Labrīt

Grieķijā svelme; arī smirdoņa – streiko atkritumu savācēji

Labrīt

Mazajā meteorītu muzejā rīt atzīmēs starptautisko Asteroīdu dienu

Londona pēc Grenfelas torņa traģēdijas

Traģiskais ugunsgrēks Londonā gan šķeļ sabiedrību, gan satuvina cilvēkus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ugunsgrēks daudzstāvu dzīvojamajā mājā Londonā, kas prasījis vismaz 80 cilvēku dzīvības, saasinājis jau gadiem pastāvošo naidu starp dažādiem sociālajiem slāņiem. Vienlaikus pie torņa regulāri notiek labdarības pasākumi un tiek vākti ziedojumi – cilvēki steidz palīdzēt nelaimes skartajiem.

14.jūnija vēlā vakarā Londonā, Grenfelas tornī, izcēlās ugunsgrēks, kas ir prasījis vismaz 80 dzīvības. Precīzs bojāgājušo skaits nav zināms, jo degšana bija ļoti spēcīga un plaša, tādēļ 24 stāvu augstās ēkas pārmeklēšana var prasīt ļoti ilgu laiku. Turklāt nav zināms, cik cilvēku bija ēkā. Ugunsgrēks sākās ceturtajā stāvā, aizdegoties ledusskapim, pēc tam uguns pārmetās uz ēkas apšuvumu, kas pretēji drošības noteikumiem nebija ugunsdrošs, un īsā laikā aizdegās arī augšējie stāvi.

Bagāts rajons, krimināla apkārtne

Kensingtonas dienvidi ir viens no Londonas un visas valsts prestižākajiem un bagātākajiem rajoniem, taču vieta, kur atrodas Grenfelas tornis, ir viena no nabadzīgākajām, un šī Kensingtonas daļa tiek uzskatīta par visai kriminālu. Dažas ielas tālāk viens pēc otra slejas ekskluzīvi īpašumi, kuru vērtība mērāma miljonos, turpat atrodas arī vairākas vēstniecības. Tikmēr Grenfelas torņa apkārtnē ir gan ar grafiti apzīmētas sienas, gan tumšas patiltes, kur nakts laikā pastaigāties nav vēlams.

Šobrīd pie sadegušās augstceltnes iedzīvotāji visapkārt ir izveidojuši piemiņas vietas, kur nolikt ziedus, svecītes, kartiņas un plakātus. Vietā, kur paveras labākais skats uz Grenfelas torni, ar roku rakstītas zīmītes, ievietotas plastmasas "kabatiņās", vēsta: "Vai neesat ne mirkli iedomājušies, ka fotografēties šeit nav īsti ētiski? Kādēļ jums šo foto vajag? Lūdzu, izrādiet kaut nedaudz cieņas."

Pie norobežojuma dežūrējošais policists stāsta, ka uzrakstus izvietojuši vietējie, kuriem nepatīk, ka tūristu pūļi steidz bildēties pie nodegušās celtnes gluži kā pie komerciāla apskates objekta, un oficiāls aizliegums filmēt vai fotografēt nepastāv. Taču jārēķinās ar to, ka vietējie varētu dusmoties un izteikt dažādas piezīmes. Tajā brīdī gan lielākā daļa vietējo atrodas turpat netālu sarīkotajā labdarības koncertā, un apkārt staigā tikai tie, kuri tiešām ir ieradušies apskatīt Grenfelas torni, vai, precīzāk sakot, to, kas ir palicis no tā pāri.

Pirmajās dienās apkārtējās ielas bija klātas ar kvēpiem un lielākiem un mazākiem apdegušās celtnes fragmentiem, kurus sanākušie ziņkārīgie vāca gluži kā suvenīrus. Šobrīd ielas jau ir sakoptas, taču pie ēkas stāv vairākas ugunsdzēsēju automašīnas, dežūrē arī policija un teritorija ir norobežota, jo turpinās izmeklēšana.

Pašvaldības nodrošināti dzīvokļi

Grenfelas tornis ir celts 20.gadsimta 70.gados, lielākā daļa ir divistabu vai trīsistabu dzīvokļi. Briti gan neskaita visas istabas, bet tikai guļamistabas, tādēļ britu presē rakstīts, ka tie bija vienas vai divu guļamistabu dzīvokļi. Lielākā daļa bija tā sauktie "council flats" jeb pašvaldības dzīvokļi, kas nozīmē, ka to iemītnieki bija maznodrošināti un saņēma pabalstus.

Šobrīd lielāka daļa bijušo Grenfelas torņa iemītnieku ir bez pajumtes, un pašvaldības pienākums ir viņus izmitināt. Ir nopirkti 68 dzīvokļi netālu esošajā luksus dzīvokļu kompleksā, kur cena par dzīvokli ir no 1,8 miljoniem eiro.

Sabiedrības sašutumu ir izsaukuši kompleksa bagāto iemītnieku protesti par maznodrošināto izmitināšanu kaimiņos.

Kāda kundze paziņojusi, ka viņa pārvāksies citur, ja viņai, kura par apsaimniekošanu un komunālajiem rēķiniem maksā 17 000 eiro gadā, būs jādzīvo blakus cilvēkiem, kuri nemaksās vispār neko. Kāda cita atgādinājusi, ka daudzi Grenfelas torņa dzīvokļi tikuši tālāk izīrēti citiem, kas gan nav visai legāli, tādēļ galu galā oriģinālie īrnieki, kuri traģiskajā ugunsgrēkā nav zaudējuši neko, par velti dabūtos dzīvokļus izīrēs atkal tālāk un iegūs labu peļņu.

Saasina naidu starp sociālajiem slāņiem

Grenfelas torņa traģēdija ir saasinājusi jau gadiem esošo naidu starp dažādiem sociālajiem slāņiem.

To nesen Apvienotajā Karalistē politiskajās cīņās veiksmīgi izmantoja leiboristu partija, solot uzlikt bagātajiem lielākus nodokļus, lai nabadzīgākie saņemtu vairāk. Viens no leiboristu partijas idejiskajiem tēviem ir komunists Endrjū Murajs, kurš ir Staļina, Ziemeļkorejas un PSRS atbalstītājs. Viņa idejas gūst atbalstu Apvienotajā Karalistē, īpaši jaunatnes vidū, jo leiboristu partija ir ieguvusi otro lielāko vietu skaitu britu parlamentā. Leiboristu partijas līderi Korbinu atbalsta arī trīspadsmitgadīgā Asli Sovera, kura dzīvo netālu no nodegušās augstceltnes.

Korbins pēc ugunsgrēka ieteica izmitināt bez pajumtes palikušos Kensingtonas bagāto ļaužu namos, kas viņam nodrošināja nabadzīgo ļaužu nedalītas simpātijas.

Spriežot pēc uzrakstiem Grenfelas torņa apkārtnē, iedzīvotāji notikušajā vaino valdību, kaut gan izmeklēšana vēl nav pabeigta. Iespējams, par notikušo atbildīga celtniecības kompānija, kas dārgāko un ugunsdrošo ēkas apšuvuma materiālu aizstāja ar lētāko, bet ir arī iespējams, ka vainīgi būvniecības noteikumi.

Atbalsta cietušos

Pie torņa regulāri notiek dažādi labdarības pasākumi, tiek vākti ziedojumi – gan nauda, gan dažādas mantas un pārtika. Tos pēc tam dalīs ugunsgrēkā cietušajiem. Netālu no Grenfelas torņa dzīvojošais datorprogrammu inženieris Sergejs Smirnovs, krievu puisis no Liepājas, britu medijos tiek slavēts par pašaizliedzību, glābjot cilvēkus no degošās ēkas, īpaši uzsver to, cik ļoti vietējie iedzīvotāji viens otru atbalsta un palīdz, neskatoties ne uz reliģiju, ne uz ādas krāsu.

"Es domāju par to, ka šī traģēdija ir parādījusi, ka cilvēkiem ir jābūt cilvēkiem. Cilvēcīgiem. Man blakus darbam ir mošeja, un tā bija pirmā vieta, kur cilvēki sāka vākt visu, kas ir vajadzīgs Grenfelas cilvēkiem. Viņi bija pirmie, kuri sāka vākt naudu, drēbes. Un viņi bija arī pirmie, kuri aizgāja uz turieni un sāka dot visiem, nedomājot par to, ka tas nav islama cilvēks, viņiem bija vienalga. Viņi pat neprasīja, vai cilvēks ir no Grenfelas torņa, viņi vienkārši gāja un [teica] – jums vajag palīdzēt? Ņemiet! Ja jūs gribat, atnāciet pie mums. Tas bija ļoti labi. Viņi palīdzēja visiem ugunsdzēsējiem, viņi nesa ūdeni visu laiku, tas bija kaut kas ļoti patīkams," stāsta Sergejs Smirnovs.

Nupat britu premjerministre Terēza Meja paziņojusi, ka visā valstī tiks uzsākta nopietna izmeklēšana par celtniecības materiāliem, jo, iespējams, ugunsnedroši apšuvuma materiāli izmantoti ne tikai augstceltnēs, bet arī dzīvojamajās mājās, slimnīcās, biroju ēkās un citur, kopā ap 20 000 celtnēs.

Līdz šim pārbaudītas 120 ēkas, un visas izrādījušās vairāk vai mazāk ugunsnedrošas. Lai veiktu pārbaudes, Londonā ir evakuētas vairākas ēkas, piedāvājot iemītniekiem uz laiku palikt alternatīvā uzturēšanās vietā, kas var būt viesnīca vai hostelis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti