplomātu no ASV vēstniecībām visā pasaulē parakstīja dienesta vēstuli, kurā kā pretrunā amerikāņu vērtībām esošu kritizēja Trampa nesen parakstīto rīkojumu par pagaidu ieceļošanas aizliegumu septiņu, pārsvarā musulmaņu apdzīvotu valstu pilsoņiem, kā arī sīriešu bēgļu uzņemšanas apturēšanu uz nenoteiktu laiku. Baltais nams reaģēja, paziņojot, ka, rīkojuma mērķis ir garantēt drošību, un šie diplomāti var izvēlēties – pildīt rīkojumu vai aiziet no dienesta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti