Tramps ar vizīti Saūda Arābijā sāk pirmo ārvalstu vizīšu tūri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps sestdien, 20. maijā, ieradies Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā. Tas ir viņa pirmais pieturas punkts, sākot savu pirmo ārvalstu vizīšu tūri kopš stāšanās amatā. Astoņu dienu laikā viņš apmeklēs piecas valstis Tuvajos Austrumos un Eiropā.

Gaidāms, ka islāma dzimtenē un stingri konservatīvajā Saūda Arābijā Tramps koncentrēsies uz drošības jautājumiem un cīņu pret ekstrēmismu.

Vizītes ietvaros viņš arī uzrunās vairākus desmitus musulmaņu valstu līderu. Tikmēr Vašingtonā turpina kvēlot skandāls ap izmeklēšanu par Trampa priekšvēlēšanu kampaņas iespējamām saitēm ar Krieviju.

Tramps ar vizīti Saūda Arābijā sāk pirmo ārvalstu vizīšu tūri
00:00 / 03:45
Lejuplādēt

ASV prezidenta lidmašīna Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā piezemējās šorīt nedaudz pirms desmitiem no rīta. Trampu, kuru vizītē pavada viņa sieva Melānija, uz sarkanā paklāja lidlaukā sagaidīja Saūda Arābijas karalis Salmans.

Stingri konservatīvi noskaņotajā Saūda Arābijā Trampu sagaida silta uzņemšana.

Tramps Persijas līča politiskās elites vidū bauda lielu popularitāti, jo vadošie arābu līderi cer, ka viņš būs stingrāks attieksmē pret Saūda Arābijas lielāko ģeopolitisko konkurentu – Irānu nekā viņa priekšgājējs Baraks Obama.

Obamas laikā attiecības kļuva saspringtākas. Pirmkārt, Obama panāca kodolvienošanās noslēgšanu ar sunnītu Saūda Arābijas sīvo reģionālo sāncensi šiītu Irānu. Tramps šo kodolvienošanos kritizējis, tomēr viņa Baltais Nams joprojām pie tās pieturās. Saūda Arābija, kas Sīrijas karā atbalsta opozīcijas kaujiniekus, arī nebija apmierināta ar, Rijādas ieskatā, pārāk mīksto Obamas politiku pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu.

Tāpat Vašingtonas un Rijādas attiecības palīdzēs uzlabot, kā tiek gaidīts, paziņojums par jauniem ieroču piegādes līgumiem, un, iespējams, Trampa pieklusinātāka koncentrēšanās uz cilvēktiesību jautājumiem.

Tā vietā viņš īpašu uzmanību pievērsīs drošības jautājumiem un cīņai pret ekstrēmistiem kā džihādistu grupējumu "Daīš" jeb tā saukto "Islāma valsts".

Gaidāms, ka vizītes laikā tiks parakstītas būtiskas vienošanās ekonomikas jomā un apstiprināts ASV ieroču pārdošanas līgums vairāk nekā 100 miljardu ASV dolāru vērtībā.

Sestdien Trampam paredzētas sarunas ar Saūda Arābijas karali un citām augstākajām personām, bet svētdien, 21.maijā, viņš uzstāsies ar runu vairāk nekā 50 arābu un musulmaņu valstu līderu priekšā, aicinot tos cīnīties pret ekstrēmismu.

ASV prezidenta uzruna svētdien būs īpaši gaidīta, tostarp ņemot vērā, ka Trampa administrācija jau savas darbības pirmajās dienās mēģināja ieviest ieceļošanas aizliegumu no vairākām pārsvarā musulmaņu apdzīvotām valstīm.

Trampa kritiķi viņu arī apsūdzējuši par pret musulmaņiem vērstu retoriku priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Sākot nedēļu ilgo ārvalstu vizīšu tūri, Tramps vispirms apmeklē trīs galveno monoteisko reliģiju- islāma, jūdaisma un kristietības centrus Saūda Arābiju, Izraēlu un Vatikānu.

Izraēlā viņš ieradīsies pirmdien, un apmeklēs arī palestīniešu teritorijas, bet trešdien Tramps viesosies Vatikānā un tiksies par pāvestu Francisku.

Trampa nedēļa Eiropā tad turpināsies Briselē, kurš viņš apmeklēs NATO samitu, kā arī tiksies ar Eiropas Savienības līderiem. Tur jau tiek plānotas protesta akcijas pret Trampu – gaidāms, ka vienā no tām piedalīsies 10 000 cilvēku, paziņojusi Briseles policija.

Pēc Briseles apmeklējuma Tramps savu ārvalstu tūri noslēgts dodoties uz "Lielā septiņnieka" jeb G7 apspriedi Sicīlijā, Itālijā, kur citu pasaules valstu līderi vēlēsies no Trampa personīgi dzirdēt viņa uzskatus par starptautisko tirdzniecību un citiem jautājumiem.

Bet kamēr Tramps sācis savu pirmo starptautisko vizīti kopš stāšanās amatā, Vašingtonā turpina kvēlot skandāls, kas veidojas ap izmeklēšanu par iespējamu Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās un Trampa kampaņas komandas iespējamo saistību ar Maskavu.

Tiek ziņots, ka Trampa pagājušajā nedēļā no Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktora amata atlaistais Džeimss Komijs piekritis liecināt Senāta izlūkošanas komitejā par Krievijas saišu izmeklēšanu.

Komija atlaišana izraisīja apsūdzības, ka prezidents cenšas likt šķēršļus FIB izmeklēšanai, bet Baltais Nams pārmetumus noraidīja. Tomēr tagad laikraksts "New York Times" vēsta, ka Tramps nesen tiekoties ar Krievijas diplomātiem atzinis, ka Komija atlaišana no FIB vadītāja amata atbrīvojusi viņu no "liela spiediena", kādu radījusi izmeklēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti