Trampa un Kima tikšanās beidzas bez vienošanās par kodolatbruņošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns nav spējuši panākt vienošanos otrajās kodolatbruņošanās sarunās. Šo faktu pēc abu līderu tikšanās preses konferencē apstiprināja arī pats Baltā nama saimnieks. Tikmēr viņa preses pārstāve Sāra Sandersa norādīja, ka par spīti sarunu iznākumam abu valstu delegācijas paudušas gatavību turpināt darbu pie šī jautājuma risināšanas arī nākotnē. 

Trampa un Kima sarunas beidzas bez vienošanās par kodolatbruņošanos
00:00 / 02:10
Lejuplādēt
Vjetnamas galvaspilsētā Hanojā ceturtdien, 28. februārī, noslēdzās divu dienu samits starp ASV prezidentu un Ziemeļkorejas līderi. Atšķirībā no abu līderu pirmās tikšanās reizes, kas notika pagājušajā gadā Singapūrā, šoreiz tā beigusies ātrāk, un tam par iemeslu ir fakts, ka viņi nav spējuši vienoties. Līdz ar to atcelta arī kopīgā paziņojuma parakstīšanas ceremonija. Tramps vēlāk preses konferencē arī norādīja uz vienu no iemesliem.

"Viņi bija gatavi atbruņot lielu daļu teritorijas, ko mēs vēlamies, taču mēs tā dēļ nevaram piekrist atteikties no visām sankcijām. Tāpēc mēs turpināsim strādāt, un tad skatīsimies, bet no šī konkrētā priekšlikuma mums bija jāatsakās," sacīja Tramps.

ASV prezidents arī paziņoja, ka uzticas Kimam un turēs viņu pie vārda par to, ka Ziemeļkorejas līderis neveiks raķešu izmēģinājumus vai ko tādu, kas būtu saistīts ar kodoltehnoloģijām.

Uz žurnālistu jautājumu, vai norunāta jau trešā abu līderu tikšanās, Tramps izvairīgi atbildēja, ka tad redzēšot.

Kopumā, pēc Trampa teiktā, viņam ar Kimu ir labas attiecības. Par to liecināja arī abu līderu teiktais žurnālistiem saistībā ar ideju par sakaru biroja izveidi abās valstīs. Kims sacīja, ka šādu biroju uzņemt būtu vērts, viņa teiktajam piebalsoja arī Tramps - ka tā būtu "lieliska lieta".

Lai arī tiek norādīts, ka šie sakaru biroji pēc līmeņa ir zemāki par vēstniecībām, taču būtu pietiekami svarīgs pirmais solis ceļā uz attiecību normalizēšanu starp abām valstīm.

Tāpat Kims arī uzsvēris, ka viņš uz samitu Vjetnamā nebūtu ieradies, ja nebūtu gatavs uz kodolatbruņošanos.

Pēc Trampa sacītā, šajās sarunās Ziemeļkoreja turpinājusi uzstāt uz sankciju atcelšanu, pret kurām tā apmaiņā gatava atteikties no vairākiem kodolobjektiem. Taču saskaņā ar Baltā nama saimnieka teikto - ne no tiem, kurus vēlas ASV.

Tramps iepriekš paudis, ka Ziemeļkorejas kodolatbruņošanās sarunas nenozīmē, ka šis jautājums tiks atrisināts vienā dienā vai vienā tikšanās reizē.

Šī ir jau otrā abu līderu tikšanās pēc pirmā ASV un Ziemeļkorejas līderu sammita, kas notika pērn Singapūrā un bija pirmais vēsturē starp abu valstu vadītājiem. Par trešo iespējamo tikšanos abas puses runā izvairīgi – pagaidām tā netiek plānota. Vienlaikus vēlmi turpināt dialogu izsaka arī Ziemeļkorejas kaimiņi – Dienvidkoreja un Ķīna.

"Žēl, ka prezidents Tramps un priekšsēdētājs Kims Čenuns nespēja panākt vienošanos, taču ir skaidrs, ka abi līderi ir panākuši lielāko progresu līdz šim vēsturē. Mēs ticam, ka abi līderi ir padziļinājuši savstarpējo sapratni," norādījis Dienvidkorejas prezidenta runasvīrs Kims Eikjoms. Gan Ķīna, gan Dienvidkoreja aktīvi iesaistījusies sarunu procesā un arī organizējusi vairākas būtiskas sanāksmes, tostarp pirmās abu Koreju līderu pirmās tikšanās reizes kopš Korejas kara beigām piecdesmitajos gados.

KONTEKSTS:

ASV un Ziemeļkorejas līderu pirmā vēsturiskā tikšanās notika 2018. gada vasarā Singapūrā. Kims Čenuns pauda apņemšanos "pilnībā denuklearizēt" Korejas pussalu. Tomēr deklarācija bija vispārīga. Abas puses nav uzņēmušās konkrētas saistības par nosacījumiem un termiņiem, kā Ziemeļkoreja likvidētu savu kodolarsenālu un ko ASV piedāvātu pretī.  Tādēļ no otrā samita gaidīti konkrētāki rezultāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti