Topošais Drošības savienības komisārs: Neviena ES dalībvalsts nevar vienatnē stiprināt drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja es tikšu apstiprināts amatā, es strādāšu tikai un vienīgi Eiropas kopējo interešu vārdā, tā pirmdien, 12.septembrī Eiropas Parlamentā (EP) solīja topošais Drošības savienības komisārs Sers Džulians Kings no Lielbritānijas.

Londona ir izvirzījusi šo pieredzējušo diplomātu darbam Eiropas Komisijā (EK) pēc tam, kad iepriekšējais britu izcelsmes komisārs lords Hils ir atkāpies no amata, pamatojot to ar referenduma iznākumu par Lielbritānijas dalību Eiropas Savienībā (ES).

Brisele lauzīja galvu, kādu amatu dot nākamajam komisāram no Lielbritānijas, jo banku jautājums bija pārāk cieši saistīts ar Lielbritānijas izstāšanos, lai to atkal uzticētu britam. Tāpēc tika izveidots jauns komisāra portfelis – drošības komisārs.

Kings, kuru Londona ir izvirzījusi darbam EK, ir pieredzējis diplomāts. Vēl līdz nesenajam laikam viņš bija Lielbritānijas vēstnieks Francijā. Jau drīzumā Kings varētu uzņemties jauno drošības savienības komisāra amatu. Tomēr lielākais jautājums viņa iztaujāšanas laikā EP komitejā bija nevis drošība, bet gan gaidāmā Apvienotās Karalistes izstāšanās no bloka.

Uzrunājot deputātus franču valodā, Kings tam pieskārās jau savos ievadvārdos. “Kāds varētu vaicāt kā kandidāts, kurš nominēts no valsts, kas ir nobalsojusi par izstāšanos no ES, varētu tikt apsvērts tik nopietnai lomai?” retoriski jautāja Kings. „Bet es domāju, ka es varu dot taustāmu pienesumu šajā, mūsu pilsoņiem tik būtiskajā jomā. Man ir atbilstoša pieredze gan strādājot Padomē, gan Īrijā un Ziemeļīrijā, kā arī Parīzē. Ja mani apstiprinās amatā, es pildīšu savus pienākumus pēc labākās sirdsapziņas, kā arī tikai un vienīgi Eiropas kopējo interešu vārdā,” norādīja Kings.

Vēlāk uz kāda deputāta jautājumu Kings ir atbildējis, ka nevar prognozēt, cik ilgi viņš paliks šajā amatā un ko no iecerētajiem darbiem paspēs paveikt. Kā zināms, Londona vēl nav oficiāli uzsākusi sarunas par izstāšanos no bloka. Spiežot pēc Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas teiktā, visticamāk, šogad šīs process netiks iedarbināts.

Tādēļ var paredzēt, ka topošais komisārs paliks savā krēsla gandrīz līdz pat esošā komisijas sastāva mandāta beigām 2019. gadā.

Runājot par saviem tiešajiem pienākumiem, Kings atzīmēja, ka arī Eiropai var būt nozīmīga loma iedzīvotāju drošības veicināšanā, par spīti tam, ka galvenokārt tā ir katras valsts atbildība.

“Neviena no dalībvalstīm nevar vienatnē tikt ar to galā. Es domāju, ka šeit ir saredzama skaidra loma, ko var spēlēt ES, un mēs varam daudz ko paveikt.

Mums ir dažādas aģentūras un sistēmas – gan informācijas, gan citas. Mēs varam palīdzēt stiprināt robežas un arī to, kas atrodas aiz tām, efektīvi izmantojot Šengenas informācijas sistēmu. Mēs varam arī radīt likumus, kas noteiks standartus, piemēram, naudas atmazgāšanas jomā,” bilda potenciālais Drošības savienības komisārs.

Vairums deputātu palika apmierināti ar topošā britu komisāra atbildēm. Lai gan Liberāldemokrātu grupas priekšsēdētāja vietniece Sofija Intvelde vairākkārt tviterī norādīja, ka Kings, kā īstens diplomāts, izvairās no skaidrām atbildēm uz jautājumiem. Galīgais balsojums par Kinga kandidatūru EP ir paredzēts ceturtdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti