Tiekoties ar ASV pilsētu mēriem, lai runātu par migrācijas jautājumiem, ASV prezidentam Donaldam Trampam nācās skart arī viņa administrācijas politiskā mantojuma visvairāk apdraudošo jautājumu.
Kā Dāmokla zobens virs paša prezidenta un viņa sabiedroto galvām ir izmeklēšana saistībā ar Krievijas sakariem ar Trampa priekšvēlēšanu kampaņu un iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā. Pats prezidents, kurš izmeklēšanu ilgstoši kritizējis, beidzot apstiprinājis, ka ir gatavs sniegt savu liecību izmeklēšanas vadītājam, bijušajam FIB direktoram Robertam Milleram.
"Es patiesībā gaidu šo sarunu. Nav bijušas nekādas slepenas vienošanās, nav likti nekādi šķēršļi taisnīguma noskaidrošanai," teicis ASV prezidents.
Šī iespējamā šķēršļu likšana tiek saistīta ar izmeklēšanas aizsācēja, bijušā FIB direktora Džeimsa Komija atlaišanu. Šis Trampa lēmums tika pieņemts kopā ar tieslietu ministru Džefu Sešonsu, kurš savu liecību par notikušo sniedza pagājušajā nedēļā.
"Galvenie jautājumi ir par to, vai prezidents izmantoja savas amata pilnvaras, lai apturētu progresu FIB izmeklēšanā par viņa kampaņas saistību ar Krieviju.
Tāpēc šajā ziņā īpaši svarīga ir tieslietu ministra Džefa Sešensa nopratināšana, jo viņš aktīvi atbalstīja Komija atlaišanu. Esam dzirdējuši no juristiem, ka šai izmeklēšanai vajadzētu beigties drīz – tuvāko četru līdz sešu nedēļu laikā. Tomēr nav zināms, kas vēl notiks un izmeklēšanas rezultātu prognozēt ir grūti," teica "Associated Press" tieslietu korespondents Ēriks Takers.
Vainas pierādīšanas gadījumā Trampam var draudēt pat impīčments.
Turklāt jau tagad uz apsūdzēto sola ir vairāki Trampa kampaņas bijušie darbinieki. Bijušais Trampa padomnieks drošības jautājumos Maikls Flins atzinis savu vainu melīgas informācijas sniegšanā FIB izmeklētājiem, slēpjot notikušu sarunu ar Krievijas vēstnieku.
Savukārt bijušais Trampa kampaņas menedžeris Pols Manaforts, kurš ilgstoši līdzdarbojās uz Maskavu aizbēgušā bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča tēla spodrināšanā, pašlaik pat apsūdzēts par sazvērestību pret ASV.
Izmeklēšanas laikā ASV izlūkošanas dienestu pārstāvji apgalvojuši, ka viņiem ir pārliecība par Krievijas amatpersonu iejaukšanos ASV priekšvēlēšanu procesā, ielaužoties Trampa konkurentu, demokrātu partijas datoru serveros. Krievija arī esot īpašās kampaņās izplatījusi viltus ziņas un finansējusi politiskās reklāmas sociālajos tīklos.
Maskava visas šīs apsūdzības noliedz.