Pusdiena

Pusdiena 31.07.2016

Pusdiena

Pusdiena 01.08.2016

Tramps pieļāvis iespēju atzīt Krimas iekļaušanu Krievijas sastāvā

Tramps pieļauj Krimu atzīt par Krievijas sastāvdaļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ukrainā neapmierinātību izsaukuši ASV prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa izteikumi par Krimu. Tramps pieļāvis iespēju atzīt Krimas iekļaušanu Krievijas sastāvā, ja tas palīdzētu nodrošināt Maskavas atbalstu cīņā pret grupējumu „Daīš”. Šādi apgalvojumi izsaukuši asu kritiku arī no konkurējošās Demokrātu partijas.

Līdzšinējās ASV priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps ne reizi vien izsaucis sašutuma un neizpratnes pilnu reakciju par dažādiem saviem izteikumiem, tostarp ārpolitikas jautājumos. Šeit jāatgādina kaut vai apgalvojums, ka ASV būs gatavas aizstāvēt Baltijas valstis potenciāla Krievijas uzbrukuma gadījumā tikai tad, ja tās būs izpildījušas savas saistības pret NATO un ASV.

Pagājušajā nedēļas nogalē intervijā televīzijas sabiedrībai ABC Tramps pieļāvis, ka ASV varētu būt izdevīgi atzīt Krimas pievienošanu Krievijai, ja tas nodrošinātu Maskavas atbalstu cīņā pret grupējumu „Daīš”.

Tramps norādījis, ka pēc viņa rīcībā esošajām ziņām Krimas iedzīvotāji paši ir vēlējušies pievienoties Krievijai, nevis palikt Ukrainā, kas pašlaik esot nožēlojamā stāvoklī.

Vainu par notikušo Tramps uzvēlis pašreizējam ASV prezidentam Barakam Obamam, jo viņa īstenotā politika reģionā un ciešās saiknes ar NATO esot novedušas pie šāda iznākuma visā reģionā un arī Ukrainas gadījumā NATO nav palīdzējis. Vienlaicīgi prezidenta amata kandidāts arī paudis pārliecību, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins Ukrainā neiebrukšot, bet paša Trampa ievēlēšanas gadījumā izdošoties īstenot citu politiku attiecībās ar Maskavu un abu valstu attiecības arī noteikti būšot labākas, nekā Obamas laikā.

Šie izteikumi izsaukuši asu kritiku Ukrainā. Ukrainas iekšlietu ministrs Arsens Avakovs paziņojis, ka šādi bezkaunīgi paziņojumi liecinot par bīstama margināļa diagnozi. Turklāt šis cilvēks esot bīstams ne tik daudz Ukrainai, cik pašām Amerikas Savienotajām Valstīm. Avakovs uzskata, ka cilvēks, kurš izrāda simpātijas Putina diktatūrai, nevar būt par demokrātisko vērtību garantu ASV un visā pasaulē.

Trampa izteikumus komentējis arī bijušais Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks. Pēc viņa vārdiem, šādus izteikumus ir grūti nosaukt par nezināšanu – tas esot visu cilvēcisko un tikumisko principu pārkāpums. Jaceņuks arī aicinājis Trampu vērsties pēc padoma pie saviem partijas biedriem, paužot pārliecību, ka daudzi no republikāņiem atteiksies no Trampa apgalvojumiem, apzinoties to bīstamību.

Vienlaicīgi ekspremjers paudis pārliecību, ka ASV ir brīvās pasaules līdere, bet bez šādas līderības pasauli sagraus dažādi Putini, Lepenas, Asadi, Kim Čenuni un desmitiem dažādu citu diktatoru, demagogu un populistu.

Uz Trampa izteikumiem reaģējis arī Demokrātu kandidātes Hilarijas Klintones štābs. Kampaņas vecākais politiskais padomnieks Džeiks Salivans norādījis, ka Tramps faktiski atkārto Vladimira Putina apgalvojumus, ar kuriem Krievija attaisno citas valsts suverēnās teritorijas atņemšanu ar spēku. Salivans šādus izteikumus nosaucis par biedējošiem, vienlaicīgi gan pieminot, ka tam nevajadzētu būt pārsteigumam, ņemot vērā Trampa skaļi neizteiktos aicinājumus Krievijai uzbrukt NATO partnervalstīm Austrumeiropā. Arī Hilarija Klintone kritizējusi savu konkurentu par pilnīgu uzticību Krievijas politikas mērķiem, piebilstot, ka tie radot gan nacionālās drošības draudus, gan bažas par paša Trampa temperamentu un atbilstību ASV prezidenta amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti