Tramps Boltona pēcteci amatā izraudzīsies nākamnedēļ

Jauns ASV prezidenta nacionālais drošības padomnieks tiks izraudzīts nākamnedēļ, pavēstījis Donalds Tramps. Pēc Džona Boltona aiziešanas no amata pienākumu pildīšana uzticēta Čārlijam Kupermanam, kas strādājis vadošos amatos uzņēmumos "Boeing” un "Lockheed Martin”, bet kopš gada sākuma bijis Boltona vietnieks.

Tramps Boltona pēcteci amatā izraudzīsies nākamnedēļRihards Plūme

ASV prezidents Tramps otrdien paziņojis, ka lūdzis nacionālās drošības padomnieku Boltonu atstāt amatu. Kā iemeslu prezidents minēja to, ka viņam bijuši nopietni iebildumi pret daudziem Boltona ieteikumiem. Savukārt padomnieks skaidrojis, ka jau pirmdienas vakarā pats piedāvājis atkāpties. Jaunais nacionālās drošības padomnieks tiks izraudzīts nākamnedēļ.

ASV prezidenta Donalda Trampa prezidentūras laikā nomainījušās daudzas prezidentam pietuvinātas personas. Izņēmums nav bijis arī nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons, kurš bija trešais, kas ieņēmis šo amatu Trampa prezidentūras laikā. Par Boltona atlaišanu Tramps paziņoja otrdien sociālajā tīklā "Twitter”.  "Es pagājušajā naktī informēju Džonu Boltonu, ka viņa pakalpojumi Baltajā namā vairs nav vajadzīgi. Man bija stingri iebildumi pret daudziem viņa ieteikumiem, tāpat kā daudziem citiem Baltajā namā. Un tāpēc es lūdzu Džonam viņa atkāpšanos, ko saņēmu šorīt," rakstīja Tramps.

Uz Trampa paziņojumu Boltons tviterī reaģējis, norādot, ka pats pirmdienas vakarā piedāvājis prezidentam atkāpties un ka Tramps piedāvājis "par to parunāt no rīta". Abu pušu starpā esošo nesaskaņu dēļ pārsteigums nav bijusi Boltona aiziešana, bet drīzāk brīdis, kad par to paziņots. Baltais nams tikai stundu pirms Trampa paziņojuma izplatīja vēsti, ka Boltons uzstāsies preses konferencē kopā ar valsts sekretāru Maiku Pompeo un finanšu ministru Stīvu Mnučinu. Preses konferencē žurnālisti abiem vaicāja, vai Boltona atlaišana arī viņiem bijis pārsteigums. Īsu komentāru sniedza valsts sekretārs.

"Es nekad neesmu pārsteigts. Tas attiecas ne tikai uz šo jautājumu. Domāju, ka Mnučina kungs teiktu to pašu. Mēs ar ASV prezidentu strādājam kopā ļoti cieši un domāju, ka mums teju vienmēr ir ļoti laba izpratne par to, kā viņš redz lietas. Prezidentam ir tiesības uz tādu savas komandas sastāvu, kādu viņš vēlas. Šī komandas loceklis ir tiešā padotībā prezidentam, tādēļ tai jābūt tādai personai, kurai prezidents uzticas un novērtē un kuras centieni un spriedumi sniedz artavu Savienoto Valstu ārpolitikā, kuru veido prezidents. Tas ir tas, ko katru dienu cenšamies darīt mēs - es un Mnučina kungs. Kad prezidents pieņem šādu lēmumu, viņam ir visas tiesības to darīt," teica Pompeo.

Jau iepriekš Tramps ļāvis noprast, ka viņam ārpolitikas jautājumos ir domstarpības ar Boltonu. Mnučins preses konferencē piebilda, ka, piemēram, jautājumā par Irākas karu prezidenta un padomnieka viedokļi bija krasi atšķirīgi. Tiek pieļauts, ka Boltonam vairākkārt izdevies Baltajā namā gūt virsroku pretēji prezidenta vēlmēm, īpaši Afganistānas un Ziemeļkorejas jautājumos. Viņš arī iestājās par stingrās līnijas ieturēšanu pret tādām valstīm kā Venecuēla un Irāna.

Avoti Baltajā namā medijiem norādījuši, ka Boltona vadītā Nacionālās drošības padome nav darbojusies sazobē ar citās struktūrām, bet rīkojusies atsevišķi. Boltons nav apmeklējis vairākas sanāksmes un rīkojies pats pēc savas iniciatīvas, nejautājot prezidentam, kādas ir viņa prioritātes. Visi šie apstākļi saniknojuši ne tikai prezidentu, bet arī daudzus citus Baltā nama darbiniekus.

Tikmēr Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Ribakovs paudis skepsi, ka Boltona atlaišana varētu pēkšņi uzlabot ASV un Krievijas attiecības, jo šādas izmaiņas ASV administrācijā arī agrāk nav novedušas pie attiecību normalizēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti