Panorāma

Politika aizēno LBS prezidenta vēlēšanas

Panorāma

Kā Rēzekni atbrīvoja no lieliniekiem

Davosā tiekas pasaules finanšu un politiskie līderi

Tramps Davosas forumā uzrunā par klimatu aicina noraidīt «pastarās dienas sludinātājus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien aicināja noraidīt "pastarās dienas sludinātājus" un "pareģojumus par apokalipsi" uzrunā Pasaules ekonomikas forumā Davosā, kur šogad viena no galvenajām tēmām ir vide un klimats. Tramps paziņoja, ka ir pienācis laiks optimismam, nevis pesimismam. Davosas forumā Šveicē ir arī 17 gadus vecā zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kas pasaules līderiem pārmeta "tukšus vārdus un solījumus". Viņa aicināja nekavējoties rīkoties globālās sasilšanas apturēšanai un atteikties no investīcijām fosilo enerģijas avotu ieguvē.

ĪSUMĀ:

  • Forums pulcējis apmēram 3 000 dalībnieku – tostarp ir vairāk nekā 50 valstu vadītāji.
  • Pasaules ekonomikas forums Davosā atklāts ar ASV prezidenta Trampa uzrunu.
  • Viņš paziņoja, ka ASV gaiss un ūdens ir viens no tīrākajiem pasaulē.
  • ASV aizsargās savu ekonomiku, norādīja Tramps, aicinot noraidīt "pareģojumus par apokalipsi".
  • Zviedru klimata aktīviste Tūnberga pārmeta pasaules līderiem "tukšus vārdus un solījumus".
  • Tūnberga aicināja atteikties no investīcijām fosilo enerģijas avotu ieguvē. 

Tramps Davosas forumā aicina noraidīt «pastarās dienas sludinātājus»
00:00 / 03:24
Lejuplādēt
Šveices kalnu slēpošanas kūrortā Davosā otrdien, 21. janvārī, sākās Pasaules ekonomikas forums, kas pulcē politisko un finanšu eliti. Forums šogad svin savu 50. gadu pastāvēšanas jubileju. Tajā uzaicināts piedalīties arī Latvijas prezidents Egils Levits. Forums pulcējis apmēram 3 000 dalībnieku – tur ir vairāk nekā 50 valstu vadītāji. Tāpat Davosā saskaņā ar aģentūras "Bloomberg" aplēsēm ir aptuveni 100 miljardieru. Davosas foruma pirmajā dienā augsto viesu koncentrācija bija liela – to varēja just arī pēc intensīvās helikopteru satiksmes. 

Ikgadējais Pasaules ekonomikas forums Davosā atklāts ar ASV prezidenta Donalda Trampa uzrunu. Lielu daļu tās Tramps veltīja, uzskaitot datus par ASV ekonomikas panākumiem, slavējot ASV enerģētikas sektoru un starptautiskās tirdzniecības politiku viņa vadībā. Tramps arī lielījās ar saviem sasniegumiem, veidojot jaunas tirdzniecības attiecības – gan ar Japānu, Dienvidkoreju, ar Lielbritāniju pēc "Brexit" un arī ar Ķīnu. 

"Mūsu attiecības ar Ķīnu, iespējams, nekad nav bijušas labākas kā tagad. Mēs piedzīvojām grūtu periodu, taču tagad viss ir labi. Manas attiecības ar Ķīnas prezidentu Sji Dziņpinu ir izcilas. Viņš ir no Ķīnas, es – no ASV, bet mēs mīlam viens otru. Turklāt Ķīna divu gadu laikā tērēs papildu 200 miljardus dolāru amerikāņu pakalpojumiem, lauksaimniecībai, enerģētikai un rūpniecības precēm," klāstīja Tramps.

Pievēršoties vides jautājumiem,

Tramps teica, ka Savienotajās Valstīs gaiss un ūdens ir viens no tīrākajiem pasaulē, un paziņoja, ka ASV pievienosies iniciatīvai, kuras mērķis ir pasaulē iestādīt vienu triljonu koku.

Starp klausītajiem bija arī 17 gadus vecā zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga. Viņu neminot vārdā, Tramps aicināja noraidīt "pastarās dienas sludinātājus" un "pareģojumus par apokalipsi", norādot, ka ASV aizsargās savu ekonomiku.

"Šis nav laiks pesimismam. Šis ir laiks optimismam. Lai izmantotu nākotnes iespējas, mums ir jānoraida mūžīgie pastarās dienas sludinātāji un viņu pareģojumi par apokalipsi. Viņi ir pagātnes muļķīgo zīlnieku pēcteči. Viņi prognozēja pārapdzīvotības krīzi 60. gados, badu 70. gados un naftas izbeigšanos 90. gados. Šie trauksmes cēlāji vienmēr pieprasa vienu un pašu – pilnīgu varu, lai dominētu, transformētu un kontrolētu mūsu dzīves ikvienu aspektu. Mēs nekad neļausim radikālajiem sociālistiem iznīcināt mūsu ekonomiku un sagraut mūsu valsti," paziņoja Tramps.

Attēlā Grēta Tūnberga
Attēlā Grēta Tūnberga

Drīz pēc Trampa Davosas forumu uzrunāja zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kas piedalījās sesijā ar nosaukumu "Klimata apokalipses novēršana". Tūnberga teica, ka "neviena politiskā ideoloģija vai ekonomiskā struktūra nav spējusi tikt galā ar klimata un vides ārkārtas situāciju".

Viņa Trampu tieši nenosauca vārdā, taču pārmeta pasaules līderiem, ka viņi sola rīkoties un aicina "nebūt pesimistiskiem", bet tie ir tikai "tukši vārdi un solījumi".

"Jūs sakāt: "Bērniem nevajadzētu uztraukties. Vienkārši atstājiet to mūsu ziņā. Mēs to atrisināsim". Jūs sakāt – "Mēs jūs nepievilsim. Neesiet tik pesimistiski". Un tad – nekā. Klusums. Protams, mūsdienu sabiedrībās visi risinājumi vēl nav pieejami. Tomēr mums arī nav laika gaidīt, kad būs pieejami jauni tehnoloģiskie risinājumi, lai krasi samazinātu izmešus. Protams, pāreja nebūs viegla, tā būs grūta. Un, ja vien mēs tagad kopā nesāksim strādāt, mēs to nepaspēsim atrisināt laikus," sacīja Tūnberga.

Jautāta, ko gribētu redzēt notiekam nākamā pusotra gada laikā, Tūnberga atbildēja: "Ak, daudz! Bet īpaši, lai mēs sāktu ieklausīties zinātnē un sāktu attiekties pret šo krīzi kā krīzi. Neuztverot to kā krīzi, mēs nevaram to atrisināt un ieraudzīt visā kopumā."

Tūnberga pieprasīja pasaules līderiem rīkoties klimata pārmaiņu novēršanai un aicināja atteikties no investīcijām fosilo enerģijas avotu ieguvē.

2015. gada pasaules valstis Parīzē noslēdza vienošanos iegrožot globālās temperatūras pieaugumu līdz 2 grādiem pēc Celsija, bet vienlaikus tiekties pēc ambiciozāka 1,5 grādu mērķa sasniegšanas. Zinātnieki gan norāda, ka pasaule vēl ir tālu no šo mērķu sasniegšanas, un brīdina, ka, temperatūrām pieaugot, dažādas dabas katastrofas, kā ugunsgrēki un plūdi, kļūs arvien biežākas un intensīvākas.

Pirms foruma tika aptaujāti 750 pasaules vadošie ekonomisti un viedokļu līderi – attiecībā uz ilgtermiņa draudiem 10 gadu perspektīvā. Starp TOP 5 riskiem nav ne migrācijas, ne terorisma, bet visi ar klimatu saistīti jautājumi – ekstrēmu laikapstākļu nodarītie zaudējumi, nespēja padarīt ekonomiku videi draudzīgāku, cilvēku radīti vides postījumi, kā naftas noplūdes un radioaktīvais piesārņojums, biodaudzveidības zudums, dabas katastrofas – zemestrīces, cunami.

Par vidi padomāts, arī pasākumu organizējot – tur nav plastmasas trauku, bet trešdien, 22. janvārī, būs diena bez gaļas.

Tiesa gan – tiek pievērtas acis, ka dalībnieki ierodas ar privātajām lidmašīnām, un tur gaidāmi apmēram 1500 privāto gaisa kuģu lidojumi.

KONTEKSTS: 

Pasaules ekonomikas forumam Davosā aprit 50 gadi. Šonedēļ Šveices kalnu kūrortā uz diskusijām un sarunām par globālo ekonomiku, ienākumu nevienlīdzību, klimata pārmaiņām, tehnoloģijām un daudzām citām tēmām pulcējas gandrīz 3000 dalībnieku – politiskie, biznesa un nevalstisko organizāciju līderi, akadēmiķi un žurnālisti. Pasaules ekonomikas forumu Davosā 1971. gadā dibināja vācu ekonomists Klauss Švābs, un 81 gada vecumā viņš joprojām aktīvi vada tā organizēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti