Dienas notikumu apskats

Cīņai ar Krievijas propagandu atbalsta iespēju aizliegt citur ES neatļautos TV kanālus

Dienas notikumu apskats

Kušnera izredzes uz atkārtotu apstiprināšanu Latvijas Bankas padomē arvien neskaidras

Tikai dažu valstu medijus pielaiž kodolizmēģinājuma demontāžas vietai Ziemeļkorejā

Tikai dažu valstu medijus pielaiž kodolizmēģinājuma demontāžas vietai Ziemeļkorejā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vairāki ārvalstu mediji otrdien, 22. maijā, ieradās Ziemeļkorejā, lai atspoguļotu tuvākajās dienās plānoto kodolizmēģinājuma poligona demontāžu. Tomēr no žurnālistu grupas pēdējā brīdī poligonam nav tikuši pielaisti Dienvidkorejas mediju pārstāvji. Līdz ar to piekļuve tikusi nodrošināta tikai nelielai grupai no Krievijas, Ķīnas un ASV.

Ziemeļkoreja nodrošinājusi atsevišķiem medijiem piekļuvi, lai parādītu pasaulei, ka tā tur savu solījumu par kodolprogrammas samazināšanu, tostarp atteikšanos no kodolizmēģinājuma poligona un starpkontinentālo ballistisko raķešu testiem. Par šiem pasākumiem Phenjana paziņojusi pirms augsta līmeņa tikšanās starp tās līderi Kimu Čenunu un ASV prezidentu Donaldu Trumpu, kura plānota jūnijā Singapūrā.

Tomēr pēdējā laikā novērotā Ziemeļkorejas attiecību pasliktināšanās un asāka retorika gan ar Dienvdikoreju, gan Savienotajām Valstīm raisījusi bažas par Kima un Trampa tikšanos.

Tā piemēram, saistībā ar poligona demontāžu Phenajana apgrūtinājusi Seulas žurnālistiem šo ceļojumu, ka viņiem vairs nebija iespējams turpināt braucienu. Tāpat arī iepriekš Ziemeļkoreja atcēla augsta līmeņa tikšanos starp abām Korejām, šādā veidā sodot Seulu par kopīgajām militārajām mācībām ar ASV.

Lai apspriestu šo tendenci, kura pēdējā laikā tikusi novērota no Ziemeļkorejas puses, otrdien Vašingtonā Tramps tiekas ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu. Tikšanās notiek, arī lai saglabātu cerību par Kima un Trampa vēsturisko tikšanos. Tramps uz Vašingtonu uzaicinājis Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu īsi pirms plānotā samita ar Ziemeļkorejas diktatoru.

Gaidāms, ka Džēins dalīsies pieredzē ar aprīlī notikušo abu Koreju samitu un to, ko iespējams gaidīt no sarunas ar Kimu Čenunu.

Tāpat tiek gaidīts, ka Dienvidkorejas prezidents centīsies pārliecināt Trampu nekādā gadījumā neatcelt 12. jūnijā Singapūrā plānoto samitu. Bažas par tā atcelšanu izskanējušas pēc tam, kad Ziemeļkoreja paziņoja, ka noraidīs ASV prasību Ziemeļkorejai vienpusēji atteikties no kodolieročiem.

Ziemeļkoreja ir arī neapmierināta ar regulāro Dienvidkorejas un ASV militāro mācību turpināšanu, neraugoties uz diplomātiskajiem centieniem normalizēt attiecības starp abām Korejām.

Tikmēr ASV viceprezidents Maiks Penss brīdinājis Ziemeļkoreju, sakot, ka tā būtu liela kļūda, ja Kims Čenuns “centīšoties rotaļāties” ar prezidentu Trampu.

Kodolizmēģinājuma vietai Ziemeļkorejā pielaisti žurnālisti no Krievijas, Ķīnas un ASV. Atsevišķos medijos parādās, ka arī britu žurnālisti ir tikuši pielaisti.

Līdz ar to visi pielaistie Ziemeļkorejā ieradās ar čarterreisu no Pekinas. Tiek norādīts, ka žurnālisti, tostarp "Associated Press Television" apkalpes locekļi, paliek viesnīcā kādā ostas pilsētā valsts austrumu daļas piekrastē, pirms ar vilcienu brauks uz vietu, kur atrodas Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu poligons.

Plānā paredzēts, ka poligona demontāžai jānotiek no 23. līdz 25. maijam. Bet  jāņem vērā, ka to var ietekmēt laika apstākļi, paildzinot šo notikumu.

Kopumā Phenjanas žests, demontējot kodolizmēģinājuma vietu valsts ziemeļaustrumos, tiek uztverts kā pozitīvs signāls.

Šajā poligonā Ziemeļkoreja ir veikusi sešus pazemes kodolizmēģinājumus, to skaitā jaudīgākais tika piedzīvots pagājušā gada septembrī. Saskaņā ar Kima teikto partijas līderiem, režīmam vairs nav nepieciešams veikt jaunus izmēģinājumus.

Vienlaikus gan netiek izslēgta iespēja, ka Ziemeļkoreja jebkurā laikā var izveidot jaunu kodolizmēģinājuma poligonu un atjaunot izjauktos tuneļus.

Ārvalstu mediji neslēpj arī bažas par šī pasākuma slepenību, kas saistīta ar šo poligonu. Par to teju tikpat kā nav tikusi izpausta informācija, kas tieši tur ticis darīts. Šaubas pastiprina arī fakts, ka pieeja tikusi nodrošināta noteiktiem žurnālistiem, bet ne starptautiskiem kodolnozares ekspertiem, lai apstiprinātu kodolizmēģinājuma vietas slēgšanu.

KONTEKSTS:

Vēl pirms dažiem mēnešiem situācija Ziemeļkorejā radīja satraukumu visā pasaulē, draudot ASV pat ar iespējamiem kodoltriecieniem.

Taču vēlāk atmosfēra būtiski mainījās. Šogad pavasarī notikusi abu Koreju līderu vēsturiskā tikšanās un sarunu sākšana par izlīgšanu. Arī ASV prezidents Donalds Tramps ir atsaucies Kima Čenuna aicinājumam tikties klātienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti