Dienas notikumu apskats

Ar Skanstes tramvaja projektu saistītie riski arvien pieaug

Dienas notikumu apskats

Lielbritānijas drošības padome trešdien izvērtēs Krievijas reakciju uz ultimātu

Tramps nomaina ASV valsts sekretāru - Tilersona vietā būs līdzšinējais CIP direktors

Tramps nomaina ASV valsts sekretāru - Tilersona vietā būs līdzšinējais CIP direktors

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Donalds Tramps paziņojis par ASV valsts sekretāra nomaiņu - Reksa Tilersona vietā būs līdzšinējais Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) direktors Maiks Pompeo, ziņo News.sky.com. Tramps apgalvo, ka viņam ar Tilersonu bijušas nesaskaņas un lēmums nav bijis pārsteidzīgs.

Par ASV valsts sekretāra nomaiņu Tramps paziņoja sociālajā tīklā "Twitter", vienlaikus pateikdamies Tilersonam par darbu.

Nesaskaņas ar Tilersonu 

Tilersona vietnieks Stīvs Goldsteins paziņoja, ka līdzšinējam ASV valsts sekretāram nav zināms iemesls atlaišanai. Tilersons esot vēlējies palikt amatā un pēc atlaišanas ir pateicies par doto iespēju būt valsts dienestā, vienlaikus novēlot veiksmi jaunajam ASV valsts sekretāram Maikam Pompeo.

Saskaņā ar kāda uzticama informācijas avota ASV administrācijā teikto, Baltā nama saimnieks jau pagājušajā nedēļā esot lūdzis Tilersonam pašam atkāpties no amata.

Tramps žurnālistiem skaidroja, ka šāds lēmums bija tikai laika jautājums:

“Rekss un es par to runājām jau kādu laiku. Mēs satikām labi, bet par daudziem jautājumiem mums bija nesaskaņas.

Man likās, ka Irānas darījums ir briesmīgs, viņš domāja, ka tas ir labs. Mēs nedomājām līdzīgi. Ar Maiku Pompeo mums ir līdzīga domāšana.”

Līdz ar to Baltā nama saimnieks, visticamāk, šādi rīkojies, jo vēlējies veikt pārkārtojumu savā administrācijā pirms gaidāmajām sarunām ar Ziemeļkoreju.

Bijušais naftas kompānijas "Exxon Mobil" vadītājs Tilersons ASV valsts sekretāra amatā strādājis kopš 2017.gada februāra. Tomēr jau pirms vairākiem mēnešiem izskanēja baumas, ka Tramps gatavojas atlaist Tilersonu, jo neesot apmierināts ar viņa darbu, abas puses šādu iespēju tolaik noraidīja. Trampam un Tilersonam bija vairākas nesaskaņas ārpolitikas jautājumos, tostarp par attiecībām ar Krieviju.

Tramps bieži vien Tilersona viedoklī neklausījās, bet Tilersons Trampu pat vienreiz nosauca par muļķi, kurš neizprot ārpolitiku. Domstarpības bija par attiecībām ar Irānu, Ziemeļkoreju un arī Krieviju. Pēdējā laikā Rekss Tilersons bija kļuvis arvien nepiekāpīgāks un viņš bija arī viens no pirmajiem, kas pievienojās Lielbritānijas secinājumiem par Kremļa atbildību dubultaģenta Sergeja Skripaļa saindēšanā. Tikmēr Tramps vispirms solīja izvērtēt faktus, pirms nosodīt Krieviju.

Tilersons ir viens no daudzajiem Trampa komandas locekļiem, kas tikuši atlaisti vai amatu atstājuši paši. Tas rada haosu laikā, kad Balto namu sagaida daudzi ārpolitikas izaicinājumi – maijā gaidāmas Ziemeļkorejas sarunas.

Izskanējis, ka Tramps vēlējās šajās sarunās piedalīties ar pavisam jaunu komandu.

Nav gan skaidrs kādēļ, jo tieši Tilersons iepriekš iestājās par diplomātisku risinājumu Ziemeļkorejas krīzei, kamēr Tramps šādu nostāju kritizēja.

Arī Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors LTV raidījumā “Panorāma” pauda viedokli, ka galvenās domstarpības starp Trampu un Tilersonu bija jautājumos par Ziemeļkoreju un Irānu. "Tilersons piekopa mērenāku diplomātiju," teica Kudors.

Viņaprāt, pēc šīm rokādēm nekādas izmaiņas ASV nostājā Baltijas valstu virzienā, visticamāk, nav gaidāmas.

Jaunais valsts sekretārs - līdzšinējais CIP direktors

Savukārt Tilersona vietā izraudzītais Pompeo CIP direktora amatā tika iecelts 2017.gada janvārī, bet kopš 2011.gada parlamentā pārstāvēja Kanzasas štatu un darbojās apakšpalātas Izlūkdienestu komitejā. Par ASV valsts sekretāru viņš, visticamāk, izraudzīts savas politiskās pārliecības dēļ, kura ir līdzīga Trampa redzējumam.

Tramps uzskatot, ka Pompeo būs īstais cilvēks, kurš varētu panākt Korejas pussalas atbrīvošanu no kodolieročiem, kā arī stiprināt ASV pozīciju pasaulē. 

Pompeo ir pieredzējis politiķis, stingrs republikānis un Trampa lojālists.

Viņš kritizējis Irānas darījumu, tāpat kā Tramps. Attiecībā pret Krieviju bijis kritisks, bet ne tik stingrs kā Tilersons.

“Ir diezgan skaidrs, kas notika saistībā ar Krievijas centieniem ietekmēt amerikāņu demokrātiju. Man ir skaidrs skats uz to, ko pauž izlūkdienestu secinājumi,”  tā 2016.gada sākumā teicis Pompeo.

Tikmēr par jauno CIP direktori kļūs Džīna Haspela, kura šajā amatā būs pirmā sieviete.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti