Terorakti ietekmē tūristu lēmumus doties ceļojumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Arvien jauni teroristu uzbrukumi ārvalstu ceļotājiem un Eiropas galvaspilsētām jau atspoguļojas tūrisma tendencēs. Ceļotāji cenšas mest līkumu valstīm un pilsētām, kas nonākušas medijos ar ziņām par traģēdijām un to upuriem. Taču patērētāju tiesību aizsardzība vēl nav gatava jaunajam izaicinājumam.

Citkārt martā Ēģiptes tā dēvētās Sarkanās jūras Rivjēras kūrorti būtu tūristu pilni. Siltā saule, maigais pavasara vējš, krāsainie koraļļu rifi un labiekārtota tūrisma infrastruktūra kā magnēts pievilka tūristus no Krievijas un Rietumeiropas. Tā tas bija, līdz pērnā oktobra pēdējā dienā virs Sinajas pussalas eksplodēja Krievijas kompānijas “Metrojet” lidmašīna. Bojā gāja visi 224 pasažieri un apkalpes locekļi uz gaisa kuģa klāja. Galvenokārt no Krievijas. Iemesls – teroristu spridzeklis.

Tikai divas nedēļas vēlāk teroristi sarīkoja slaktiņu Parīzē. 8.janvārī atkal Ēģipte, un atkal bojā iet tūristi. Uzbrukums viesnīcai Hurgadā. Bojā iet trīs ceļotāji no Šveices un Austrijas.

Tikai pāris dienas vēlāk sprādziens laukumā pie Sofijas katedrāles Stambulā. Martā vēl viens terorakts Turcijā. Šoreiz galvaspilsētā – Ankarā, 37 bojāgājušie. Pusotru nedēļu vēlāk traģēdija plosās Briselē. Sprādzieni Zavantemas lidostā.

Šie notikumi nobiedējuši ceļotājus, ietekmējot pat svētceļnieku pieplūdumu Svētā Pētera laukumam Vatikānā Lieldienu laikā.

Nozares speciālisti redz terora aktu spēju ietekmi tūlītējos ceļojuma plānos, taču Parīzes terorakti uzskatāmi parādīja, ka ceļotgribētāju atmiņa ir īsa. „Ietekme Eiropā un Latvijā bija jūtama uz pāris dienām. Pēc pāris dienām visa ceļošana, arī skatoties kopējos Eiropas datus, atgriezās tādā līmenī, kā bija pirms teroraktiem,” saka Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidente, „Amadeus Latvija” ģenerāldirektore Kitija Tigule. „Par Ēģipti – ļoti līdzīgi. ...

Praktiski esam aizmirsuši, ka Parīzē bija tās šausmas un dzīvojam tālāk. Cilvēki nogaida, bet izdara varbūt tuvāk, varbūt īsāki ceļojumi. Vēlme ceļot nav nekur pazudusi,” norāda Tigule.

Tomēr, lai kur jūs izvēlētos doties izklaides, mācību vai darba nolūkos, pieaugošie teroraktu draudi rada jautājumu – vai ir tiesības mainīt lidmašīnas biļetes vai atteikties no ceļojuma, nezaudējot samaksāto naudu, un nemaksājot soda naudas. Turklāt atsevišķas kompānijas jau ieviesušas papildu maksu par ceļojumu plānu maiņu. Vai bailes par dzīvību, bet varbūt pat atbildīgo dienestu oficiāli paaugstināts terora draudu līmenis jūsu galamērķī, ir pamatots iemesls? „Vispār nē, ja patērētājs iegādājies biļeti, kurai noteikumos nav paredzēts, ka var atteikties jebkurā laikā, saņemot atpakaļ maksu. Tiesības izvēlēties šādos gadījumos nav. Ja tiešām būtu nopietna bīstamība, tad Ārlietu ministrija paziņo un šajos gadījumos patērētājs var nemaksāt. Parasti tad arī aviokompānijas nelido,” saka Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa.

Pēc islāma radikāļu uzbrukumiem Eiropas metropolēm jautājumam – „Braukt vai baidīties” – ir arī jauna dimensija. Gan solidaritāte, gan pretošanās teroristu mērķiem diktē eiropiešu dzīves, un pat arī praktisks atbalsts uzbrukumos cietušo pilsētu un valstu budžetiem. „Varat iedomāties, ka tas nebija viegli. Taču mēs nolēmām neko nemainīt. Mums bija tā jārīkojas. Tā ir dzīve. Pat, ja tas ir grūts lēmums,” saka spāņu tūrists Alberto Martiness.

Tieši Eiropas galamērķi ir populārākā izvēle arī gaidāmajām maija brīvdienām un arī vēlāk ceļojumiem Jāņos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti