Rīta Panorāma

Pasaules Bišu dienā atgādina par apputeksnētāju nozīmi

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Pastoru

TOP notikumi ārzemēs šonedēļ: Covid-19 izplatība ārpus Eiropas, Tramps un Ķīna

Ārzemēs šonedēļ aktuāla situācija ar Covid-19 pasaulē, kā arī ASV prezidenta cīņa ar Pasaules Veselības organizāciju. Norisināsies arī Ķīnas Komunistiskās partijas kongress.

Covid-19 izplatība samazinās Rietumeiropā; lielas bažas par citām valstīm

Tādās Covid-19 smagi skartajās valstīs kā Itālija un Spānija vairākas dienas reģistrēts kopš marta zemākais jaunu inficēšanās gadījumu skaits. Tas ļāvis valstu amatpersonām turpināt pakāpeniski atcelt dažādus ierobežojumus. Sliktākā situācija Rietumeiropā joprojām ir Lielbritānijā, tomēr arī tur pirmo reizi kopš marta inficēto skaits dienā nokrities zem 3000.

Vienlaikus palielinās bažas par inficēšanās tempu kāpumu citos pasaules reģionos. Pēc inficēšanās skaita otrai vissmagāk skartajai valstij pasaulē – Krievijai (aptuveni 300 000 reģistrētu saslimšanas gadījumu), strauji tuvojas Brazīlija (vairāk nekā 270 000 saslimušo), turklāt Brazīlijas lielpilsētu mēri brīdina par maksimālās kapacitātes sasniegšanu virknē slimnīcu.

Arī kopumā jaunais koronavīruss straujāk izplatās līdz šim mazāk skartajās valstīs, tostarp blīvi apdzīvotajā Indijā (vairāk nekā 4000 gadījumu diennaktī), Peru (ap 2600 gadījumiem) un Saūda Arābijā (vairāk nekā 25 000).

ASV prezidents Tramps piedraud Pasaules Veselības organizācijai

ASV prezidents aizsūtījis oficiālu vēstuli Pasaules Veselības organizācijai (PVO)  ar skaidru ultimātu – vai nu tā apņemas “ievērojami uzlabot” savu darbību, vai arī riskē zaudēt miljoniem dolāru vērto ASV finansējumu.

 PVO vadītājam Tedrosam Gebreiesusam adresētajā dokumentā organizācija kritizēta par gauso rīcību Covid-19 izplatības sākumā un pārāk ciešajām saitēm ar Ķīnu.

Šonedēļ prezidents Tramps Pasaules Veselības organizāciju arī nosauca par “Ķīnas marioneti.”  Tikmēr  ASV politikas vērotāji spriež – Donalda Trampa politiskās kampaņas vadītāji pirms šogad rudenī gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām Ķīnas kritizēšanu izvēlējušies kā vienu no ASV prezidenta ārpolitiskajiem stūrakmeņiem.

Tomēr arī Ķīnas oficiālās varasiestādes nav palikušas atbildi parādā – Pekina vaino Vašingtonu mēģinājumos nomelnot Ķīnu laikā, kad ASV administrācija nespēj pienācīgi kontrolēt Covid-19 izplatību savā valstī, kur pašlaik reģistrēts augstākais no Covid-19 mirušo un inficēto skaits pasaulē.

Arī Eiropas Savienība nav nav apmierināta ar Trampa ultimātu, norādot, ka "šis ir laiks solidaritātei, nevis rādīšanai ar pirkstu vai daudzpusējās sadarbības graušanai." Vienlaikus tieši Eiropas Savienības vadībā panākta starptautiska vienošanās par neatkarīgu izmeklēšanu, lai noskaidrotu jaunā koronavīrusa izcelsmi un sākotnējo izplatības ceļu. PVO Asambleja šo iniciatīvu apstiprināja vienbalsīgi.

Ķīnas attiecības ar Rietumiem – vēsturiski sliktas

Tikmēr Ķīnā šo piektdien sāksies Ķīnas Komunistiskās partijas kongress, kas tiek saukts par Ķīnas svarīgāko ikgadējo politisko notikumu. Sākotnēji to bija plānots organizēt martā, kas nebija iespējams Covid-19 dēļ, taču tagad tā atklāšana jau maija beigās reizē simbolizē arī komunistiskās valsts panākumus cīņā ar jauno koronavīrusu. Tradicionāli uz vismaz desmit dienu ilgo kongresu ierodas 5000 kompartijas delegātu no visas Ķīnas.

Ķīnas kompartijai pašlaik  jāsaskaras ar lieliem starptautiskiem izaicinājumiem. Mēneša sākumā aģentūras “Reuters” rīcībā nonācis Ķīnas politiskajai elitei domāts iekšējais dokuments liecināja, ka pret Ķīnu vērstais rietumvalstu (it īpaši ASV)  noskaņojums Covid-19 izplatības dēļ sasniedzis zemāko punktu kopš 1989. gada Tjaņaņmeņas slaktiņa.

No Ķīnas komunistiskās partijas kongresa tiek gaidīti arī paziņojumi par pārmaiņām valsts politiskajā un ekonomiskajā dzīvē, kā arī kongresā tiek izvirzīti mērķi nākamajam gadam. Nereti tiek mainītas vadošas amatpersonas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti