Dienas notikumu apskats

Par izmaiņām regulējumā, kas ļautu atlaist cilvēkus ar invaliditāti, vēl diskutēs

Dienas notikumu apskats

NSP sēdē šodien tomēr neskatīja jautājumu par paralimiskā centra būvniecības līdzekļiem

Tiesa liek bloķēt «Telegram» Krievijā

Tiesa liek bloķēt «Telegram» Krievijā

Maskavā Tagankas rajona tiesa apmierinājusi Krievijas komunikācijas uzraugošā dienesta prasību nobloķēt pieeju interneta saziņas vietnei “Telegram”. Tiesa paziņojusi, ka lēmums izpildāms nekavējoties, ziņo raidsabiedrības BBC krievu dienests.

Uzraugošā institūcija “Roskomnadzor” prasību iesniedza 6.aprīlī, nākamajā dienā pēc tam, kad beidzas termiņš, kurā “Telegram” bija atvēlēts, lai saskaņā ar citu tiesas lēmumu nodotu Krievijas Federālajam drošības dienestam (FDD) atslēgas ziņojumu atšifrēšanai.

Atslēgas tiek izmantotas saziņas vietnē, lai šifrētu ziņojumus. Pēc “Telegram” pārstāvju teiktā, atslēgu kodus nav iespējams nodot drošībniekiem, jo tie visu laiku mainās un atrodas dažādās jurisdikcijās. Tikmēr FDD un “Roskomnadzor” uzstāj, ka saziņas vietni izmantojot teroristi un cilvēku privātās sarakstes lasīšana ļaus apkarot noziedzību.

Reaģējot uz iespējamo bloķēšanu, „Telegram” dibinātājs Pavels Durovs gan aicināja lietotājus to vēl neizdzēst. Viņa izplatītajā paziņojumā Durovs ir arī nosaucis iespējamos rīcības soļus, lai tomēr būtu iespējams turpināt izmantot šo ziņapmaiņas aplikāciju Krievijas teritorijā. “Telegram” dibinātājs uzsvēra, ka, neraugoties uz Krievijas valdības ierobežojumiem, joprojām uzņēmums saglabās iespēju centralizēti visiem tās lietotājiem nosūtīt paziņojumus, informējot par situācijas attīstību.

Tagad viena no alternatīvām, lai varētu izmantot „Telegram”, ir VPN jeb virtuālais privātais tīkls. Tomēr viņš norādījis – jārēķinās, ka tas šobrīd varētu būt pārslogots, tādējādi strādās daudz lēnāk.

Jau pērn oktobrī tiesa piesprieda “Telegram” aptuveni 13 500 ASV dolāru lielu naudas sodu par atteikumu sniegt FDD informāciju, kas ļautu atkodēt lietotāju ziņojumus.

“Telegram” dibinātājs Pavels Durovs toreiz pauda, ka FDD prasība ir pretrunā ar konstitūciju, jo katram ir tiesības uz sarakstes noslēpumu. “Telegram” un daudzās citās saziņas lietotnēs ziņojumi tiek nodoti šifrētā veidā caur kompānijas serveriem. Lai pārķertu šādus ziņojumus attālināti, varasiestādēm nepieciešama pieeja datu pārraidei un atslēgas ziņojumu atšifrēšanai.

„Telegram” izveidota pirms četriem gadiem, un tas piesaistījis vairāk nekā 200 miljonus cilvēku, galvenokārt tāpēc, ka atļauj bez maksas sazināties ar rakstiskām ziņām, fotogrāfijām un videoierakstiem.

Iepriekš līdzīgi arī Savienotājās Valstīs varasiestādes bija vērsušās pie tehnoloģiju giganta “Apple”, lai tas palīdz uzlauzt pirms trīs gadiem Sanbernardīno pilsētas apšaudi sarīkojušā uzbrucēja mobilo tālruni, jo tur varēja būt svarīga informācija. Tolaik arī ASV tiesas lēmums uzlika par pienākumu “Apple” sniegt palīdzību Federālajam izmeklēšanas birojam, taču tehnoloģiju gigants to atteicās darīt. Tas uzsvēra, ka šāds precedents, varasiestādēm piekļūstot “Apple” mobilo telefonu lietotāju datiem, nelabvēlīgi ietekmētu arī visus pārējos, runājot par tiesībām uz privātuma neaizskaramību. FIB telefonu uzlauza paša spēkiem.

Saistītie raksti
1 komentārs
Jānis Lietavietis
Patiesībā, ja saziņas rīks tiek uztaisīts pareizi, tad nevienai personai nekad nebūs visas šifrēšanas atslēgas un savukārt, ja kādam tādas būs - šāda saziņa būs tikpat nedroša kā nemaz nešifrēta, jo tas būs tikai laika jautājums, lai šādas centrālās atslēgas noplūstu vai tiktu uzlauztas un visi varētu jebko atšifrēt, vienkārši nav nevienas absolūti drošas vietas, kur varētu ko tādu glabāt, pat ja sistēmas ir nevainojamas, cilvēki, kas tās pārvalda nekad tādi nebūs. Protams, šifrētā saziņa nenozīmē, ka varas iestādes nevar iegūt nepieciešamo informāciju, tas tikai nozīmē to, ka varas iestādēm tas ir jādara tiesiskā veidā ar policiju izņemot iesaistītās ierīces un liekot to īpašniekiem atklāt kodus piekļuvei, sodot, ja sadarboties atsakās. Tāpat ir jāsaprot, ka nav jēgas taisīt likumus nedrošas saziņas veidošanai, jo cilvēki var arī paši lietot papildprogrammatūru, kas ziņojumus droši šifrē, līdz ar to tiem, kam ir ko slēpt - tāpat to varēs izdarīt.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti