Teju gadu pēc MH17 traģēdijas Nīderlandē tapis pirmais ziņojums par aviokatastrofu

Nīderlandes varas iestādes ir sagatavojušas ziņojumu par Malaizijas aviolīniju aviolainera katastrofu virs Ukrainas austrumiem pagājušā gada jūlijā. Dokumenta melnraksts nosūtīts izskatīšanai septiņām valstīm, kurām savi atzinumi jāsniedz divu mēnešu laikā. Iepriekš Nīderlandes varas iestādes arī bija izteikušās, ka šīs lietas izskatīšanai būtu nepieciešams izveidot starptautisku tribunālu.

Malaizijas aviolīniju reisa MH17 lidmašīna ar gandrīz 300 pasažieriem avarēja pagājušā gada 17.jūlijā virs Ukrainas austrumu daļas. Joprojām nav skaidri zināms, kas izraisīja lidmašīnas katastrofu. Taču par ticamāko tiek uzskatīta versija, ka lidmašīna ir notriekta, izmantojot zeme-gaiss raķeti, kas palaista no nemiernieku kontrolētās pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas teritorijas. Ļoti iespējams, ka šī raķete palaista no Krievijas bruņoto spēku raķešu iekārtas BUK. Šo versiju apstiprina arī ietekmīgā pētnieciskā projekta „Billingcat” pētījumi. Krievijas puse gan apgalvo, ka notikušajā vainojami Ukrainas bruņotie spēki.

Neilgi pirms lidmašīnas bojāejas pirmās gadskārtas Nīderlandes varas iestādes ir sagatavojušas pirmo ziņojumu par veikto izmeklēšanu.

Lai arī par šī ziņojuma detaļām informācija netiek sniegta, pētījuma melnraksts ir nosūtīts visām izmeklēšanā iesaistītajām valstīm – Malaizijai, Ukrainai, Krievijai, ASV, Lielbritānijai, Austrālijai.

60 dienu laikā šīs valstis drīkst iesniegt savus komentārus, un galīgais ziņojums šajā lietā ir gaidāms oktobra pirmajā pusē.

Kā vēl pirms dažām dienām paziņoja Nīderlandes prokuratūras pārstāvji, izmeklēšanas darbi nemaz tik raiti uz priekšu neiet, jo, piemēram, pašpasludinātās Luhanskas tautas republikas kaujinieki esot bloķējuši nīderlandiešu izmeklētāju darbu. Kaujinieki esot likuši holandiešu policijas un Aizsardzības ministrijas ekspertiem pārtraukt mobilo sakaru torņu pārbaudes reģionā.

Prokuratūras pārstāvji atzinuši, ka šajā ziņā Doņeckas tautas republikas pārstāvji ar izmeklētājiem ir sadarbojušies vairāk, ļaujot paņemt grunts paraugus, izpētīt mobilo sakaru torņu izvietojumu, kā arī pārbaudīt telefonsakaru darbu Ukrainas austrumos. Luhanskas gadījumā šie centieni ir nonākuši strupceļā. Mobilo sakaru tīklu pārbaude ir daļa no izmeklēšanas, jo iepriekš ukraiņu drošības iestādes bija paziņojušas, ka tām izdevās pārtvert kaujinieku telefonsarunas par notriekto lidmašīnu.

Kā jau ziņots iepriekš, Nīderlandes varas iestādes ir ierosinājušas izveidot starptautisku tribunālu tā dēvētās MH17 lietas izmeklēšanai. Nīderlandes puse gan atzīst, ka šāda tiesas procesa veiksmīgs iznākums ir neliels, taču ir cerība izveidot ANO Starptautiskajai tiesai līdzīgu tiesu instanci, ar kuras palīdzību varētu izdarīt spiedienu uz Krieviju. Nīderlande uzskata, ka Krievijas loma šajā procesā ir izšķiroša. Jaunajam tribunālam būtu jādarbojas ar ANO Drošības padomes atbalstu. Kā aģentūrai „Reuters” pastāstījuši pārstāvji Nīderlandes valdībā, tribunāls varētu līdzināties tiesas procesam pret teroristiem, kas 1988.gadā notrieca aviokompānijas „Pan American” lidmašīnu virs Lokerbijas. Ekonomisko sankciju spiediena dēļ tā brīža Lībijas diktators Muamars Kadafi izdeva tiesāšanai divus par sprādziena sarīkošanu atbildīgos specdienestu aģentus, kuri tika tiesāti Nīderlandē pēc Skotijas likumiem.

Pret šāda tribunāla izveidi jau iestājusies Krievija, kura paziņojusi, ka ideja par starptautiska tribunāla izveidi nāk nelaikā, turklāt tā ir kontrproduktīva. Ārlietu ministrijas pārstāvji norādījuši, ka ir nepieciešams sagaidīt izmeklēšanas rezultātus, nevis sasteigti mēģināt pieņemt rezolūciju par tribunāla izveidi.

MH17 avārijas gadadienā, 17.jūlijā, savas izmeklēšanas rezultātus plānojusi publiskot arī Ukrainas puse. Kā paziņojis Ukrainas ārlietu ministrijas īpašo uzdevumu sūtnis Dmitrijs Kuļeba, Krievijai šis ziņojums būs iznīcinošs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt