Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pusdiena

Politiskajām partijām šogad mazāki ziedojumi nekā iepriekšējā Saeimas vēlēšanu gadā

Pusdiena

Pusdiena 22.05.2018

Tramps pieprasa izmeklēt, vai FIB nav izspiegojis viņa kampaņas darbiniekus

Tramps pieprasa izmeklēt viņa priekšvēlēšanu kampaņas iespējamo izspiegošanu

ASV prezidents Donalds Tramps pieprasījis, lai Tieslietu departaments izmeklē, vai Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) nav neatļauti izspiegojis viņa 2016.gada prezidenta vēlēšanu kampaņu politisku iemeslu dēļ. Šāda informatora esamību apstiprina vairāki amerikāņu preses izdevumi. Gan mediji, gan politikas eksperti, gan ASV demokrātu partijas pārstāvji pauž pārliecību, ka ar savu rīcību Tramps mēģina iejaukties neatkarīgā izmeklēšanā.

ASV prezidenta paziņojumi izskanējuši neilgi pēc tam, kad atklātībā nonākusi informācija par to, ka FIB, iespējams, ir iefiltrējis kādu personu Trampa priekšvēlēšanu kampaņā ar mērķi iegūt informāciju no kampaņas palīgiem Džordža Papadopula un Kārtera Peidža. Pats Tramps sociālajā vietē "Twitter" paziņojis, ka ir ziņas par vismaz vienu šādu informatoru, kura darbība uzsākta jau pašā kampaņas sākumposmā.

Kā vēlāk savā rakstā norāda izdevums "The New York Times", šāds informators tiešām ir bijis, taču viņš savu darbību uzsācis tikai pēc tam, kad radušās aizdomas par iespējamiem Trampa kampaņas sakariem ar Krieviju. Lai arī informatora vārds netiek atklāts, tiek norādīts uz kādu Lielbritānijā strādājošu amerikāņu akadēmiķi.

Visai agresīvā tvītā Tramps norādījis, ka oficiāli pieprasīs Tieslietu departamentam noskaidrot, vai izskanējušās ziņas atbilst patiesībai un vai attiecīgus rīkojumus nav devuši iepriekšējā prezidenta Baraka Obamas administrācijas pārstāvji.

 


 

Kā uzsvēris Trampa padomnieks Rūdijs Džuliani, prezidentam ir tiesības zināt ne vien informatora personību, bet arī to, ko viņš noskaidrojis.

Tieslietu departaments, FIB un Nacionālās izlūkošanas direktora birojs gan norāda, ka personas vārda atklāšana pakļautu viņa dzīvību riskam.

Kā norāda Rietumu mediji un politikas komentētāji, šādi Trampa dusmu uzplūdi, visticamāk, ir saistāmi ar īpašā prokurora Roberta Millera veikto izmeklēšanu par Trampa kampaņas saistību ar Krieviju un paša prezidenta centieniem šo izmeklēšanu kavēt.

Tramps šo izmeklēšanu neatlaidīgi kritizē, saucot to par "raganu medībām" un par politisko pasūtījumu. Cenšoties novērst uzmanību, Tramps atkārtoti aicinājis izmeklēt dažādos Demokrātu partijas un viņu prezidenta amata kandidātes Hilarijas Klintones pārkāpumus.

Taču citi eksperti uzskata, ka Millera darbs virzās uz priekšu tik strauji, ka arvien vairāk sāk apdraudēt prezidenta tuvākās aprindas.

"The New York Times" ir ziņojis, ka Millera izmeklēšana pēta arī Saūda Arābijas un Izraēlas pilsoņu piedāvājumus palīdzēt 2016.gada Trampa kampaņai. Arī šāda ārvalstu iejaukšanās ASV vēlēšanu procesā nav atļauta.

BBC korespondents Entonijs Zurkers norāda, ka Tramps ar līdzīgiem skaļiem paziņojumiem ir bijis pazīstams arī iepriekš, taču bieži vien ir iztrūkusi konkrēta rīcība. Šoreiz var būt runa par mēģinājumiem ietekmēt neatkarīgu Tieslietu departamenta izmeklēšanas procesu, kas kopš prezidenta Niksona "Votergeitas" skandāla tradicionāli ir bijis nošķirts no iespējamās prezidenta iejaukšanās.

Savukārt prezidenta padomnieks Rūdijs Džuliani uzsvēris, ka, tikai pārliecinoties par to, ka minētā informatora rīcībā nav bijušas Trampu apsūdzošas ziņas, prezidents varētu piekrist sniegt savas liecības Millera komisijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti