Dienas notikumu apskats

Iecere Valsts prezidentu ievēlēt atklātā balsojumā atkarīga no ZZS nostājas

Dienas notikumu apskats

RD noraida opozīcijas ierosinājumu veidot domnieku darba grupu projektā «Rail Baltica»

Trampa dalīšanās ar pret musulmaņiem vērstiem video izpelnās plašu kritiku

Tramps tviterī dalās ar musinošiem, pret musulmaņiem vērstiem video

ASV prezidents Donalds Tramps sociālajos tīklos dalījies ar musinošiem, pret musulmaņiem vērstiem video, kurus sākotnēji bija publicējusi galēji labēja britu politiķe. ASV prezidenta retvītotajos ierakstos trīs īsos videoklipos redzamas vardarbīgas ainas, apgalvojot, ka par to vainojami musulmaņi, piemēram, par zēna uz kruķiem piekaušanu. Lielbritānijā Trampa rīcība izraisījusi plašu kritiku.

Tramps trešdien, 29. novembrī, tviterī retvītoja trīs aptuveni minūti garus video ierakstus, kas vērsti pret musulmaņiem.

Tajos redzami vardarbības akti, kuros tiek vainoti islāmticīgie.

Pirmais video parakstīts ar nosaukumu „Musulmaņu migrants piekauj holandiešu zēnu uz kruķiem!” – tajā redzams vīrietis, kas uzbrūk jaunietim uz kruķiem. Tramps retvītojis arī video ar parakstu „Musulmanis iznīcina Jaunavas Marijas statuju!” – tajā bārdains vīrietis nomet zemē Jaunavas Marijas statuju. Trešā video paraksts ir „Islāmistu pūlis pusaudzi nogrūž no jumta un piekauj līdz nāvei!”

Šos video sākotnēji bija publicējusi Lielbritānijas galēji labējās un ultranacionālistiskās organizācijas „Britain First” jeb „Lielbritānija pirmajā vietā” līdera vietniece Džeida Fransena.

Grupa pazīstama ar piketēšanu pie mošejām, politiski kandidējusi vairākās britu, kā arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās, tomēr vietas nav ieguvusi.

Pašai Fransenai novembrī tika izvirzītas apsūdzības naida runā nelielu protesta akciju laikā Ziemeļīrijā un Anglijas dienvidos.

Video izcelsme ir neskaidra. Fransena paziņoja, ka tie nākuši no dažādiem avotiem internetā. Nav skaidrs, kā Fransenas tvīti nonāca Trampa redzeslokā, jo viņš britu galēji labējai politiķei tviterī neseko.

Fransena uz Trampa soli dalīties ar viņas tvītiem reaģēja sajūsmināti. Viņa tviterī ierakstīja „Pats Donalds Tramps retvītoja šos video un viņam ir aptuveni 44 miljoni sekotāju [tviterī]!”. „Lai Dievs Jūs svētī, Tramp! Dievs svētī Ameriku!” piebilda Fransena.

Video bija starp vairākiem tvītiem, ar ko Tramps dalījās agrā trešdienas rītām. Citos tvītos viņš slavēja ASV ekonomisko stāvokli un kārtējo reizi amerikāņu telekanālu CNN nosauca par „viltus ziņām”.

Vēl būdams prezidenta amata kandidāts pirms vēlēšanām, Tramps bija aicinājis aizliegt musulmaņiem iebraukt Savienotajās Valstīs. Kopš stāšanās amatā viņš arī parakstījis vairākus dekrētus, liedzot vairāku, pārsvarā musulmaņu apdzīvotu valstu pilsoņiem iebraukt ASV. Tiesas šos dekrētus gan daļēji bloķējušas.

Telekanāls CNN atzīmēja, ka ASV prezidents Tramps līdz šīm tviterī bieži retvītojis provokatīvus ierakstus, taču tie reti bijuši tik eksplozīvi, kā trešdien publicētie.

Lielbritānijā Trampa rīcība izraisīja asu kritiku.

Asus vārdus ASV prezidentam veltīja pērn galēji labējā ekstrēmista nogalinātās britu parlamentārietes Džo Koksas vīrs Brendans Kokss. Viņš paziņoja, ka „Tramps leģitmizējis galēji labējos paša valstī, un tagad viņš mēģina to izdarīt arī mūsu valstī”. Kokss brīdināja ka „naida izplatīšanai ir sekas” un ASV prezidentam vajadzētu „nokaunēties.” Vairāki opozīcijā esošās leiboristu partijas politiķi Trampu apsūdzēja par „fašistu, rasistu un ekstrēmistiskas naida grupas” atpazīstamības veicināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti