Tramps draud nosūtīt federālos spēkus uz vairākām demokrātu pārvaldītām pilsētām

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Donalds Tramps brīdinājis, ka nosūtīs uz vairākām demokrātu pārvaldītam pilsētām federālos spēkus, lai tie savaldītu tur esošos protestētājus. Kritiķi norāda, ka šie Trampa draudi saistīti ar gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Federālie spēki jau izvietoti Portlendas pilsētā, kur amatpersonas un iedzīvotāji pieprasījuši to izvešanu. Viņuprāt, šie spēki bīstami eskalējot situāciju, pielietojot pret protestētājiem nekonstitucionālu taktiku.

Tramps draud nosūtīt federālos spēkus uz vairākām demokrātu pārvaldītām pilsētāmRihards Plūme

Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps pirmdien, 20. jūlijā, uzrunā Baltajā namā atkārtoti runāja par valstī notiekošajiem protestiem pret policijas nežēlību un rasismu, ko izraisīja melnādainā Džordža Floida nāve. Prezidents kritizēja vairākas pilsētas, kuras vada “liberālie demokrāti”. Viņš norādīja, ka problēmas ar protestu savaldīšanu pastāvot Ņujorkā, Čikāgā, Filadelfijā, Detroitā, Baltimorā un Oklendā.

Pēc Trampa domām, šo pilsētu vadītāji baidās rīkoties un šāda situācija neesot pieņemama, tādēļ nepieciešams turp nosūtīt federālos spēkus.

“Situācija Portlendā bija pilnīgi ārpus kontroles. Liberālajiem demokrātiem, kas vada pilsētu, nebija ne jausmas, ko tie dara. Vairāk nekā 50 dienas pilsēta tika plosīta, izlaupīta, un korupcijas līmenis bija neticams. Un mērs norādīja – mums nevajag palīdzību! Kā ar Čikāgu? Lasīju, ka tur nedēļas nogalē tika nogalināti daudzi cilvēki. Mēs raugāmies uz Čikāgu un Ņujorku. Visas šīs pilsētas vada liberāldemokrāti, tās vada kreisie radikāļi," sacīja Tramps.

Baltā nama saimnieks uzsvēra, ka Portlendā izvietotie federālie virsnieki paveikuši “fantastisku darbu”, atjaunojot kārtību laikā, kad notika protesti. Iekšzemes drošības ministrijas aģenti turp tika nosūtīti pirms divām nedēļām. Laikā, kad Tramps brīdināja, ka nedēļām ilgo nekārtību apslāpēšanai tiks pielietoti federālie spēki.

Tomēr Portlendas amatpersonas pauda, ka federālo virsnieku klātbūtne situāciju pasliktinājusi. Oregonas štata līderi ir pieprasījuši, lai Tramps izved federālos spēkus no Portlendas, apsūdzot viņu situācijas saasināšanā un “politiska trika” izspēlēšanā vēlēšanu gadā.

Oregonas ģenerālprokurors un Amerikas Pilsonisko brīvību savienība piektdienas vakarā iesniedza tiesā prasību pret federālo valdību, apsūdzot to pilnvaru pārsniegšanā. Savukārt pēc Portlendas mēra Teda Vīlera domām, šie spēki bīstami eskalējot situāciju, pielietojot pret protestētājiem nekonstitucionālu taktiku. Tiek ziņots, ka federālie spēki nestādoties priekšā aizturētajiem protestētājiem un izmanto netrafarētus automobiļus.

„Federālā valdība ir jāsauc pie atbildības. Prezidents ir jāsauc pie atbildības. Viņš nevar turpināt vārda brīvības apkarošanu. Viņš nedrīkst mainīt amerikāņu demokrātijas pamatus," sacīja Portlendas mērs.

Arī vietējie iedzīvotāji Portlendā protestē ne tikai pret policijas nežēlību un rasismu, bet arī pret federālo spēku pielietošanu pilsētā.

Sašutumu izteica arī viena no Portlendas ielās sastaptajām protestētājām: „Viņu rīcība ir biedējoša. Mums kā demokrātijai ir jārīkojas! Man ir 60 gadi, un man šeit droši vien nevajadzētu atrasties, bet tas nav pieļaujams!”

Turpinoties protestiem ASV, pirmdien tūkstošiem darba ņēmēju uz laiku pameta savas darbavietas un devās ielās, lai izrādītu solidaritāti kustībai „Black lives matter” un citām mazākumtautību grupām, kuras cieš no rasisma. Mediji ziņoja, ka streikā ar nosaukumu „Streiks par melnajām dzīvībām” piedalījās desmitiem tūkstošu cilvēku vairāk nekā 200 pilsētās visā valstī.

KONTEKSTS:

Afroamerikāņa Džordža Floida nāve, policistam pielietojot spēku, raisījusi plašus protestus ASV.

Tikmēr vairākas ASV pilsētas paziņojušas par policijas spēku reformēšanu. Šāds lēmums pieņemts arī Mineapolē, kur policijas aizturēšanas laikā nomira Floids. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti