Tiesa aizliedz masu pasākumus Kijevas centrā; opozīcija turpinās akcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ukrainas apgabaltiesa aizliegusi turpmāku masu pasākumu rīkošanu Kijevas centrā līdz 7.janvārim. Taču par spīti šim aizliegumam svētdien, 1.decembrī, Kijevas laukumos notiks masu protesta akcijas, kas skaitliski var būt lielākas nekā piektdien notikušās. Pēdējo dienu notikumus komentējis arī Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs, solot izmeklēt demonstrantu izdzenāšanas pamatotību, kā arī solot paātrināt tuvināšanos Eiropas Savienībai.

Ukrainas galvaspilsētas Kijevas administratīvā apgabaltiesa naktī uz svētdienu pieņēma lēmumu, kas aizliedz rīkot masu akcijas pilsētas laukumos līdz Jaunā gada svinību beigām. Demonstrācijas aizliegts rīkot neatkarības un Eiropas laukumos, kā arī uz vairākām ielām, uz kurām atrodas Ukrainas varas struktūru ēkas.

Taču par spīti šim aizliegumam, šorīt Ukrainas galvaspilsētas Mihailova laukumā turpinājās mītiņš, kurā piedalījās aptuveni pusotrs tūkstotis cilvēku. No skatuves klātesošos uzrunāja pazīstami sabiedriskie darbinieki, kuri aicinājuši rīt pievienoties valsts mēroga streikam, vienlaicīgi atvainojoties par to, ka rīt sabiedriskais transports pilsētā varētu nekursēt. Bet tikmēr Neatkarības laukumā tiek uzstādīta Jaungada egle, kas, saskaņā ar oficiālo versiju, ir patiesais iemesls, kāpēc tika vardarbīgi izdzenāts plašais protesta mītiņš. Amatpersonas apgalvo, ka protestētāji ir traucējuši uzstādīt svētku rotājumus.

Sagaidāms, ka svētdien, pulksten 12 pie pieminekļa Tarasam Ševčenko arī tiks rīkota masveida demonstrācija, uz kuru plānojuši ierasties tūkstošiem cilvēku arī no dažādiem Ukrainas reģioniem. Neoficiāli izskanējusi informācija, ka protestētāji gatavojoties pārraut specvienību izveidotos norobežojumus, tāpēc ir grūti prognozēt, vai šīsdienas akcija būs mierīga. Tie protestētāji, kuri nebūs izlēmuši par došanos uz Kijevu, līdzīgas demonstrācijas rīkos arī citās pilsētās. Tā, piemēram, Harkovā izveidota Pretošanās komiteja diktatūrai, Bet Doņeckā demonstrācijas jeb maidani pārdēvēti par Doņeckas pretošanās štābu. Kā paziņojis viens no šī štāba vadītājiem, Igors Slavgorodskis, varas iestādes ir pasludinājušas opozīcijai karu un tāpēc arī pretošanās tagad tiek uztverta kā karš.

Bet tikmēr ar paziņojumu klajā nācis arī pēdējās dienās daudz kritizētais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs. Viņa preses dienesta izplatītajā paziņojumā prezidents solījis darīt visu iespējamo, lai paātrinātu valsts tuvināšanos Eiropas Savienībai, vienlaicīgi rūpējoties par to, lai ekonomikai nodarītie zaudējumi būtu pēc iespējas mazāki un iedzīvotāju dzīves līmenis nekristos. Tas gan netraucēs Janukovičam jau tuvākajās dienās doties uz Maskavu un runāt par Ukrainas un Krievijas ciešāko sadarbību.

Savā paziņojumā Viktors Janukovičs nosodījis protestētāju vardarbīgo izdzenāšanu Kijevas centrā, solot atrast un sodīt vainīgos. Savukārt ģenerālprokurors Viktors Pšonka pieprasījis, lai tiktu rūpīgi izmeklēts tas, cik pamatota ir bijusi milicijas darbinieku speclīdzekļu izmantošana. Tāpat uzdots pārbaudīt informāciju par iespējamiem sadursmju provokatoriem. Gan ģenerālprokurors Pšonka, gan premjerministrs Nikolajs Azarovs norāda, ka iedzīvotājiem ir tiesības atrasties ielās un laukumos un mierīgā ceļā paust savu viedokli. Taču, kā uzsvēris Azarovs, ja demonstranti pārkāpšot likuma robežas, viņi tiks sodīti par savu rīcību, destabilizējot situāciju valstī. Premjers norādījis, ka pašreizējie protesti apdraud arī Ukrainas grivnas kursu.

Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka svētdien lūgumu atbrīvot no amata iesniedzis Kijevas milicijas vadītājs, taču viņš pagaidām no amata tikai atstādināts uz izmeklēšanas laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti