Lēmums par cilvēku evakuāciju trīs kilometru rādiusā ap notikuma vietu pieņemts trīs dienas pēc milzīgajiem sprādzieniem Tjaņdziņas pilsētas ostas teritorijas noliktavās, kas nogalināja desmitiem cilvēku un simtiem ievainoja.
Varasiestādes iepriekš uzstāja, ka apkārtējā vidē nav nonācis bīstams daudzums toksisku vielu.
Evakuāciju veica bruņoti policisti pēc tam, kad notikuma vietā tika atrasts ļoti indīgais nātrija cianīds, ziņoja laikraksts „Beijing News”.
Saskaņā ar mediju vēstīto, tur varētu atrasties pat līdz 700 tonnām nāvējošās vielas.
Nātrija cianīds ir balts kristālisks pulveris, ko parasti izmanto rūpniecībā, piemēram, zelta un sudraba rūdas pārstrādē. Iesaistīt īpaši apmācīti militāristi, lai neitralizētu toksisko vielu draudus. Uz notikuma vietu arī izsaukti nātrija cianīda ražotājfirmas darbinieki, jo viņi kā šīs ķimikālijas eksperti zina, kā ar to rīkoties, paziņoja Tjaņdziņas amatpersonas.
Pavēle evakuēt cilvēkus izdota pēc tam, kad mainījies vēja virziens, radot bažas, ka toksisko vielu daļiņas, ko vējš iepriekš pūta jūras virzienā, tagad var tikt pūstas pilsētā, vēsta raidsabiedrība BBC.
Tiek ziņots, ka cilvēki, kuriem dots patvērums kāda skolā, lūgti uzvilkt maskas un garas bikses pirms iziet no ēkas.
Spēcīgie sprādzieni trešdien neilgi pirms pusnakts notika kāda uzņēmuma noliktavā, kurā atrodas bīstamas un ķīmiskas preces, rūpniecības zonā ostas rajonā. Spēcīgākā eksplozija bija ekvivalenta 21 tonnai trotila. Bojā gājušo skaits pieaudzis līdz 85 cilvēkiem, starp tiem 21 ugunsdzēsējs. Vairāk nekā 700 cilvēku ievietoti slimnīcā, 25 stāvoklis ir smags.
Varasiestādēm sagādājis grūtības identificēt vielas, kas atrodas sprādziena vietā, izraisot bailes un skepticismu iedzīvotāju vidū Tjaņdziņā. Pilsētā dzīvo aptuveni 15 miljoni cilvēku, un tā atrodas 150 kilometru attālumā no galvaspilsētas Pekinas.
Ķīnā rūpniecības sektorā problēmas ar drošības noteikumu ievērošanu ir plaši izplatītas. Bet tiek uzdoti jautājumi arī par ugunsdzēsēju rīcību, proti, vai viņi varētu būt veicinājuši sprādzienus, lejot ūdeni uz vielām, kas saskarē ar ūdeni reaģē eksplozīvi.
Nepamierināti ar varasiestāžu rīcību ir upuru tuvinieki. Viņi sestdien sanāca uz demonstrāciju pie ēkas, kur amatpersonas rīkoja preses konferenci, protestējot par caurskatāmības un informācijas trūkumu. Vietējā prese ziņo, ka varasiestādes bloķējušas vairāk nekā 360 sociālo mediju kontus par „baumu izplatīšanu” par trešdien notikušajiem sprādzieniem. Kaut Ķīnā ir plašas diskusijas par notikušo, internets ir pakļauts cenzūrai, kas cenšas diskusijas ierobežot noteiktos rāmjos