Tramps aicinājis bijušo Baltā nama juriskonsultu neliecināt Kongresā

ASV prezidents Donalds Tramps bijušajam Baltā nama juriskonsultam Donam Makgānam pateicis, ka viņam vajadzētu ignorēt Kongresa pavēsti liecību sniegšanai par prezidentam inkriminētu tiesvedības traucēšanu. Savukārt kāds Pārstāvju palātas Tieslietu komitejas loceklis atzinis, ka Makgāna neierašanās liecināt būtu pietiekams pamats, lai sāktu impīčmenta procedūru pret Trampu.  

ĪSUMĀ:

 • Izmeklēšanas ziņojums: Tramps centies panākt īpaša prokurora atstādināšanu.
 • Baltā nama juriskonsults nepildīja Trampa rīkojumu rosināt prokurora nomaiņu.
 • Pārstāvju palātas komiteja aicinājusi juriskonsultu Makgānu liecināt šajā lietā.
 • Tramps bijušajam juriskonsultam pateicis - viņam vajadzētu ignorēt šo pavēsti.
 • Tramps par izmeklēšanu: Administrācijai un valstij šis process jau ir apnicis.
 • Tieslietu komitejas loceklis: Ja Makgāns neliecinās, tas būs pamats, lai sāktu impīčmentu pret Trampu.
 • Aptaujas: Trampa impīčmentu atbalsta 45% amerikāņu.
 • Daži demokrāti gan brīdina – impīčments sašķels nāciju.

 

Īpašā prokurora Roberta Millera veiktās izmeklēšanas par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās rediģētā ziņojuma versija tika publicēta aprīlī. ASV prezidents Donalds Tramps uzreiz norādīja, ka ziņojums viņu pilnīgi attaisnojot.

Tramps aicinājis bijušo Baltā nama juriskonsultu neliecināt KongresāRihards Plūme

  Tomēr tajā minēts, ka Tramps centies panākt īpašā prokurora atstādināšanu. 2017. gada jūnijā ASV prezidents zvanījis Baltā nama juriskonsultam Donam Makgānam uz mājām, liekot viņam zvanīt ģenerālprokurora pienākumu izpildītājam un teikt, ka īpašajam prokuroram ir interešu konflikts un ka viņš ir jāatstādina.

  Makgāns gan neizpildīja šo rīkojumu, nolemjot, ka viņš drīzāk atkāpsies.

  Tomēr demokrāti nav mierā ar izmeklēšanas secinājumiem un vēlas, lai Millera ziņojums tiktu publicēts pilnā apjomā.

  Pārstāvju palātas Tieslietu komiteja, kas izmeklē iespējamos Trampa mēģinājumus traucēt izmeklēšanu un kurā demokrāti dominē, ir nosūtījusi Makgānam pavēsti liecību sniegšanai.

  Taču Tramps bijušajam Baltā nama juriskonsultam pateicis, ka viņam vajadzētu ignorēt Kongresa pavēsti.

  Baltā nama preses sekretāre Sāra Sandersa skaidroja, ka Tieslietu ministrijas juridiskais viedoklis pamato to, ka bijušo prezidenta juriskonsultu nevar piespiest sniegt šādu liecību, un Makgānam ir norādīts atbilstoši rīkoties.

  Savukārt Tramps uzsvēris, ka neredz jēgu veikt atkārtotas izmeklēšanas darbības, jo administrācijai un valstij šis process jau ir apnicis.

  „Roberta Millera izmeklēšana ir ilgusi divus gadus. Tās laikā iztērēti teju 40 miljoni dolāru, 500 cilvēki ir liecinājuši, tika izskatīts pusotrs miljons dokumentu, un tā visa beigās prokurors pateica, ka iejaukšanās nav bijusi.

   Bet tagad demokrāti vēlas šo procesu atkārtot un mums un valstij pietiek. Nekad šīs valsts vēsturē nav bijusi tik atvērta un atklāta administrācija. Mēs vēlamies ķerties klāt valsts vadīšanai,” paziņojis Tramps.

  Bijušā Baltā nama juriskonsulta advokāts norādījis, ka Makgāns pakļausies Trampa instrukcijām. Kāds no Tieslietu komitejas locekļiem uzsvēris – ja Makgāns neieradīsies liecināt, tas būs pietiekams pamats, lai sāktu impīčmenta procedūru pret Trampu.

  Jaunākie sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka to amerikāņu skaits, kuri atbalsta ASV prezidenta impīčmentu, pieaudzis līdz 45%.

  Maija sākumā Kongresam tika iesniegti 10 miljoni parakstu ar aicinājumu sākt impīčmenta procedūru pret Trampu.

  Demokrātu rindās gan nav pilnīgas vienprātības par impīčmenta nepieciešamību. Proti, uz Trampa impīčmentu ir aicinājusi demokrātu senatore Elizabete Vorena, kura plāno kandidēt ASV prezidenta vēlēšanās 2020. gadā.

  Savukārt citi demokrāti, tai skaitā Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi, ir brīdinājuši no impīčmenta procedūras, jo tā varētu sašķelt nāciju.

   Viņi arī brīdina, ka šāds solis var atspēlēties vēlēšanu kampaņā, jo Pārstāvju palātas veiktas impīčmenta procedūras gadījumā republikāņu kontrolētais Senāts prezidentu attaisnotu.

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti