Panorāma

Baznīca vēl meklē savu vietu mūsdienu sabiedrībā

Panorāma

Savvaļā neviena ola nav identiska

Tramps nākamnedēļ tiksies ar Baltijas valstu prezidentiem

Tramps nākamnedēļ tiksies ar Baltijas valstu prezidentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nākamā nedēļa būs īpaša ārpolitiskā nozīmē. Baltijas valstu prezidenti dosies uz Vašingtonu, lai tiktos ar Baltā nama saimnieku Donaldu Trampu. Kā izskatās fons, uz kura notiks Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prezidentu vizīte pie Trampa?

Kopš prezidents Donalds Tramps un viņa administrācija  strādā Baltajā namā, ir pagājis nedaudz vairāk nekā gads. Un – salīdzinot ar iepriekšējām prezidentūrām, šī bieži mēdz pārsteigt pasauli. To pamanījuši arī Latvijas politiķi. Gan bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, gan bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ojārs Kalniņš, kurš tagad vada Saeimas Ārlietu komisiju.

Vaira Vīķe-Freiberga: „Par to, jāsaka, Amerikā ļoti uztraucas, ka Baltajā namā pēc daudzu žurnālistu teiktā valda haoss. Ka nekad nav redzēta tāda kadru mainība, kāda ir notikusi pēdējā gada laikā. Ka darbinieki ļoti atbildīgos posteņos tiek iecelti diezgan impulsīvi, tad tikpat impulsīvi viņi arī no Baltā nama atvadās vai tiek aizdzīti.”

„Nu, pirmkārt, es domāju, ka šāda amerikāņu prezidentūra nav redzēta mūsdienās. Jo – no vienas puses viņa ir bijusi diezgan haotiska, neprognozējama un pat nestabila. Tas haoss ir noticis, es domāju it īpaši Republikāņu partijas iekšienē," uzskata Ojārs Kalniņš..

Vaira Vīķe-Freiberga: „Bet ir tie slāņi, kas visu laiku liek lielas cerības uz viņu kā Amerikas interešu aizstāvētāju, kas turpina viņu atbalstīt. Prezidenta Trampa popularitāte ir turpinājusies zināmās aprindās nemainīta, dažās varbūt pat pieaugusi, bet atkal citās kritusies. Un tai skaitā - starp ilggadīgiem, mūžilgiem republikāņiem.

Uzticīgie Republikāņu partijas biedri un atbalstītāji, ar kuriem man nācās runāt, tie, kas ir universitātēs un kas ir zinātnieki un  intelektuāļi – ir vīlušies savā prezidentā. Viņi uzskata, ka viņš par daudz vienkāršo visu, kas pasaulē notiek.”

Turpretim no mūsu – baltiešu skatpunkta Latvijas, Lietuvas un Igaunijas saiknes ar Amerikas Savienotajām valstīm Trampa laikā ir veidojušās pat labāk, nekā varēja domāt.

„Tas, kas attiecas uz Baltijas valstīm un drošību, mums ir vēl tuvāk un vēl stiprāka sadarbība ar Ameriku, nekā mums ir bijusi līdz šim. Tā ka es uzskatu, ka triju Baltijas valstu tikšanās ar prezidentu Trampu būs ļoti pozitīva, jo runa būs par drošību, par Eiropu, par mūsu reģionu. Tās problēmas, kas ir Amerikā iekšēji, sakarā ar iekšējo politiku, tās neskar Baltijas valstis nemaz,” pauž Ojārs Kalniņš. 

„No mūsu kā latviešu viedokļa es domāju – viena laba īpašība, kas viņam ir, ka viņš spēj arī mainīt  savu viedokli. Tātad – ja viņš ir izteicis kādu viedokli, piemēram, ka viņi novērsīsies no Eiropas, viņš ir pēc tam bijis spējīgs to mainīt un teikt - tā jau nemaz nav, es tikai negribu, ka Eiropa uz mūsu rēķina iedzīvojas, bet citādi jau mēs turpināsim savu interesi un savas labās attiecības,” ievērojusi Vaira Vīķe-Freiberga.

Ojārs Kalniņš: „Ticamība nāk no Pentagona un no Valsts departamenta,  un no administrācijas kā tādas. Trampa kungs varbūt kaut ko tviterī ieliek un  maina savu viedokli pēc dažām dienām, bet šinī gadījumā tas visur jau ir sagatavots, un mēs jau zinām, kas ir Amerikas administrācijas attieksme pret Baltijas valstīm. Tas jau ir zināms. Ir tikšanās bijušas ar Pensa kungu un ar Tilersonu, kaut gan viņš aizgāja, tā ka šajā gadījumā tās

labās attiecības nav atkarīgas tikai no ASV prezidenta un  no mūsu prezidenta. Tā sadarbība ir jau labu laiku bijusi.”

Vaira Vīķe-Freiberga: „Es domāju, ka mums jāturpina NATO un drošības sakarā parādīt savu labo gribu, ka mēs tik tiešām negribam parazitēt uz amerikāņu ieguldījumu drošībā, ka mums katram savā valstī arī ir jārūpējas par to, lai mēs nāktu ar savu pienesumu un tādā pat proporcionālā apmērā, kādā to dara amerikāņi. Nu – un, ja mēs to darām un izrādām savu labo gribu, es esmu pārliecināta, ka gan prezidents, gan viņa anturāža, gan Kongress un Senāts tomēr turpinās savu ciešo saiti ar Eiropu, kam ir tik senas saknes un kas abos pasaules karos tika tik ļoti dziļi ar asinīm nostiprināta.”       

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti