Teherāna: «Stena Impero» var pamest Irānu

Naftas tankkuģis "Stena Impero", kas pirms vairāk nekā diviem mēnešiem tika aizturēts Persijas līcī, var brīvi pamest Irānu. Tā pirmdien paziņojusi Teherāna. Tā nolēmusi atbrīvot tankkuģi brīdī, kad pasaules valstu līderi pulcējas ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā, uz kurieni dodas arī Irānas prezidents.

Teherāna: «Stena Impero» var pamest IrānuGints Amoliņš

  Zem Lielbritānijas karoga kuģojošais, Zviedrijas kompānijai piederošais naftas tankkuģis "Stena Impero" vairāk nekā divus mēnešus pavadījis aizturēts Horumza šaurumā.

  Taču pirmdien Irānas valdība paziņoja, ka "nosacījumi, lai naftas tankkuģis varētu tikt atbrīvots, ir izpildīti, tas var doties tālāk". "Juridiskais process ir noslēdzies," teica valdības pārstāvis Ali Rabiei.

  Viņš gan neprecizēja, kad tieši kuģim būs ļauts doties ceļā.

  Tankkuģis pieder Zviedrijas kompānijai "Stena Bulk". Tās vadītājs Eriks Hanels svētdien paziņoja, ka sagaida drīzu kuģa atbrīvošanu, taču vienlaikus bija piesardzīgs savos izteikumos.

  Tankera atbrīvošanu var uzskatīt arī par Teherānas mēģinājumu radīt pozitīvāku fonu brīdī, kad Irānas prezidents Hasans Rouhani pirmdien devās uz Ņujorku, lai līdz ar citu pasaules valstu līderiem piedalītos ANO Ģenerālajā asamblejā.

  Pirms iekāpšanas lidmašīnā Rouhani norādīja, ka Irānai ir svarīgi piedalīties sanāksmē un "vest sarunas dažādos līmeņos", lai, viņa vārdiem, "paskaidrotu" sarežģīto situāciju reģionā.

  KONTEKSTS:

  Zviedrijas kompānijai piederošais "Stena Impero", kas kuģo ar Lielbritānijas karogu, tika aizturēts 19. jūlijā. Uz kuģa atradās 23 apkalpes locekļi, arī viens Latvijas pilsonis. Septembra sākumā viņš un vēl daļa apkalpes tika atbrīvoti. Pēc dažādiem paziņojumiem, "Stena Impero" tika aizturēts, atbildot uz Irānas tankkuģa "Grace One" aizturēšanu Gibraltārā. Teherāna to noliedza, paziņojot, ka kuģis pārkāpis jūrniecības noteikumus. "Grace One" kuģi Gibraltārs atbrīvoja 18. augustā.

  Šomēnes spriedze atkal saasinājās pēc uzbrukuma ar droniem nozīmīgai Saūda Arābijas naftas pārstrādes rūpnīcai un naftas atradnēm. Atbildību par uzbrukumu uzņēmās kaimiņvalsts Jemenas hutiešu nemiernieki, pret kuriem Saūda Arābija vairākus gadus īsteno gaisa uzlidojumus. Tomēr Savienotās Valstis un Saūda Arābija paziņoja, ka Irānu uzskata par atbildīgu notikušajā uzbrukumā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti