Dienas notikumu apskats

Moldovā tiesa uz laiku aptur prokremliskā prezidenta Dodona pilnvaras

Dienas notikumu apskats

Ungārijas premjers Orbāns pauž atbalstu Polijas pašreizējam politiskajam kursam

Tramps draud pārtraukt ASV finansiālo palīdzību palestīniešu pašpārvaldei

Tramps arī Palestīnai draud atņemt finanšu palīdzību

Palestīnieši kā „šantāžu” nosodījuši ASV prezidenta Donalda Trampa draudus pārtraukt Vašingtonas finansiālo palīdzību Palestīniešu pašpārvaldei. Vašingtona palestīniešiem pārmet nevēlēšanos atgriezties pie miera sarunu galda ar Izraēlu. Palestīnieši savukārt norāda, ka ir gatavi to darīt, bet sarunām jābūt balstītām starptautiskajās tiesībās. Vārdu apmaiņa izcēlusies pāris dienas pēc tam, kad Tramps piedraudēja izbeigt finansējuma sniegšanu arī Pakistānai.

Trampa administrācija, kas solījusi nākt klajā ar jaunu miera iniciatīvu desmitgadēm ilgušā Izraēlas un palestīniešu konflikta atrisināšanai, piedraudējusi pārtraukt finansējuma sniegšanu Palestīniešu pašpārvaldei. Tramps tviterī paziņojis, ka Savienotās Valstis palestīniešiem katru gadu maksā simtiem miljonu dolāru, bet pretim „nesaņem nekādu atzinību vai cieņu”. Par miera procesa iestrēgšanu Tramps vainoja palestīniešus, tos apsūdzot par nevēlēšanos atgriezties pie sarunu galda.

Miera sarunas pēdējo reizi notika 2014.gadā, taču pārtrūka, Izraēlai un palestīniešiem par neizdošanos vainojot vienai otru.

Sarunās viens no problemātiskākajiem bijis jautājums par Jeruzalemes statusu. Palestīnieši Austrumjeruzalemi uzskata par savas nākotnes valsts galvaspilsētu. Decembrī, neraugoties uz starptautiskās sabiedrības nosodījumu, Tramps Jeruzalemi atzina kā Izraēlas galvaspilsētu. Tagad tviterī viņš paziņoja, ka ASV jautājumu par Jeruzalemi noņēmušas no dienas kārtības.

Palestīnieši uz Trampa draudiem atbildēja, ka viņš tos nevarēs „šantažēt”. Palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmuda Abasa birojs paziņoja, ka „Jeruzaleme ir Palestīnas valsts mūžīgā galvaspilsēta un netiek pārdota par zeltu vai miljardiem.” Tāpat palestīnieši norādīja, ka nav pret atgriešanos pie sarunām, bet tām jābūt balstītām starptautiskajās tiesībās un rezolūcijās.

Tramps neieslīga detaļās, par kādas palīdzības pārtraukšanu varētu būt runa. Taču spriežot pēc ASV vēstnieces ANO Nikijas Heilijas teiktā, tā varētu būt iemaksu pārtraukšana Apvienoto Nāciju palestīniešu bēgļu aģentūrā. Tā sniedz atbalstu aptuveni pieciem miljoniem palestīniešu bēgļu, un ASV ir aģentūras lielākais donors ar vairāk nekā 300 miljoniem dolāru gadā.

„[ASV] prezidents pamatā pateicis, ka viņš negrib piešķirt nekādu papildu finansējumu, vai arī pārtraukt finansējumu, līdz palestīnieši piekrīt atgriezties pie sarunu galda. Mēs mēģinām spert soļus miera procesam, bet, ja tas nenotiks, prezidents vairs neturpinās finansēt šādu situāciju,” teica Heilija.

Uzsākot jauno gadu, Tramps jau bija piedraudējis pilnībā apturēt finansējuma sniegšanu arī Pakistānai. Kaut sarežģīts, tā bijusi Vašingtonas stratēģiskais partneris kopš ASV iebrukuma Afganistānā cīņai pret grupējumu “Al-Qaeda” un talibiem. Vašingtona regulāri pārmetusi Islamabadai, ka Pakistānā patvērumu varējuši rast radikālie kaujinieki no kaimiņu Afganistānas.

Kopš Trampa stāšanās amatā ASV un Pakistānas attiecības krasi pasliktinājušās. Viņš Jaungada dienā tviterī paziņoja, ka ASV „pēdējo 15 gadu laikā piešķīrušas Pakistānai vairāk nekā 33 miljardus dolāru, bet viņi [ASV] nav devuši nekā, vienīgi melojuši un blēdījušies”, un „devuši drošu patvērumu teroristiem”. Pakistāna Trampa draudus savukārt nosauca par „pilnīgi neizprotamiem” un paziņoja, ka ir daudz vairāk darījusi ASV labā, palīdzot iznīcināt teroristisko organizāciju “Al-Qaeda”.

1 komentārs
Anonīms lietotājs 18482
Visdziļākā līdzjūtība Amerikas tautai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti