Tiesa Kremļa opozicionāram Navaļnijam piespriež divu gadu un astoņu mēnešu cietumsodu (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Maskavas tiesa piemērojusi divu gadu un astoņu mēnešu cietumsodu Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam, otrdien nolemts tiesas prāvā. 

Ar šo lēmumu apmierināta Krievijas Federālā soda izciešanas dienesta prasība. Tiesa lēmusi, ka opozicionārs sodu izcietīs vispārīgā režīma kolonijā.

Tiesa nomainīja Navaļnijam 2014. gadā piespriesto nosacīto sodu pret trīsarpus gadu reālu cietumsodu vispārējā režīma kolonijā. No tā atrēķināti desmit mēneši, ko viņš pavadīja mājas arestā, līdz ar to cietumā Navaļnijam būs jāpavada aptuveni divi gadi un astoņi mēneši. Viņa advokāti plāno spriedumu pārsūdzēt.

Uzrunā tiesas zālē Navaļnijs lietu nosauca par absurdu, paziņojot, ka Kremlis viņu mēģina ieslodzīt “ar maniakālu neatlaidību”. Navaļnija sabiedrotie, nekavējoties pēc lēmuma paziņošanas, aicinājuši atbalstītājus uz protestiem Maskavas centrā, ziņo aģentūra AFP.

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests pieprasīja trīsarpus gadu ilga cietumsoda piemērošanu Navaļnijam, jo viņš esot pārkāpis pārbaudes laika nosacījumus, saskaņā ar kuriem viņam vismaz divas reizes mēnesī vajadzēja ziņot par savu atrašanās vietu. Dienesta prasību atbalstīja arī Krievijas Ģenerālprokuratūra.

Navaļnijam inkriminētie pārkāpumi konstatēti laikā, kad viņš atradās Vācijā, kur ārstējās pēc saindēšanas dzimtenē ar nervus paralizējošo kaujas vielu "Novičok".

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) mikroblogošanas vietnē “Twitter” norādīja, ka lēmums par Navaļnija nosūtīšanu uz cietumu ir “cinisms un Krievijas varas iestāžu likumu un starptautisko saistību pārkāpums”. Rinkēvičš skaidroja, ka Eiropas Savienībai būtu jāpiemēro sankcijas pret atbildīgajām personām, kā arī Eiropas Padomei būtu jāreaģē uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmuma pārkāpumu.

Navaļnijam 2014. gadā piesprieda trīsarpus gadus nosacītu brīvības atņemšanu un piecu gadu pārbaudes laiku saistībā ar apsūdzībām par līdzekļu izkrāpšanu no franču kosmētikas ražotāja "Yves Roche".

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pēc tiesas sprieduma Krievijas galvaspilsētas centrā izgāja daudz cilvēku, pieprasot viņa atbrīvošanu. Maskavā izvietoti lieli drošībnieku spēki, sākušās protestētāju aizturēšanas.

Navaļnija līdzgaitnieki viņa atbalstītājus aicināja doties uz Manēžas laukumu netālu no Kremļa, taču laukums tika noslēgts ar nožogojumu. Cilvēki sapulcējušies uz ielas līdzās laukumam, taču  neko neskandējot un neturot plakātus vienkārši vēroja drošībniekus. 

Policija cilvēkus aicināja izklīst. Vēlajā vakara stundā Maskavas centra ielās iznākušos sāka aizturēt. Neskatoties uz daudzo policistu klātbūtni, cilvēki organizējās gājienu kolonnās. Daļa skandēja saukļus Navaļnija atbalstam kā “Brīvību Navaļnijam”, un arī pret prezidentu Putinu vērstus kā “Putins zaglis”. 

Centrā bija slēgtas arī izejas un ieejas tuvējās metro stacijās, vilcieni šajās stacijās neapstājoties. Par mītiņiem un aizturēšanām tiek ziņots arī Sanktpēterburgā. 

Tikmēr Eiropas Savienība un Amerikas Savienotās Valstis pieprasījušas Krievijai Navaļniju atbrīvot “nekavējoties un bez nosacījumiem.” Lielbritānija tiesas spriedumu nosauca par “perversu”, paziņojot, ka Krievija vēršas pret indēšanas upuri, nevis tiem, kas par to ir atbildīgi. Francija un Vācija Navaļnija notiesāšanu raksturoja kā nepieņemamu un smagu triecienu brīvībai un likuma varai Krievijā.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.

Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās 23. janvārī Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.

Arī 31. janvārī notikušajos protestos aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Kā ziņo Krievijas neatkarīgie mediji – jūtams, ka protesti Navaļnija atbalstam pāraug protestos pret pastāvošo režīmu Krievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti