Tramps sāks kampaņu kristiešu lielāka atbalsta iegūšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps Floridas štatā atklās kampaņu „Evaņģēlisti par Trampu”. Baltie evaņģēlisti ir vieni no aktīvākajiem Trampa atbalstītājiem, taču pagājušā gada nogalē ticīgo rindās izcēlušās visai pamatīgas nesaskaņas. Tieši tāpēc cīņa par ticīgo balsīm priekšvēlēšanu kampaņas laikā prezidentam var izrādīties ļoti nozīmīga.

Tramps sāks cīņu par kristiešu atbalstu viņam
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

Neilgi pirms Ziemassvētkiem amerikāņu kristiešu laikraksta „Christianity Today” jeb “Kristietība šodien” galvenais redaktors Marks Galli publicēja redaktora sleju, kurā aicināja atcelt no amata ASV prezidentu Donaldu Trampu. Savā komentārā viņš norādīja, ka prezidents ir izteikti amorāls un nedrīkstētu turpināt savu darbu, aicinot arī savus kolēģus neatbalstīt šādas darbības.

Lūk, kā viņš pamatoja savu viedokli intervijā televīzijas kanālam “Fox news”: “Dažreiz ir jautājumi, kas nostājas pāri politikai. Un, manuprāt, šis ir viens no tiem. Jautājums ir, kad viņa rīcība, kuru es esmu precīzi nosaucis par amorālu, sasniedz tādu līmeni, kad viņš vairs nav piemērots amatam. Manuprāt, mēs šo robežu sasniedzām impīčmenta noklausīšanās laikā.”

Marks Galli ir norādījis, ka viņš nevēlas tiesāt prezidentu Trampu kā cilvēku, bet gan kā amatpersonu. Jau dažas dienas vēlāk, saņemot asu kritikas vilni, tostarp no vairākiem simtiem ietekmīgu sludinātāju, viņš paziņoja par atkāpšanos no amata.

Šī publikācija laikrakstā „Christianity Today” izraisīja asu nosodījumu no prezidenta Trampa puses.

Viņš izdevumu nosauca par mazsvarīgu un ne īpaši veiksmīgu, vienlaicīgi piebilstot, ka neviens cits prezidents nekad nav darījis tik daudz evaņģēlistu labā kā Donalds Tramps.

Nosodījums bija vērojams arī citu konservatīvo evaņģēlistu vidū. Viens no Savienoto Valstu ietekmīgākajiem baltajiem evaņģēlistiem Frenklins Grehems paudis neizpratni par to, ka viņa tēva dibinātais laikraksts „Christianity Today” ir sācis nosliekties pa kreisi un aicinājumos atbalstīt prezidenta gāšanu atbalsta demokrātu partiju, kuru vienīgais mērķis esot nomelnot pašreizējo valsts vadītāju.

Vēl viens ietekmīgs sludinātājs un Trampa atbalstītājs Ralfs Rīds, kurš dibinājis „Ticības un brīvības” koalīciju, uzskata, ka šī publikācija ir nākusi no pretošanās kustības un tā tomēr būs nenozīmīga kristiešu vidū.

Taču, kā televīzijas sabiedrībai CNN norādījis teologs Džims Voliss, patiesībā Marka Galli paustajam viedoklim ir pat ļoti liela nozīme: “Šis notikums ir kā robežšķirtne.

Šī ir plaisa balto evaņģēlistu atbalsta sienā Trampam. Un šī plaisa var kļūt arvien lielāka.

Es uzsveru, ka šie ir baltie evaņģēlisti, jo Amerikas melnie, spāņu vai aziātu sludinātāji Trampu nekad nav atbalstījuši. Donalds Tramps neko nesaprot no ticības. Viņš izmanto šo nelielo evaņģēlisko padomnieku grupu, lai iegūtu to, ko pats vēlas. Tā ir tāda abpusēji izdevīga vienošanās – tik ilgi, kamēr Tramps dod viņiem to, ko viņi vēlas, baltie evaņģēlisti ir gatavi ignorēt pilnīgi visu. Vai tie būtu ieslodzīti migrantu bērni uz robežas, vai pornoaktrises. Nevienam no šiem jautājumiem nav nozīmes, bet Marks Galli saka: nē. Šie ir morāli un ticības jautājumi. Un tas ir ļoti, ļoti nozīmīgi.”

Piektdien, 3. janvārī, Floridas štata Maiami pilsētā paredzētais pasākums „Evaņģēlisti par Trampu” var izrādīties ļoti nozīmīgs pavērsiena punkts Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņā. Lai arī šīsdienas pasākums bija izsludināts vēl ilgi pirms Marka Galli raksta, tā nozīmīgums tagad ir palielinājies.

Kā norāda amerikāņu komentētāji, baltie kristieši, īpaši protestanti, ir aptuveni trešā daļa no visiem republikāņu partijas atbalstītājiem.

Aptuveni 80% no tiem vēlētājiem, kuri uzskata sevi par evaņģēlistiem, iepriekšējās vēlēšanās balsoja tieši par Trampu, tāpēc Tramps bez šiem cilvēkiem uzvarēt nevar.

Laikrakstam “The New York Times” Sabiedriskā reliģijas pētījuma institūta izpilddirektors Roberts Džounss norādījis, ka, tā kā baltie evaņģēlisti uzskata sevi par arvien sarūkošu minoritāti, gan ādas krāsa, gan reliģiskajā jomā arī viņiem ir nepieciešams Donalds Tramps. Tāpēc iepriekš minētā Ralfa Rīda „Ticības un brīvības koalīcija”, piemēram, ir solījusi savākt Trampa kampaņai miljoniem dolāru, nodrošinot desmitiem tūkstošu brīvprātīgo, kas strādātu prezidenta labā.

Reliģijas un ASV politikas komentētāji atzīst, ka pēdējo nedēļu notikumi diez vai ievērojami ietekmēs balto protestantu viedokli par prezidentu, jo Trampa politiku atbalsta gandrīz 80% no viņiem, bet pret impīčmentu iestājas pat 98%. Tomēr, kā atzīst vēl viens komentētājs Pīters Vēners, viskaismīgākie Trampa atbalstītāji ir radījuši maldīgu priekšstatu par to, ka evaņģēliskie kristieši vienbalsīgi atbalsta prezidentu, taču tā tomēr nebūt nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti