Trampa impīčmenta prāva sākas ar pilnu sparu – asas debates līdz vēlai naktij

ASV Senātā ar pilnu sparu sākusies ASV prezidenta Donalda Trampa impīčmenta prāva. Senatori vienojušies par noteikumiem, saskaņā ar kuriem organizēs turpmāko prāvas procesu. Nākamajās dienās apsūdzības un aizsardzības pusēm būs iespēja izklāstīts savus argumentus. Asas debates par dokumentu pieprasīšanu no Baltā nama un liecinieku izsaukšanu ilga stundām ilgi un noslēdzās vēlu naktī.

Trampa impīčmenta prāva sākas ar pilnu sparuGints Amoliņš

ASV Kongresa augšpalāta Senāts vakar gandrīz 13 stundas debatēja par prezidenta Donalda Trampa impīčmenta prāvas noteikumiem, saskaņā ar kuriem tiks organizēts turpmākais process. Debates noslēdzās naktī neilgi pirms pulksten diviem pēc vietējā laika.

100 deputātu Senātā vairākums ir Trampa partijai republikāņiem, un

balsojumos senatori pieturējās pie partejiskās līnijas.

Senāta republikāņu vairākums balsojumos noraidīja vairākus Demokrātu partijas ierosinātos grozījumus impīčmenta prāvas noteikumos. Viens no priekšlikumiem bija pieprasīt no Baltā nama visus dokumentus, saraksti un informāciju, kas attiecas uz Ukrainas lietu. Strikti saskaņā ar partejisko piederību ''pret'' nobalsoja visi 53 republikāņu senatori un ''par'' visi 47 demokrātu senatori.

Republikāņi arī noraidīja demokrātu centienus izsaukt jaunus lieciniekus Senāta prāvā, piemēram, bijušo Baltā nama nacionālās drošības padomnieku Džonu Boltonu, kuru Tramps atlaida pagājušajā gadā. Boltons nesen norādīja - ja būs attiecīgs Senāta pieprasījums, viņš ir gatavs liecināt.

Saskaņā ar otrdien, 21. janvārī, apstiprinātajiem noteikumiem tālāk katrai pusei – apsūdzībai un aizstāvībai – būs 24 stundas trīs dienu laikā izklāstīt savus argumentus.

Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makonels sākotnēji vēlējās ļaut tam veltīt tikai divas dienas, kas nozīmētu saspringtu grafiku, kas ievilktos līdz vēlai naktij. Taču pēc vairāku partijas biedru spiediena Makonels piekāpās un piekrita impīčmenta lietas izklāstam atvēlēt trīs dienas.

Senatori ir devuši zvērestu prāvā būt kā neitrāli zvērinātie tiesas procesā, tā kā senatoriem būs galu galā jābalso, vai atstādināt vai neatstādināt Trampu no prezidenta amata. Trampa juristu komanda darbojas kā aizstāvība. Bet ASV Kongresa Pārstāvju palātas demokrāti darbojas kā apsūdzības puse.

Apsūdzības pusi vada Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs Ādams Šifs no Demokrātu partijas. Viņš Senātā kritizēja republikāņu rīcību noraidot demokrātu priekšlikumus, un teica, ka amerikāņi netic, ka impīčmenta prāva būs taisnīga.

„Liela daļa, varbūt pat vairākums, amerikāņu netic, ka prāva būs taisnīga. Viņi netic, ka Senāts būs objektīvs. Viņi uzskata, ka rezultāts ir jau iepriekš sagatavots, ka prezidentu attaisnos. Nevis tāpēc, ka viņš ir nevainīgs. Viņš nav nevainīgs. Bet tāpēc, ka senatori balsos saskaņā ar partejisko piederību, un viņam ir vajadzīgās balsis. Viņam ir vajadzīgas balsis, lai neļautu pierādījumiem nākt gaismā un nodrošinātu, ka sabiedrība tos nekad neredzēs,” sacīja Šifs.

Tramps noraida viņam izvirzītās apsūdzības. Viņa juristu komanda pirmdien paziņoja, ka Tramps ir upuris „krāpnieciskam procesam”, kur pamatā ir politiskā ieinteresētība. Trampa advokāti pieprasa viņu nekavējoties attaisnot, prāvu nosodot kā „bīstamu konstitūcijas sagrozīšanu”.

KONTEKSTS:

ASV prezidents Donalds Tramps apsūdzēts par varas ļaunprātīgu izmantošanu, aizkavējot militāro palīdzību Ukrainai un tai pieprasot sākt izmeklēšanu pret Trampa politisko konkurentu Džo Baidenu. Tramps arī apsūdzēts par šķēršļu likšanu Kongresam.

Lai prezidentu atstādinātu no amata, par to jānobalso vismaz divām trešdaļām senatoru. Senātā vairākums ir Trampa republikāņiem, tādēļ sagaidāms, ka viņu attaisnos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt