Dienas ziņas

Ogrē atklāj lielāko klinšu kāpšanas sienu Baltijā

Dienas ziņas

Sāk gatavot nojaukšanai pieminekli Pārdaugavā

Tālmācības eksāmeni diasporas jauniešiem – neiespējamā misija

Tālmācības eksāmeni diasporas jauniešiem – neiespējamā misija

Iespēja apgūt Latvijas skolu programmu diasporas bērniem no visas pasaules tālmācībā ir salīdzinoši jauna, tādēļ, palielinoties audzēkņu skaitam, izgaismojas aizvien jaunas problēmas. 

Ir teju neiespējami ierasties uz valsts centralizētajiem pamatizglītības eksāmeniem Latvijā, jo daudzās valstīs skolās mācības turpinās līdz pat jūlija vidum, tāpat ne vienmēr ir iespējams pulcēties uz eksāmenu visiem vienuviet savā mītnes valstī, un plkst. 10 Latvijā citā valstī būs nakts vidus. 

Tieši šo iemeslu dēļ šogad bija apdraudēta tālmācības 9. klases beidzēju eksāmenu norise, un situācija tika atrisināta, tikai pateicoties visu iesaistīto pušu kopīgām pūlēm. Taču tas bija tikai pagaidu risinājums, un zināms, ka šis jautājums ir ierakstīts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veicamo uzdevumu sarakstā septembra sākumā, lai nākamgad problēmas neatkārtotos.

Velsas piejūras pilsētā Svansijā dzīvojošā stikla māksliniece Ella Oša ir trīs bērnu māmiņa. Latviešu valoda un tradīcijas ģimenē vienmēr turētas godā, tādēļ visi trīs bērni līdztekus britu skolai izmantoja iespēju mācīties latviešu pamatskolā tālmācībā.

"Ap Jaungadu sākām sarunas ar skolu, kā tad būs, kad būs jāliek eksāmeni. Un skola teica, ka iespēja ir viena – braukt un eksāmenus likt Latvijā. Bet tas jau nav tik vienkārši, jo eksāmenu laiks ir pāris nedēļas. Tas nozīmē, ka uz pāris nedēļām jauniešiem ir jābrauc uz Latviju. Mūsu gadījumā tas nav tā, ka tikai viņiem jābrauc. Man ir jābrauc. Tas ir – mammām vai tētiem jābrauc līdzi. Ja ir tikai viens vecāks, tad jābrauc arī visiem mazajiem brāļiem, māsām līdzi. Un tas ir ārkārtīgi dārgs un ilgs pasākums," stāstīja Oša.

Kad izdevās vienoties par to, ka eksāmenus var kārtot attālināti, tad radās jautājums, kā izbraukāt, jo, lai laikus nokļūtu Londonā, velsiešiem būtu bijis jāizbrauc plkst. 4, bet mācības Lielbritānijas skolās kavēt nedrīkst. 

"Rokas jau visiem bija tik garas, cik tās bija, jo Ministru kabineta noteikumi nosaka to, ko tie nosaka. Un, ja tāds jautājums nav atrisināts jau iepriekš, tad to ir ļoti grūti dažu mēnešu laikā mainīt, jo Ministru kabineta noteikumus arī nevar tā pēkšņi ņemt un mainīt," norādīja Oša.

Galu galā tika atrasts pagaidu risinājums, Lielbritānijas skolēniem ļaujot kārtot eksāmenus trīs dažādās vietās. 

"Nu, angļu eksāmens droši vien bija visvieglākais, tāpēc ka es angliski māku labāk. Bet matemātika bija visgrūtākais, tāpēc ka es īsti nesapratu visus tos terminus," par eksāmenu pastāstīja Brocēnu vidusskolas 9. klases absolvents Tristans Monks.

Tristans tūlīt dosies uz Latviju, lai saņemtu godam nopelnīto atestātu, bet amatpersonas sola meklēt  ilgtspējīgu risinājumu nākotnei.

Eiropas Latviešu apvienības (ELA) izglītības referente Ilze Atardo uzsvēra: “ELA interesēs un plānos ir pēc iespējas drīz rast ilgtspējīgu risinājumu, kas būtu pieņemams gan Latvijas iestādēm, gan audzēkņiem Eiropā, kuriem valodas apguve ir viens no latviskās identitātes stūrakmeņiem.”

Latviešu izglītības fonda Lielbritānijā pilnvarotā pārstāve Baiba Freimane norādīja: "Esam gandarīti, ka izdevās novest līdz galam tālmācības eksāmenu pieņemšanu Lielbritānijā. Arī nākotnē iesaistīsimies un atbalstīsim šejienes latviešu skolēnus eksāmenu norisē."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti