Tiesā par žurnālista Hašogi slepkavību uz apsūdzēto sola 11 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā sācies tiesas process pret opozīcijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavībā apsūdzētajām personām. Uz apsūdzēto sola ir 11 cilvēki, pieciem no kuriem prokurori ir pieprasījuši nāvessodu. Taču cilvēktiesību aizstāvības organizācijas šaubās, vai Saūda Arābijā ir iespējams sarīkot objektīvu tiesu un saukt pie atbildības īstos nozieguma vaininiekus.

Ietekmīgā laikraksta „The Washington Post” autors Džamals Hašogi, kurš savos komentāros bieži un asi kritizējis Saūda Arābijā valdošo režīmu, tika nogalināts pagājušā gada 2. oktobrī Saūda Arābijas konsulātā Turcijas pilsētā Stambulā. Kā apgalvo Turcijas varas iestādes, rūpīgi izplānotās operācijas laikā 59 gadus vecais Hašogi esot nožņaugts, viņa ķermenis sadalīts un, iespējams, iznīcināts skābē.

Šī asiņainā darba veikšanai Turcijā esot ieradusies 15 cilvēku liela izlūkdienestu aģentu komanda no Saūda Arābijas. Turcija ir pieprasījusi izdot tai tiesāšanai kopumā 18 aizdomās turamās personas, tostarp arī minētos 15 aģentus, taču šāda prasība nav apmierināta.

Nu, 3. janvārī, Rijādā sācies tiesas process, kurā uz apsūdzēto sola sēdušies 11 par šo slepkavību aizdomās turētie. Par pašu procesu daudz informācijas nav pieejams, taču, kā norāda ārvalstu ziņu aģentūras, tiesā bija ieradušies visi apsūdzētie un viņu aizstāvji. Advokāti lūguši laiku iepazīties ar apsūdzības rakstu, tāpēc pagaidām nav noteikts, kad varētu norisināties nākamā tiesas sēde.

Kā teikts Saūda Arābijas preses aģentūras oficiālajā paziņojumā,

ģenerālprokurors esot pieprasījis pieciem no apsūdzētajiem piespriest nāvessodu.

Vienlaicīgi tiek norādīts, ka Saūda Arābija divreiz esot formāli lūgusi Turciju nosūtīt tai nozieguma pierādījumus, taču līdz šim no Ankaras nekāda atbilde neesot saņemta.

Tāpat nav zināmi apsūdzēto vārdi. Turcijas varas iestādes ir identificējušas 15 vīriešus, kuri ir ieradušies Stambulā no Rijādas ap Hašogi slepkavības laiku, taču nav zināms, vai kāda no šīm personām pašlaik tiek tiesāta. Kā norāda aģentūra AFP, nav pierādījumu arī par to, ka starp apsūdzētajiem būtu arī kāda no piecām pēc Hašogi slepkavības atlaistajām augstu stāvošajām amatpersonām, kuru vidū ir arī karaļnama pārstāvji Sauds al Kahtani un Ahmads al Assiri.

Taču, kā uzsver BBC, pilnīgi noteikti starp apsūdzētajiem nav Saūda Arābijas kroņprinča un faktiskā valsts vadītāja Mohameda bin Salmana, kuru daudzu rietumvalstu pārstāvji min kā reālāko žurnālista slepkavības pasūtītāju. Arī pats Džamals Hašogi savās publikācijās apgalvoja, ka jebkādas pretestības apspiešanu valstī pārraugot tieši kroņprincis. Saūda Arābijas ģenerālprokuratūra iepriekš noraidījusi jebkādu iespēju, ka kroņprincis varētu būt saistīts ar šo noziegumu.

Tikmēr Apvienoto Nāciju Organizācija un vairākas cilvēktiesību aizsardzības organizācijas, tostarp “Amnesty International”, joprojām uzstāj, ka Hašogi slepkavības lietā būtu jāsarīko neatkarīga starptautiska izmeklēšana, ņemot vērā neatkarības trūkumu Saūda Arābijas tieslietu sistēmā. Šī iemesla dēļ esot bažas par to, vai arī uzsāktais tiesas process būs objektīvs. Taču, ņemot vērā šīs lietas starptautisko nozīmīgumu un jau izraisīto rezonansi, būtu svarīgi, lai sodu saņemtu ne tikai reālie slepkavības veicēji, bet arī tās pasūtītāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti