Trampa Tuvo Austrumu miera plānu sola publiskot tuvāko dienu laikā

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien, 23. janvārī, paziņojis, ka viņa piedāvātais Tuvo Austrumu miera plāns tiks publiskots tuvāko dienu laikā. Tramps skaidrojis, ka viņš šo dokumentu publiskos pirms otrdien paredzētās tikšanās ar Izraēlas līderiem. Plānu, kura publiskošana vairākkārt tikusi atlikta, jau noraidījuši palestīnieši.  

ĪSUMĀ:

  • Tramps paziņoja, ka Tuvo Austrumu miera plānu publiskos tuvāko dienu laikā.
  • Plāna publiskošana solīta jau vairākkārt divu gadu laikā.
  • Pērn izskanēja: tas paredzēs 10 gados 50 miljardu dolāru investīcijas Palestīnas teritorijās un blakus esošajās arābu valstīs.
  • Palestīna toreiz apsūdzēja Trampu naudas solīšanā, lai uzspiestu risinājumus.
  • Palestīnieši līdz šim noraidījuši ASV miera plānu.
  • Tikmēr Tramps uzsver, ka plāns ir lielisks un tas patiesi darbosies.
  • Tramps: Plānā ir daudz stimulu, kas mudinās palestīniešu to atbalstīt.
  • Tramps gan rēķinās ar palestīniešu sākotnēji negatīvu reakciju.   

Amerikas Savienotās Valstis Tuvo Austrumu miera plānu vēlējušās publiskot jau vairākkārt, taču tas līdz šim nav ticis izdarīts. Pērn vasarā Bahreinā notika ekonomikas seminārs, kurā miera plāna izstrādātājs, Trampa znots un padomnieks Džareds Kušners piedāvāja šī plāna ekonomisko pusi.

Tā tuvāko desmit gadu laikā paredz starptautiskas 50 miljardu ASV dolāru investīcijas Palestīnas teritorijās un blakus esošajās arābu valstīs.

Trampa Tuvo Austrumu miera plānu sola publiskos tuvāko dienu laikāRihards Plūme

Palestīna toreiz apsūdzēja Trampu naudas solīšanā, lai mēģinātu uzspiest politiskus risinājumus, un fundamentālā Izraēlas okupācijas jautājuma ignorēšanā. Izraēlas parlamenta vēlēšanu iznākuma dēļ miera plāns netika publiskots arī septembrī.

Kopš ASV prezidents atzina Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, palestīnieši ar Trampa administrāciju atteikušies runāt, jo šo pilsētu uzskata par savu nākotnes valsts galvaspilsētu.

Palestīnieši līdz šim noraidījuši Savienoto Valstu miera plānu, jo tas, viņuprāt, paredz likvidēt divu valstu risinājumu. Palestīnas skepticisms par miera plānu nav mazinājies arī pēc jaunākā Trampa paziņojuma ceturtdien.

Viņš izteicies, ka plāns, iespējams, tiks publiskots neilgi pirms nākamnedēļ paredzētās tikšanās ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu un viņa galveno politisko sāncensi Beniju Gancu. To Tramps norādīja sarunā ar žurnālistiem, kas viņu pavadīja prezidenta lidmašīnā ceļā uz Floridu.

Izraēlas līderu un Trampa tikšanās paredzēta otrdien, līdz ar to plāns varētu tikt publicēts tuvāko dienu laikā.

Tramps žurnālistiem uzsvēris, ka plāns ir lielisks un tas patiesi darbosies.

Viņš skaidroja, ka plāns saturot daudz stimulu, kas mudinās palestīniešus to atbalstīt. Baltā nama saimnieks apzinoties, ka sākotnēji palestīnieši, iespējams, reaģēs negatīvi, taču plāns priekš tiem patiesībā esot ļoti pozitīvs.

Palestīnieši uz Trampa tikšanos ar Izraēlas līderiem nav uzaicināti. Viņi miera plānu noraidījuši jau pirms tā publicēšanas. Palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmuda Abasa runasvīrs paziņojumā minējis, ka šis paziņojums vēlreiz apstiprina palestīniešu absolūto noraidījumu tam, ko līdz šim izdarījusi ASV administrācija, īpaši saistībā ar Jeruzalemes atzīšanu par Izraēlas galvaspilsētu.

Savukārt bijušais palestīniešu misijas vadītājs ASV Husams Zomlots sacījis, ka palestīniešu neuzaicināšana uz sanāksmi parāda Trampa vēlmi ietekmēt Izraēlas iekšpolitiku, nevis panākt mieru.

Otrdien paredzētā Trampa un Izraēlas līderu tikšanās Baltajā namā notiks neilgi pirms 2. martā paredzētajām Izraēlas parlamenta vēlēšanām. Aptaujas gan Natanjahu, gan Ganca partijai joprojām uzrāda ļoti līdzīgu atbalstu. Līderu tikšanās notiks tajā pašā dienā, kad parlaments Izraēlā izskatīs Netanjahu lūgumu pēc imunitātes trīs krimināllietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti