Tečeres nāve izraisa arī protestus un svinības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Bijušās Lielbritānijas premjerministres Mārgaretas Tečeres nāve izsaukusi ne tikai līdzjūtību pašā Apvienotajā karalistē un citur pasaulē, bet arī izraisījusi plašas svinības. Lielbritānijā simtiem cilvēku izgājuši ielās, lai svinētu Tečeres nāvi un paustu savu neapmierinātību ar viņas savulaik īstenoto politiku, kuras sekas jūtamas joprojām.

"Ragana ir mirusi!" "Līksmojiet, Megija ir mirusi!" Ar šādiem saukļiem vakar vairākās Lielbritānijas pilsētās ielās izgāja simtiem cilvēku, dzerot šampanieti un paužot savu prieku par bijušās premjerministres Mārgaretas Tečeres nāvi. Lai arī pasaules valstu līderi un daudzi vietējie politiķi uzsvēruši britu dzelzs lēdijas milzīgo lomu Lielbritānijas ietekmes atjaunošanā un palielināšanā, viņas politika joprojām tiek vērtēta visai pretrunīgi. Gan arodbiedrības, gan īru republikāņi, gan ogļrači joprojām kritizē Tečeres darbību un to mantojumu, ko uz Lielbritāniju atstājušas viņas īstenotās reformas.

Viena no šādām akcijām noritēja Londonas piepilsētā Brikstonā, kur 1981. gadā izcēlās asiņainas sadursmes starp policiju un Tečeres tālaika politikas pretiniekiem. Lūk kā intervijā izdevumam „Guardian" savu dalību protesta akcijā komentēja vairāki tās dalībnieki:

"Tečeres nāve ir pamats svinībām visā pasaulē. Miljoniem cilvēku zina, ka viņas politika noveda pie sabiedrisko pakalpojumu slēgšanas un aizsāka baņķieru alkatību. Visi zina, ka tas aizsākās Lielbritānijā un viņa to atbalstīja. Šodien visi, kas to nevēlas, svina," saka kāds vīrietis.

"Tā sieviete padarīja manu jaunību nožēlojamu. Manuprāt, tieši viņa ir vainojama sabiedrības nedienās. Un daudzas no lietām, kurās tagad vaino nabadzīgos un slimos cilvēkus, ir viņas vaina," sacīja kāda sieviete.

"Jā, es šodien svinu to, ka Mārgareta Tečere ir mirusi. Šeit, kopā ar pārējiem svinētājiem, mēs varam simboliski paziņot, ka visam, par ko viņa iestājās, mēs iebilstam. Un es esmu lepns, ka šeit ir daudz cilvēku. Viņa aizsāka visu neoliberālisma trakumu, no kura mēs tagad visi ciešam," norādīja kāds intervētais.

Līdzīga akcija Bristoles pilsētā izvērtās sadursmēs ar policiju. Vairāki simti svinību dalībnieku atteicās pakļauties policijas prasībai izklīst, apmētājot drošībniekus ar dažādiem priekšmetiem. Šajās sadursmēs ievainojumus guvuši vismaz seši policisti, bet vairāki akcijas dalībnieki tikuši aizturēti.

Savdabīgās svinības notikušas arī Glāzgovas centrā, kur 1989. gadā norisinājās asas protesta akcijas pret tā dēvēto galvasnaudu jeb katram iedzīvotājam piemērojamu fiksētu nodokli par sociālajiem pakalpojumiem. Tā kā nodokļu slogs tika pārcelts no bagāto pleciem uz nabadzīgākajiem iedzīvotājiem, šāda nodokļa ieviešana tiek uzskatīta par vispretrunīgāko Tečeres lēmumu.

Kā intervijā izdevumam „Telegraph" paziņojis konservatīvās partijas parlamentārietis Konors Bērnss, kurš Tečeres pēdējos gados ik nedēļu viņu apmeklējis, pati bijusī premjerministre šādas ielu svinības uzskatītu par cieņas izrādīšanu. Bērnss atklājis, ka pagājušā gada arodbiedrību kongresā jau esot tirgotas Tečeres nāves ballītes piederumu pakas, kurās bijuši arī piemiņas T-krekli. Šādu iniciatīvu Tečere esot uztvērusi ļoti pozitīvi, paziņojot, ka šādas spēcīgas emocijas pat 20 gadus pēc viņas valdīšanas pierādot tikai to, ka viņa politikā tiešām ir kaut ko sasniegusi, nevis tajā vienkārši bijusi.

Mārgaretas Tečeres bēres plānotas 17.aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti