Panorāma

KPV LV vēlētāji Lielbritānijā jūtas vīlušies

Panorāma

Pēc smaga vēža – jauna dzīve

Tartu Universitāte – labākā Igaunijā

Tartu Universitāte – starp 1% pasaules labākajām universitātēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kamēr Latvija vēl tikai plāno vērienīgas reformas augstākajā izglītībā un tās pārvaldībā, Igaunijas augstākās izglītības iestādes jau izrāvušās starptautisko reitingu augšgalā. Tartu Universitāte jaunākajā, šogad publiskotajā starptautiskajā augstskolu reitingā iekļuvusi starp 1% pasaules labākajām universitātēm.

Tartu Universitātē šis ir eksāmenu laiks, un pilnīgi droši var teikt, ka visi tie, kas eksāmenus šodien neraksta, vai to jau ir izdarījuši, ir atnākuši uz jaunizveidoto zinātnes, ekonomikas un tehnoloģiju korpusu.

Tur sarunāta tikšanās ar Laimu, studenti no Latvijas, kas Tartu Universitāti izvēlējusies tieši starptautiskā novērtējuma dēļ. Un nenožēlo. Visvairāk viņai patīk “akadēmiskā brīvība”. Līdzīgi kā Igaunijas skolās, arī augstskolās paši studenti lielā mērā ir procesa noteicēji.

“Es varu izvēlēties, kādā grupā es vēlos [darboties], kuros laikos vēlos iet un kas man sanāk vislabāk. Es varu pati saplānot arī savu lekciju sarakstu.

Nav tā, ka iedod konkrētu lekciju sarakstu un man tam ir obligāti jāseko,” stāsta Laima Dalbiņa.

Arī daudzi igauņu studenti uzsver, ka Tartu Universitātes prestižs licis izvēlēties par labu šai universitātei, nevis kādai citai, kas bijusi tuvāk mājām. Uzņemšanā ir liels konkurss un Tartu studē tikai paši labākie.

“Es domāju, ka mēs visi, kas šeit studējam, esam lepni būt daļa no Tartu Universitātes. Es uzskatu, ka šī ir labākā universitāte Igaunijā,” atzīmēja Tartu Universitātes studente Eva.

Moderna bibliotēka, laboratorijas, 3D redzamības brilles un daudz citas lietas, kas jauniešiem ļoti patīk, ir gandrīz vai ik uz soļa.

Tartu Universitātes studenti Marija un Larss pastāstīja:

“Šeit mēs izmantojam ļoti daudz dažādas inovatīvas mācību metodes. Mēs izmantojam pašas jaunākās tehnoloģijas, un tās mēs izmantojam kā palīgu studijās.”

Tartu Universitātes doktorantūras students Kristians Bentus iepazīstināja ar “virtuālo plauktu”, ar kuru pēta pircēju uzvedību un psiholoģiju: “Mēs šajā plauktā paši varam virtuāli izkārtot preces, un, uzliekot speciālas brilles, pārbaudīt cilvēkus, kas viņiem liek pamanīt konkrēto preci, cik ātri, kas tieši pievērš pircēju uzmanību. Šo pašu var izmantot arī psiholoģijas studijās, pētot pircēju uzvedību, tā kā šo var pielietot dažādās studiju programmās, īpaši mārketingā.”

Taču tikai ar ēkām vien nevar sasniegt rezultātus. Izglītības ministrijā atklāj – tā bijusi mērķtiecīga izvēle labākos mācībspēkus un zinošākos studentus koncentrēt vienā universitātē, kas var izrauties priekšā citām.

Labāk vienu izcilu, nekā daudzas viduvējas. Tāpēc Eiropas naudu primāri iegulda arī infrastruktūrā.

“Ja jums nav tehnoloģisko iespēju, tad labākie pasniedzēji pie jums negribēs strādāt. Arī ārzemju studenti un ārvalstu pasniedzēji, pirms izvēlas universitāti, vēlas redzēt, kādi būs darba apstākļi, vai tur ir praktisko darbu laboratorijas. Protams, nav tā, ka vairāk naudas iegulda ēkās un mazāk cilvēkos, bet, saprotiet, bez ēkām arī nevar,” uzsvēra Tartu Universitātes rektora vietniece Aune Valka.

Pirms 13 gadiem igauņi uzaicināja starptautiskus ekspertus izvērtēt tobrīd 35 augstākās izglītības iestādes, no kurām patlaban strādā vien 19 labākās. Salīdzinājumam, Latvijā ir 52 augstākās izglītības iestādes.

“Tas, protams, bija sāpīgs process, bet vajadzīgs, jo uzlabojās izglītības kvalitāte.

Daļu no augstskolām apvienojām, citas aizslēdzām pavisam, bet faktiski augstskolu slēgšana ir nebeidzams process. Mēs turpināsim slēgt tās, kuras nenodrošinās atbilstošu kvalitāti. Arī šogad aizslēdzām vienu privāto augstskolu,” stāstīja Igaunijas Izglītības ministrijas valsts sekretārs Marts Laidmets.

Naudas ieguldīšana tur, kur tas atmaksājas, ir tas, ko Igaunijas ministrijas valsts sekretārs iesaka darīt Latvijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti