Tramps saņem kritiku par sankcijām pret Starptautiskās krimināltiesas darbiniekiem

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien noteica sankcijas pret Starptautiskās krimināltiesas darbiniekiem, kuri izmeklē Savienoto Valstu spēku iespējamos kara noziegumus Afganistānā. Bažas par šādu soli izteikusi gan Eiropas Savienība, gan pati tiesa.

ĪSUMĀ:

  • 2002.gadā dibinātā Starptautiskā krimināltiesa izmeklē kara noziegumus.
  • ASV neatzīst šīs tiesas jurisdikciju.
  • Martā tiesa sāka izmeklēt iespējamos ASV iespējamos noziegumus Afganistānā.
  • Tagad Tramps noteica sankcijas pret izmeklēšanā iesaistītajiem tiesas darbiniekiem.
  • Baltais nams: tiesas rīcība ir “apdraud mūsu valsts suverenitāti”.
  • ASV: mums ir savas procedūras, lai izmeklētu karavīriem izvirzītās apsūdzības.
  • Pompeo brīdina sabiedrotos: Arī pret tiem varētu tikt vērsta līdzīga izmeklēšana.
  • Bažas par Trampa lēmumu pauda ES ārlietu pārstāvis, citi politiķi un NVO.
  • Tiesa: Trampa rīcība grauj kopīgos centienus apkarot nesodāmību.
  • Pozitīvi uz Trampa lēmumu reaģēja Netanjahu.

Tramps saņem kritiku par sankcijām pret Starptautiskās krimināltiesas darbiniekiemRihards Plūme
Hāgā bāzētā Starptautiskā krimināltiesa izskata kara noziegumu lietas un lietas par noziegumiem pret cilvēci. Tās darbība balstās Romas statūtos, kas stājās spēkā 2002.gadā. Statūtus kopumā parakstījušas 123 valstis, arī visas Eiropas Savienības dalībvalstis. Savukārt ASV ir starp tām valstīm, kuras neatzīst šīs tiesas jurisdikciju.

Martā tiesa nolēma sākt izmeklēšanu par iespējamajiem kara noziegumiem Afganistānā. Izmeklētāju interešu lokā ir ASV karavīri un Centrālās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kā arī slepenie aizturēšanas centri ārpus Afganistānas.

Ceturtdien Tramps noteica sankcijas pret Starptautiskās krimināltiesas darbiniekiem, kuri izmeklē ASV spēku iespējamos kara noziegumus Afganistānā. Trampa rīkojums paredz iesaldēt šo tiesas darbinieku finanšu aktīvus Savienotajās Valstīs, kā arī nosaka ASV vīzu izsniegšanas ierobežojumus šiem darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem.

Kā uzsvēra Baltais nams, tiesas rīcība ir “uzbrukums amerikāņu tiesībām un apdraud mūsu valsts suverenitāti”.

Savienotās Valstis apgalvo, ka tai ir savas procedūras, lai izmeklētu karavīriem izvirzītās apsūdzības. Tiesa, Tramps pērn izmantoja savu varu, lai trīs militārpersonas tiktu attaisnotas par kara noziegumiem, tostarp Afganistānā.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo preses konferencē brīdināja sabiedrotos, ka arī pret tiem varētu tikt vērsta līdzīga izmeklēšana.

“Mēs nevaram noraudzīties uz to, kā mūsu cilvēkiem tiek draudēts ar “ķengurtiesu” un mēs to nedarīsim. Man ir vēstījums daudziem tuviem sabiedrotajiem visā pasaulē - jūsu cilvēki varētu būt nākamie. It īpaši tie no NATO valstīm, kuri cīnījās ar terorismu Afganistānā kopā ar mums,” uzsvēra Pompeo.

ASV prezidenta lēmums darījis bažīgus daudzus. Viens no tiem ir Nīderlandes ārlietu ministrs Stefs Bloks, kurš paziņoja, ka viņu “ļoti satraucis” ASV lēmums, un Nīderlande atbalsta šo tiesu, kurai ir izšķiroša nozīme cīņā pret nesodāmību un cīņā par starptautiskās likuma varas ievērošanu.

Tikmēr cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch” norādīja, ka Trampa pavēle “demonstrē nicinājumu pret pasaules likuma varu”.

Bažas pauda arī Eiropas Savienības Augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels.

“Protams, tas, kā jūs saprotat, rada nopietnas bažas, jo mēs kā Eiropas Savienība esam nelokāmi Starptautiskās krimināltiesas atbalstītāji. Protams, es varu apliecināt mūsu atbalstu šai iestādei. Tiesai ir bijusi galvenā loma, nodrošinot starptautisko taisnīgumu un risinot smagus starptautiskos noziegumus. Tas ir galvenais faktors taisnīguma un miera panākšanā, un tas ir jāievēro un jāatbalsta visām tautām,” uzsvēra Žuzeps Borels.

Savukārt pati tiesa paziņojumā uzsvēra, ka tās prezidents noraida pasākumus, kas veikti pret Starptautisko krimināltiesu. Šie pasākumi esot “nepieredzēti” un “grauj kopīgos centienus apkarot nesodāmību un nodrošināt atbildību par masveida zvērībām”.

Pozitīvi uz Trampa lēmumu reaģēja viņa ciešs sabiedrotais, Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu, kas iebilst pret tiesas centieniem izmeklēt iespējamos kara noziegumus Palestīnas teritorijās.  

Šī nebūt nav pirmā globālā institūcija, kas tikusi pakļauta Trampa kritikai. Vēl nesen Tramps paziņoja, ka ASV apturēs finansējumu Pasaules Veselības organizācijai un izbeigs ar to attiecības.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti