Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Nosaka stingrākus pulcēšanās ierobežojumus

Tihanovska izvirza ultimātu Lukašenko

Tihanovska izvirza ultimātu Lukašenko – draud ar masu streikiem un ceļu bloķēšanu

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska otrdien, 13. oktobrī, izvirzīja ultimātu Aleksandram Lukašenko, pieprasot tajā skaitā 13 dienu laikā paziņot par savu aiziešanu. Prasību neizpildes gadījumā sāksies masu streiki un ceļu bloķēšana, brīdinājusi Tihanovska.   

Norādot, ka kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām jau pagājuši divi mēneši, kas aizvadīti politiskās krīzes un vardarbības ēnā, Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska otrdien Aleksandra Lukašenko režīmam izvirzīja trīs prasības:

  • Lukašenko jāpaziņo par savu aiziešanu;
  • vardarbība ielās ir pilnībā jāizbeidz;
  • visi politieslodzītie jāatbrīvo.

Lukašenko režīmam ir 13 dienas laika, lai izpildītu šīs prasības. Ja līdz 25. oktobrim, proti, nākamās nedēļas svētdienai, tās nebūs izdarīts, tad “visa valsts miermīlīgi izies ielās ar Tautas ultimātu”, savā “Telegram” kanālā paziņoja Tihanovska.

Viņa brīdināja, ka pēc tam sekos “visu uzņēmumu nacionālais streiks, tiks bloķēti visi ceļi”.

Tihanovska arī paziņoja, ka opozīcija iepriekš vairākkārt paudusi gatavību dialogam un sarunām. Tomēr piebilda, ka “sarunas aiz restēm – tas nav dialogs”, ar to acīmredzot domājot nedēļas nogalē notikušo Lukašenko negaidīto tikšanos ar ieslodzījumā esošajiem opozicionāriem.

Svetlana Tihanovska pirms trim nedēļām paziņoja, ka ir “vienīgais līderis, kuru ievēlēja baltkrievu tauta” pēc tam, kad Minskā notika slepenībā gatavota Aleksandra Lukašenko prezidenta inaugurācijas ceremonija. Opozīcija paziņoja, ka līdz ar to Lukašenko iepriekšējās pilnvaras beigušās.

Jau divus mēnešus Baltkrievijā turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un drošībnieku vardarbību pret demonstrantiem.

Arī otrdien Minskā notika studentu solidaritātes akcijas – pēc svētdien notikušajām protestētāju masu aizturēšanām un pirmdienas konfrontācijām pensionāru solidaritātes gājiena laikā. Varasiestādes šonedēļ piedraudēja pret protestētājiem izmantot arī kaujas munīciju.

Divu mēnešu laikā varas struktūrām vēršoties pret protestētājiem, cietuši un dažādas traumas guvuši simtiem cilvēku.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus pastiprina piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

ES dalībvalstu līderi sēdē oktobra sākumā panākuši vienošanos par sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām. Eiropadomes prezidents Šarls Mišels informēja, ka "melnajā sarakstā" iekļaus 40 personas.  Vēlāk Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri vienojušies papildināt pret Baltkrievijas režīmu noteikto sankciju sarakstu un iekļaut tajā arī Aleksandru Lukašenko. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti