Dienas notikumu apskats

Zolitūdes traģēdijā cietušie: Signalizācija sagruvušajā veikalā skanēja regulāri

Dienas notikumu apskats

Saeimas komisija atbalsta ievērojami bargākus sodus bankām

Tiesa apmierina Breivīka prasību pret valsti par necilvēcīgiem apstākļiem cietumā

Tiesa apmierina Breivīka prasību pret valsti par necilvēcīgiem apstākļiem cietumā

Norvēģijas tiesa apmierinājusi masu slepkavas Andersa Breivīka prasību pret valsti par "necilvēcīgiem" ieslodzījuma apstākļiem. Spriedumā norādīts, ka viņš gandrīz piecus gadus turēts izolācijā. 

Vienlaikus kā nepamatota noraidīta Breivīka otrā sūdzība par tiesību pārkāpšanu uz saraksti.

Galēji labējais ekstrēmists Breivīks uzbrukumos 2011.gadā nogalināja desmitiem cilvēku, sarīkojot sprādzienu Oslo centrā un apšaudi Darba partijas jauniešu organizācijas vasaras nometnē.  

Norvēģijas tiesa trešdien, 20.aprīlī, daļēji apmierināja masu slepkavas Andersa Breivīka prasības prāvā, kurā viņš bija iesūdzējis tiesā valsti par divu Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pantu pārkāpumu.

Viens no tiem aizliedz "necilvēcīgu vai pazemojošu apiešanos vai sodu", bet otrs garantē tiesības uz "privātās un ģimenes dzīves" un sarakstes neaizskaramību.

Oslo apgabaltiesa trešdien atzina Norvēģijas valsti kā vainīgu par „necilvēcīgu izturēšanos” pret Breivīku saistībā ar to, ka viņš piecus gadus turēts izolācijā. Tiesnese norādīja, ka tiesības uz cilvēku attieksmi ir „fundamentāla demokrātiskas sabiedrības vērtība” un attiecas arī uz „teroristiem un slepkavām”.

Tomēr tiesa arī nolēma, ka otra Breivīka sūdzība par tiesībām uz saraksti nav pārkāpta.

Saskaņā ar spriedumu, valstij arī jāsamaksā 331 000 Norvēģijas kronu jeb aptuveni 36 000 eiro saistībā ar Brevīka tiesas izmaksām.

Tiesas process un noklausīšanās šajā lietā notika martā. Toreiz 37 gadus vecais Breivīks, ierodoties uz pirmo prāvas dienu, tiesas zālē parādīja nacistu sveicienu un paziņoja, ka viņš tagad ir neonacists.

Breivīks arī teica, ka šobrīd ievērojot "nevardarbīgu" nacionālsociālisma versiju. Savus ieslodzījuma apstākļus viņš ir raksturojis kā "spīdzināšanu" un "elli", un pieprasīja atcelt ierobežojumus sarakstei un vizītēm.

Breivīks tostarp arī sūdzējās par to, ka viņam nācies dzert aukstu kafiju un ēst mikroviļņu krāsnī uzsildītu pārtiku.

Norvēģijas valdība argumentēja, ka ierobežojumi ir jāsaglabā, jo Breivīks ir „ārkārtīgi bīstams” un lai novērstu iespēju, ka viņa atbalstītāji nākotnē varētu īstenot jaunus uzbrukumus. Valsts advokāti arī paziņoja, ka viņa ieslodzījuma apstākļi atbilst Cilvēktiesību konvencijai. Breivīkam cietumā ir atvēlētas trīs kameras - viena dzīvošanai, viena mācībām un viena fiziskajiem treniņiem. Viņam ir arī televizors ar DVD atskaņotāju, spēļu konsoles, viņam piegādā grāmatas un laikrakstus.

Breivīks atrodas ieslodzījumā stingras drošības cietumā, kopš viņš 2011.gada 22.jūlijā nogalināja 77 cilvēkus. Viņš vispirms sarīkoja sprādzienu Oslo centrā, nogalinot astoņus cilvēkus. Pēc tam viņš devās uz Ūteijas salu, kur Darba partijas jauniešu organizācijas vasaras nometnē nošāva 69 cilvēkus - pārsvarā pusaudžus. Tiesa Breivīkam piesprieda Norvēģijā maksimāli iespējamo soda mēru - 21 gadu cietumā, kas var tikt pagarināts, ja viņu atzīs par joprojām bīstamu sabiedrībai.

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti