Sadaļas Sadaļas

Tihanovska rosina izveidot padomi varas pārejas nodrošināšanai Baltkrievijā

Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska ir ierosinājusi izveidot koordinācijas padomi, kura iesaistītos sarunās par varas nodošanu un jaunu vēlēšanu rīkošanu. Tihanovska arī pateikusies visiem saviem atbalstītājiem, aicinot nedēļas nogalē piedalīties jaunās protesta akcijās visā valstī. Tikmēr pēc galīgo prezidenta vēlēšanu rezultātu paziņošanas līdzšinējais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko aicinājis protestētājus un streikotājus padomāt gan par savu darbavietu, gan ģimenes nākotni.

Tihanovska rosina izveidot padomi varas pārejas nodrošināšanai BaltkrievijāUģis Lībietis

Par spīti tam, ka ne lielākā daļa baltkrievu sabiedrības, ne arī starptautiskā sabiedrība pagājušajā svētdienā notikušās Baltkrievijas parlamenta vēlēšanas neuzskata par brīvām un godīgām, Baltkrievijas Centrālā vēlēšanu komisija šodien paziņoja oficiālos vēlēšanu rezultātus. Tie īpaši neatšķiras no nedēļas sākumā izziņotajiem un plašus protestus izraisījušajiem sākotnējiem rezultātiem – par Aleksandru Lukašenko nobalsojuši 80,1, par Svetlanu Tihanovsku – 10,1% vēlētāju.

Šie dati nav spējuši mainīt Aleksandra Lukašenko ierasto dienaskārtību, un šodien viņš bija sasaucis ierēdņu sanāksmi par aktualitātēm celtniecības jomā. Komentējot šonedēļ notiekošās protesta akcijas, tostarp protestus un streikus vairākos lielākajos uzņēmumos, piemēram, automašīnu BELAZ rūpnīcā, MTZ traktorrūpnīcā un citos, Lukašenko uzsvēris, ka darbinieki nodara ļaunumu pašiem uzņēmumiem, kuri var ciest zaudējumus un kuriem šajā globālās ekonomiskās krīzes laikā būs grūti atkopties.

"Cilvēkiem ir jāpastāsta, ka tā ir viņu vienīgā iespēja glābt uzņēmumus. Glābjot uzņēmumu – barosi savu ģimeni. Gribi pa ielu pastaigāt? Protams, var pa ielām pastaigāties! Redz, tūkstošiem staigā! Var pievienoties, bet tur naudu, ja arī iedos, tad tikai divas dienas! Divas dienas tur dažiem piemaksā – mēs viņus zinām, mēs viņus rādījām. Nu, divas dienas pastaigās. Un pēc tam ko? Tāpēc ar šādu nostāju arī cilvēki ir jāuzrunā!" sacīja Lukašenko.

Par spīti Baltkrievijas līdzšinējā prezidenta apgalvojumiem, ka uzņēmumos protestē vien daži desmiti cilvēku, protestiem visā valstī pievienojas tūkstošiem dažādu profesiju pārstāvju. Vēl jo vairāk tāpēc, ka šodien vardarbība pret protestētājiem nav novērota. Šodien savus atbalstītājus uzrunājusi arī prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska, kas aicinājusi rīt sarīkot jaunas protesta akcijas.

"Mums ir nepieciešams apturēt vardarbību Baltkrievijas pilsētu ielās. Es aicinu varu pārtraukt šo vardarbību un iesaistīties dialogā. Es lūdzu visu pilsētu mērus 15. un 16. augustā organizēt mierīgas masu sapulces katrā pilsētā. Mūsu pilsētu ielās parādās jaunas mierīgas akcijas. Sieviešu solidaritātes ķēdes ar ziediem. Tās absolūti nav kareivīgas. Viņas parāda visai pasaulei, ka mēs, baltkrievi, esam atvērti un godīgi cilvēki un mēs esam pret vardarbību. Aizstāvēsim kopīgi mūsu izvēli. Parakstieties par to, ka jūs balsojāt par mani, Svetlanu Tihanovsku. Lūdzu, nepalieciet malā! Mūsu balsis ir jāsadzird!" aicināja Tihanovska.

Viņa arī paziņojusi par nepieciešamību izveidot koordinācijas padomi varas nodošanas nodrošināšanai.

Viena no galvenajām prasībām joprojām ir jaunu un godīgu vēlēšanu sarīkošana.

Tihanovska uzskata, ka šajā koordinācijas padomē būtu jāiesaistās pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, cienījamiem un pazīstamiem baltkrieviem un savas jomas speciālistiem. Jauno iniciatīvu jau atbalstījis vēl viena vēlēšanām nepielaistā kandidāta Viktora Babariko priekšvēlēšanu štābs. Lai arī varas iestādes šorīt no ieslodzījuma atbrīvoja vairākus simtus iepriekšējās dienās aizturētos un spīdzinātos cilvēkus, viena no galvenajām prasībām ir pilnīgi visu politieslodzīto un aizturēto atbrīvošana.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā iedzīvotāji protestē pret svētdien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%.

Otrdien, 11. augustā, izplatītajā Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāvja Žuzepa Borela paziņojumā minēts, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas. Piektdien, 14. augustā, sasaukta ES Ārlietu padomes ārkārtas sanāksme, kur tiks apspriesti steidzami jautājumi, kuru vidū ir situācija Vidusjūras austrumu daļā, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas un notikumi Libānā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt