Panorāma

Slima bērna kopšanu apmaksās ilgāk

Panorāma

Latvijā darba spēka deficīts aug

NATO dalībvalstu izdevumi aizsardzībai

Tikai astoņas no 29 NATO dalībvalstīm aizsardzībai velta 2%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Skarbas diskusijas samitā par dalībvalstu aizsardzības budžetu –  prasību tai atvēlēt vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) izpilda tikai astoņas no 29 dalībvalstīm.

NATO dalībvalstis, kas aizsardzībai atvēl vismaz 2% no IKP

ASV       3,57%   ~ 540 miljardi eiro

Grieķija  2,36%    5,8 miljardi eiro

Igaunija  2,14%     523,6 miljoni eiro

Lielbritānija   2,12%  ~ 50 miljardi eiro

Lietuva  2,06%     873 miljoni eiro

Polija    2%           27,6 miljardi eiro

Latvija    2%         576 miljoni eiro

Rumānija    2%       ~4 miljardi eiro

Tāpēc samita priekšvakarā vairāku valstu līderi saņēma alianses ietekmīgākās valsts – ASV – prezidenta Donalda Trampa vēstules, kurās diplomātiski stingrā tonī pieprasīts palielināt drošībai un aizsardzībai paredzēto finansējumu. Pretējā gadījumā jārēķinās ar ASV globālās militārās klātbūtnes mazināšanos.

Šogad savas saistības izpilda tikai astoņas no 29 dalībvalstīm.

Līdz šim, 2018. gadam, vismaz 2% no IKP aizsardzībai tērēja tikai piecas valstis. Tās bija ASV, Grieķija, Igaunija, Lielbritānija un Polija. Latvija, Rumānija un Lietuva šim sarakstam pievienojusies tikai šogad, un, kā redzams, aizsardzībai plānotais finansējums ir precīzi 2% no IKP.

Tiesa, Lietuvai aizsardzības budžetu var nākties jau šogad palielināt vēl par 18 miljoniem eiro, jo NATO prognozes liecina, ka Lietuvas aizsardzības budžets tomēr varētu sasniegt tikai 1,96% no IKP. Lietuva skaidro - rādītājs samazinājies tādēļ, ka pavasarī uzlabotas Lietuvas IKP pieauguma prognozes, tāpēc pašreizējais finansējums vairs nesasniedz 2%, taču Lietuva meklēs papildu līdzekļus un izpildīs savas saistības.

Ekonomiski spēcīgas NATO dalībvalstis, kas aizsardzībai neatvēl 2% no IKP

Francija 1,7%

Norvēģija 1,62%

Kanāda 1,3%

Starp valstīm, kas neizpilda NATO kritēriju, ir daudzas ekonomiski spēcīgas valstis, piemēram, Francija, Norvēģija, Kanāda, Vācija, kura aizsardzībai tērē 1,24%, arī Itālija.

Trešdien samitā Vācija un Spānija jau paziņojušas, ka to aizsardzības budžets 2% nesasniegs pat līdz 2024. gadam.

KONTEKSTS:

ASV jau ilgstoši prezidenta Trampa vadībā pārmet NATO sabiedrotajiem nepietiekamus ieguldījumus aizsardzībā. Arī neilgi pirms samita  Tramps atkārtoti pieprasījis sabiedrotajiem Eiropā palielināt aizsardzības izdevumus, pārmetot eiropiešiem vēlmi savtīgi izmantot ASV militāro varenību. Tāpat Tramps vairāku NATO dalībvalstu vadītājiem nosūtīja vēstuli, kurā aicināja palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2% no IKP. Pretējā gadījumā ASV militārā klātbūtne Eiropas Savienībā varētu mazināties. Eiropas Padomes priekšsēdētājs Donalds Tusks gan, atbildot nemitīgajai kritikai, norādīja, ka ASV nav un nebūs uzticamāku sabiedroto par Eiropu. Tomēr NATO samita pirmajā dienā Tramps atkal nav kavējies kritizēt Eiropas sabiedrotos, īpaši izceļot Vāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti