Traģēdija Dakā spiež pievērst lielāku uzmanību strādnieku darba drošībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Bangladešas armija šodien pārtraukusi upuru meklēšanas darbus daudzstāvu ēkas gruvešos, kas sabruka pirms vairākām nedēļām galvaspilsētas Dakas nomalē. Bojā gājuši vairāk nekā tūkstoš apģērba fabrikas strādnieku. Kaut gan Bangladešā negadījumi apģērba ražošanas sektorā notikuši arī iepriekš, tikai pēc šīs katastrofas valdība nopietnāk pievērsusies drošības situācijas uzlabošanai un vainīgo saukšanai pie atbildības. Arī apģērbu zīmoli Eiropā paziņojuši, ka parakstīs vienošanos apstākļu uzlabošanai fabrikās Bangladešā.

Bangladešā pēc 20 dienu ilgiem nepārtrauktiem glābšanas darbiem armija otrdien pārtraukusi upuru meklēšanu daudzstāvu ēkas gruvešos galvaspilsētas Dakas nomalē. Bruņotie spēki uzskata, ka ir atraduši visus upurus, un notikuma vietu nodod vietējo varas iestāžu rīcībā, lai tās pabeigtu gruvešu novākšanu. Oficiālā statistika liecina, ka bojā gājuši 1127 cilvēki, bet izglābti gandrīz divarpus tūkstoši. Vairāki desmiti gan joprojām ir bezvēsts pazuduši.

Aizvadītajā piektdienā glābējiem brīnumainā kārtā gruvešos izdevās atrast kādu 19 gadus vecu meiteni, kurai ar dažiem cepumiem un nedaudz ūdens bija izdevies izdzīvot 16 dienas. Meitene atkopjas, un esot slimnīcā, Rešama Beguma žurnālistiem pastāstīja, ka vairs nekad nestrādās apģērbu fabrikā: „Man nebija, ko ēst. Man bija tikai divas pudeles ar ūdeni. Es izmantoju nūju, lai viņiem parādītu, ka zem gruvešiem vēl kāds ir dzīvs. Es dzirdēju, ka virs manis kāds runā. Es saucu, bet neviens mani nedzirdēja.”

Balstoties uz meitenes teikto, viņa atrasta tikai pēc vairākām stundām. Glābējs ievērojis, ka gruvešos kustas nūjas gals, viņš ieskatījies spraugā un sadzirdējis saucienus pēc palīdzības.

Pēdējās desmitgadēs traģiskākā rūpnieciskā katastrofa pievērusi pasaules uzmanību drošības apstākļiem apģērba ražošanas industrijā. Sagruvušā deviņstāvu ēka Dakas nomalē bija projektēta kā sešu stāvu celtne. Pēdējie trīs stāvi bija uzbūvēti nelikumīgi. Tajā atradās piecas apģērbu ražotnes, vairāki veikali un banka. Dienu pirms katastrofas sienās parādījās plaisas, un banka saviem darbiniekiem lika palikt mājās. Tomēr ēkas īpašnieks apgalvojis, ka „celtne stāvēs vēl 100 gadus,”, un ražotnes strādniekiem lika ierasties darbā. Īpašnieks tagad tiek uzskatīts par nīstāko cilvēku Bangladešā. Pēc katastrofas viņš mēģināja bēgt uz Indiju, bet drīz tika aizturēts un atrodas apcietinājumā.

Bangladešā tūkstošos fabriku strādā aptuveni 3,5 miljoni cilvēku, un apģērba ražošanas sektors sastāda tuvu 80% no valsts eksporta, lielākā daļa no tā nokļūst Eiropā. Vairāki apģērba tirgotāji Eiropā, tostarp „H&M” un „Zara”, paziņojuši, ka parakstīs vienošanos par drošības uzlabošanu Bangladešas fabrikās. Tā ietver apņemšanos finansēt ēku uzlabošanas pasākumus un pārtraukt sadarbību ar fabrikām, kas atteiksies īstenot nepieciešamos uzlabojumus.

Arī Bangladešas valdība apņēmusies paaugstināt minimālo mēnešalgu apģērbu rūpniecībā, ka šobrīd ir aptuveni 20 lati par desmit līdz 12 stundu darbadienu sešas dienas nedēļā. Tāpat apstiprināts likumprojekts, kas liks rūpnīcām saviem darbiniekiem piedāvāt dzīvības apdrošināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti