Tramps paziņo par ieceri ASV izstāties no raķešu līguma ar Krieviju

Amerikas Savienotās Valstis (AS) izstāsies no svarīgas raķešu aizlieguma vienošanās ar Krieviju, paziņojis prezidents Donalds Tramps. ASV un toreiz PSRS līderu Ronalda Reigana un Mihaila Gorbačova pirms trīs desmitgadēm parakstītā vienošanās par tuva un vidēja darbības rādiusa raķešu aizliegumu bija svarīgs notikums ceļā uz Aukstā kara beigām.

Tramps paziņo par ieceri ASV izstāties no raķešu līguma ar KrievijuGints Amoliņš

1987.gadā parakstītais divpusējais līgums par tuva un vidēja darbības rādiusa raķešu likvidāciju aizliedz ASV un Krievijai uzturēt, ražot un testēt no zemes palaižamas vadāmas raķetes, kuru darbības rādiuss ir 500 līdz 5500 kilometri. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

Nu ASV prezidents Donalds Tramps Krieviju apsūdzēja par līguma pārkāpšanu un paziņoja, ka tādēļ ASV to „izbeigs” un no tā „izstāsies”. Runājot ar žurnālistiem pēc Kongresa vidustermiņa vēlēšanu kampaņas pasākuma Nevadas štatā, Tramps brīdināja, ka ASV atsāks izgatavot līdz šim ar līgumu aizliegtos ieročus, ja vien ar Krieviju un arī Ķīnu neizdosies noslēgt jaunu vienošanos.

„Krievija šo līgumu pārkāpusi daudzus gadus. Es nezinu, kāpēc [iepriekšējais ASV] prezidents [Baraks] Obama neveda sarunas par to vai neizstājās [no līguma]. Mēs neļausim viņiem pārkāpt kodollīgumu un būvēt ieročus, kamēr mums tas nav atļauts. Mēs esam ievērojuši līgumu, bet Krievija diemžēl to nav ievērojusi. Tādēļ mēs izbeigsim šo līgumu un izstāsimies.

Ja vien Krievija un Ķīna nenāks pie mums un neteiks – būsim gudri un vienojamies, ka neviens no mums neattīsta šos ieročus.”

Jau iepriekš ASV mediji ziņoja, ka ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons informēs Krieviju par Vašingtonas nodomu izstāties no līguma.

ASV uzskata, ka Krievija pārkāpusi vienošanos, izstrādājot jaunu vidēja rādiusa raķeti “Novator 9M729”, kas NATO zināma ar koda nosaukumu “SSC-8”. Rietumu sabiedrotajiem ir bažas, ka raķete ļautu Maskavai izdarīt ātru kodoluzbrukumu NATO valstīm. Krievija noliedz, ka šī raķete pārkāpj vienošanos, taču par to atklājusi maz detaļu.

Bažīgs par līguma apdraudējumu šomēnes NATO sanāksmē Briselē bija arī alianses ģenerālsekretārs Jenss Stolbenbergs. Viņš teica, ka vienošanās izbeidza Aukstā kara bruņošanās sacensību un ir Eiropas drošības stūrakmens: „Mēs turpinām bažīties par to, ka Krievija nerespektē savas starptautiskās saistības, tajā skaitā Līgumu par vidējās un tuvās darbības rādiusa raķešu likvidāciju. ASV, kuras noslēdza šo līgumu ar Krieviju, ir pārliecinātas, ka tas tiek pārkāpts, jo Krievija ir sākusi izvietot šos ieročus. Šo informāciju ASV ir atklājušas mums, taču es nevaru stāstīt detaļas.

Mēs esam šo informāciju rūpīgi izskatījuši un esam ārkārtīgi uztraukti, jo šis līgums patiešām ir visas Eiropas drošības stūrakmens.”

Iepriekšējais ASV prezidents Obama Krieviju par līguma pārkāpšanu apsūdzēja 2014.gadā pēc ziņām, ka Maskava esot izmēģinājusi no zemes palaižamu raķeti. Taču Obama esot izvēlējies no līguma tomēr neizstāties Eiropas sabiedroto spiediena dēļ – tie brīdinājuši, ka šāds solis var atsākt bruņošanās sacensību.

Maskavā uz Trampa paziņojumu par izstāšanos no līguma reaģēja ar apsūdzībām, ka Vašingtonas pati to pārkāpj un ka tās mērķis ir radīt vienpolāru pasauli.

Bet Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Ribakovs brīdināja, ka ASV izstāšanās būtu „bīstams” solis. Aģentūrai TASS viņš teica, ka līgums ir svarīgs „stratēģiskās stabilitātes uzturēšanai”, bet ASV apsūdzēja par „šantāžas” metožu izmantošanu.

KONTEKSTS:

Līgums par vidēja un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju, kuru Vašingtonā parakstīja Ronalds Reigans un Mihails Gorbačovs, kļuva par pamatu tam, lai likvidētu simtiem taktisko kodolieroču. 1991.gada maijā līgums tika pilnībā izpildīts. PSRS likvidēja 1752 ballistiskās un spārnotās uz zemes bāzētās raķetes, ASV – 859.

ASV uzskata, ka Krievijas jaunās spārnotās raķetes, kas spēj nest kodolgalviņas, pārkāpj šo līgumu. Krievija to noliedz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti